Polska i Świat

Polska i Świat

Kontrowersje wokół przyjęcia lex TVN

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji było 229 posłów, 212 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Sejm nowelizację przyjął, ale sposób procedowania i okoliczności budzą kontrowersje i urągają procedurze normalnej sejmowej legislacji. Aleksandra Kąkol.

Sejm przyjął lex TVN

Nieoczekiwanie, nagle i z zaskoczenia ustawa lex TVN została przegłosowana w Sejmie. W piątek niespodziewanie powrócono do projektu ustawy medialnej odrzuconej przez Senat we wrześniu. Ustawa trafi na biurko prezydenta, który ma 21 dni na podjęcie decyzji. Maciej Warsiński.

Samorządowcy jednoczą się przeciw władzy

Powołano największe stowarzyszenie polskich samorządowców "Tak! Dla Polski". Skupia między innymi znanych prezydentów miast, ale nie tylko - w sumie około 300 samorządowców, którzy jednoczą się w sprzeciwie wobec Prawa i Sprawiedliwości. Ich celem ma być wygrana w kolejnych wyborach. Barbara Sobska.

Spory o Centralny Port Komunikacyjny

W Baranowie wrze po tym, jak rząd pokazał projekt CPK. Obrzuconych jajkami i zwyzywanych urzędników wyprowadzono w asyście policji ze spotkania z mieszkańcami. Według planów, 20 wsi trzeba częściowo lub w całości zburzyć, by mogło powstać gigantyczne lotnisko za ponad 30 miliardów złotych. Jan Piotrowski.

Pytania o obostrzenia w związku z pandemią w Polsce

Pierwszy przypadek wariantu koronawirusa omikron został oficjalnie potwierdzony w Polsce. W Londynie jest już dominującym wariantem - eksperci ostrzegają, że może prowadzić do ciężkich zachorowań. W czwartek w Polsce stwierdzono prawie 600 zgonów, ale od rządzących słyszymy, że pandemia zwalnia. Monika Celej.

Policja wkracza do punktu KIK na Podlasiu

Uzbrojeni policjanci weszli do punktu interwencji kryzysowej KIK na Podlasiu i do świtu przesłuchiwali wolontariuszy - to była nocna akcja bez nakazu przeszukania. Na takie działania musi być zgoda prokuratora, ale tu jej nie było. Sprawą zajęło się już Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Lekarze i wolontariusze mogliby przy granicy pomagać więcej i szybciej, ale dla nich strefa przygraniczna pozostaje zamknięta. Sylwia Piestrzyńska.

Niewykorzystane szanse opozycji

Opozycja mogła wygrać z Prawem i Sprawiedliwością w Sejmie aż 300 razy - tak policzyła "Polityka Insight", biorąc pod uwagę 5 tysięcy głosowań w trakcie tej kadencji Sejmu. W ponad trzydziestu kluczowych, czyli w trakcie pierwszego i trzeciego czytania, projekty ustaw można było odesłać do kosza, ale tego nie zrobiono. Dawid Rydzek.

Marcin Borkowski walczy o powrót do sił i pracy ratownika

Wygrał walkę o życie - dziś walczy o powrót do pełni sił. Marcina Borkowskiego, znanego ratownika z Warszawy, odwiedziliśmy z kamerą na sali rehabilitacyjnej. - Marzę, żeby znów pomagać ludziom - powiedział ratownik. Nie wiadomo jednak, czy uda mu się wrócić do zawodu, bo rehabilitacja może potrwać kilka lat. Łukasz Wieczorek.

Ginekolodzy apelują do ciężarnych kobiet o szczepienie przeciwko COVID-19

Ruszyły szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Pediatrzy namawiają rodziców do zapisywania dzieci, a ginekolodzy apelują do swoich ciężarnych pacjentek, by również korzystały z tarczy ochronnej w postaci szczepionki. Przestrogą i nauczką dla niezdecydowanych może być historia pani Agnieszki, która otarła się o śmierć. Zachorowała na COVID-19 w ciąży – w efekcie ona i dziecko wylądowali pod respiratorem. Aleksandra Kąkol.

Eurodeputowani dyskutują na temat sytuacji na granicy z Białorusią

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim poruszano w środę problem na granicy z Białorusią. Podkreślano, że to nie jest kryzys migracyjny, ale zagrożenie hybrydowe, a jeśli któreś z państw Unii jest atakowane, to atakowani są wszyscy. Na granicy polsko-białoruskiej – chociaż liczba interwencji znacząco spadłą – służby prowadziły kolejną skomplikowaną akcję ratunkową. Sylwia Piestrzyńska.

Debata ws. podważania praw podstawowych w Polsce

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata w sprawie "planów podważenia dalszych praw podstawowych w Polsce, w szczególności w zakresie standardów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Zdrowia i Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych".

Polska wciąż bez zatwierdzonego KPO

Komisja Europejska wciąż prowadzi dyskusje z Polską i Węgrami na temat krajowych planów odbudowy - mówił w środę w Parlamencie Europejskim wiceprzewodniczący Komisji. Środki z funduszy odbudowy są niezbędne i potrzebne, ale nie wyrzekniemy się suwerenności - odpowiadają europosłowie z Prawa i Sprawiedliwości. Maciej Warsiński.

Przybywa przypadków zakażenia wariantem omikron koronawirusa

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w środę ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, iż nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na COVID-19. Michał Gołębiowski.

Nowy dyrektor Zachęty w ogniu krytyki

Nie było konkursu, była nominacja. Od nowego roku funkcję dyrektora Zachęty ma pełnić wskazany przez ministra kultury Janusz Janowski - malarz, teoretyk sztuki, muzyk. Krytycy nie pozostawiają na nim suchej nitki. Ma on zastąpić Hannę Wróblewską, która jest dyrektorką najważniejszej galerii w Polsce od 2010 roku. Adrianna Otręba.

Profesor oskarżony o molestowanie. Sprawa trafiła do ministerialnej komisji

Wraca temat molestowania i seksizmu na polskich uczelniach. Skala tego problemu widoczna była w reportażu Moniki Celej i Piotra Jeziorowskiego "To nie są żarty". Teraz sprawa ma ciąg dalszy - dotyczy Collegium Medicum w Bydgoszczy i jednego z wykładowców. Profesor oskarżony o molestowanie został zawieszony, a władze uczelni uznały, że sprawa jest na tyle poważna, że trzeba przekazać ją Komisji Dyscyplinarnej. Monika Celej.

Protest w ośrodku dla cudzoziemców

Pozbawia się nas podstawowych praw - mówią protestujący Irakijczycy w zamkniętym ośrodku w Białej Podlaskiej. Strajk głodowy podjęło kilkadziesiąt osób. Nie zgadzają się na to, jak są traktowani. Odcięcie od świata, brak kontaktu, brak prawa do informacji - czasami nawet spacery są zakazane. Sylwia Piestrzyńska.

Sejm pracuje nad budżetem na przyszły rok

Losy kolejnego budżetu ważą się w Sejmie. PiS zapewnia o doskonałej sytuacji finansowej państwa i skutecznej tarczy, która ma uchronić obywateli przed wzrostem cen. Opozycja i eksperci nie podzielają optymizmu rządzącej partii. Jan Piotrowski.

Ogromny problem ze smogiem. Polskie miasta w światowej czołówce

Polskie duże miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych na świecie. W Krakowie smog był tak gęsty, że miasto zaapelowało do mieszkańców, by ograniczyli wychodzenie z domu. Do północy za darmo można było jeździć komunikacją miejską, by ograniczyć ruch samochodów. Normy poważnie były przekroczone też w wielu innych regionach południowej Polski. Łukasz Wieczorek.