Polska i Świat

Polska i Świat

Sytuacja na przejściach granicznych z Ukrainą

Niemal dwa miliony uchodźców przekroczyło już polską granicę. W 20 dni wojny jest ich trochę mniej niż na początku. Straż Graniczna mówi, że uchodźcy nie muszą już czekać w wielogodzinnych kolejkach. Sytuacja jest dynamiczna, tak jak ta wojna - jeszcze wszystko może się zmienić. Paulina Florys.

Zaczyna brakować mieszkań dla uchodźców

Z granicy do punktów recepcyjnych - to kolejny uchodźczy przystanek. Najtrudniejsze pytanie, co dalej? Gdzie się zatrzymać? Polacy otworzyli serca i domy, hotelarze pokoje, są hale i świetlice specjalnie przystosowane, w których można przenocować i się wykąpać. Rząd obiecuje pomoc finansową - pytanie czy 40 złotych dziennie za każdą przyjętą osobę z Ukrainy wystarczy. Monika Celej.

Przybywa ukraińskich dzieci w polskich szkołach

W Polskich szkołach uczy się już ponad 42 tysiące dzieci z Ukrainy – będzie ich jeszcze więcej. W całym kraju powstają specjalne oddziały przygotowawcze, by początek w nowym miejscu dla dzieci z Ukrainy nie był stresujący. Dyrektorzy z kolei martwią się o brakujących nauczycieli, a samorządy z obawami otwierają nowe klasy - mają też apel do ministra edukacji. Adrianna Otręba.

Rosyjskie ataki na ludność cywilną i ryzyko prowokacji z użyciem broni chemicznej

Szef NATO Jens Stoltenberg jest zaniepokojony tym, że Rosja może przeprowadzić na Ukrainie prowokacje z wykorzystaniem broni chemicznej. Bohaterski opór Ukrainy trwa już 20. dzień - według rosyjskich założeń Ukraina miała być już zdobyta. Jednak wściekłość wroga odbija się na cywilach. Ostatniej doby rakiety spadły między innymi na Kijów i Charków. Rosjanie celują w bloki mieszkalne i szpitale. Łukasz Łubian.

Obrona inżynierska w czasie rosyjskiego ostrzału

Ukraiński student Władysław Żużukin - dzielący do niedawna swoje życie między ojczyznę a Polskę - w czasie rosyjskich ostrzałów bronił pracę inżynierską. Wojna zatrzymała go w Donbasie, gdzie pojechał na ferie, ale nie zatrzymała w dążeniu do celu. Aleksandra Kąkol.

Rosyjska dezinformacja i kłamstwa

W Rosji Władimira Putina dezinformacja i kłamstwa to podstawa komunikacji. Prawda się nie należy, prawda może zaszkodzić. Zbombardowanie przez Rosjan szpitala dziecięcego w Mariupolu to tego jaskrawy przykład. Kiedy Zachód z przerażeniem patrzył na zdjęcia poszkodowanych, ciężarnych kobiet, Rosjanie dowiadywali się, że to ustawka, że to inscenizacja z wynajętą do tego blogerką w roli głównej. Anna Wilczyńska.

Chaos w punktach recepcyjnych

Monika Celej była w hali Expo i na warszawskim Torwarze, gdzie wolontariusze zwracali uwagę na brak współpracy władzy w kwestii pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wojewoda nie miał sobie nic do zarzucenia.

Trudna sytuacja uchodźców z Ukrainy

Tłumy uchodźców na dworcach nie tylko w Warszawie - często brakuje koordynacji, nie brakuje wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Brakuje natomiast systemowej pomocy. Ludzie często śpią na podłodze, wielu z nich jedzie dalej w głąb Europy. Około 20-30 procent nie ma dokąd jechać. Sylwia Piestrzyńska.

RPP podnosi stopy procentowe

Zła wiadomość dla kredytobiorców. Muszą przygotować się na kolejny wzrost rat. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. To reakcja na przyspieszenie negatywnych wydarzeń w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Słaba złotówka też się z tym wiąże. Aleksandra Kąkol.