Polska i Świat

Polska i Świat

Podczas obrad sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Adam Bodnar jak co roku przedstawił swoje sprawozdanie. Politycy opozycji zadali szereg pytań, ale przewodniczący Stanisław Piotrowicz nie dopuścił Rzecznika Praw Obywatelskich do głosu.

Opozycja zapytała o tryb, w jakim prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński spotkał się z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Panowie rozmawiali o konsekwencjach związanych z obietnicami wyborczymi PiS. Burza rozpętała się po słowach Jarosława Kaczyńskiego w radiu - pytany o podniesienie płacy minimalnej do czterech tysięcy złotych w 2023 roku powołał się na rozmowę z Adamem Glapińskim, szefem NBP który stwierdził, że taki ruch nie wpłynie źle na gospodarkę.

W karetkach brakuje lekarzy wyspecjalizowanych w ratownictwie medycznym. W Szczecinie Narodowy Fundusz Zdrowia ukarał za to jeden ze szpitali. Braki kadrowe w karetkach to jednak nie tylko kłopot szczeciński, a ogólnopolski.

Pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego nie zgodził się na ugodę w sprawie zwrotu 50 tysięcy złotych, które w kopercie za budowę wież spółki Srebrna miał otrzymać prezes PiS od austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera.

O planach prezesa Jarosława Kaczyńskiego, by płacę minimalną podwyższać, nic nie wiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Przedsiębiorcy też nie wiedzieli i już policzyli, ile do kampanijnej zapowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości będą musieli dopłacić.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia samobójstwa są drugą najczęstszą przyczyną śmierci osób w wieku 15-29 lat. Gdy w głowie pojawiają się myśli samobójcze, rozmowa jest kluczowa - przypomina o tym kampania społeczna – "Życie warte jest rozmowy".

Aktywiści Greenpeace zablokowali wpłynięcie do portu statku z węglem z Mozambiku. W związku z tym zdarzeniem musiała interweniować straż graniczna. Przy okazji protestu w gdańskim porcie, dowiedzieliśmy się, skąd rząd importuje węgiel.

Sędziowie-urzędnicy, którzy mieli być zamieszani w hejt wobec innych sędziów wrócą do orzekania? Formalnie żaden z nich nie dostał takiego zakazu. Kolegium Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie apeluje, aby sprawę sędziów zbadał niezależny rzecznik w sądzie okręgowym.

Prawie co trzeci aktywny zawodowo lekarz w Polsce ma ponad sześćdziesiąt lat - ostrzega Naczelna Izba Lekarska. Młodzi medycy coraz rzadziej chcą pracować w szpitalach - wolą prywatne placówki albo wyjazd za granicę.

W państwowej służbie zdrowia brakuje lekarzy. Młodzi medycy wybierają lepiej płatną prace - lub wyjazd za granicę. Co na to rząd i politycy? Idą wybory, więc wracają polityczne lekarstwa na wszystkie bolączki.

Szybki wzrost minimalnej pensji w ciągu czterech lat do czterech tysięcy złotych brutto to jedna z najnowszych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Brzmi atrakcyjnie, ale nie dla wszystkich. Każdy, kto choć trochę interesuje się finansami, wie, kto będzie musiał za to zapłacić - bo wysokość pensji, ceny i koniunktura zależne są od wielu czynników, a nie od decyzji partii.

Choć to on był ofiarą księdza pedofila, sąd biskupi uznał, że dziewięciolatek jest "wspólnikiem w grzechu" cudzołóstwa. Historia Mariusza Milewskiego pokazuje mechanizm obwiniania dzieci, które są ofiarami księży pedofilów.

Janusz Wojciechowski jest kandydatem na unijnego komisarza odpowiadającego za rolnictwo. Wpisanie na listę zwykle oznaczało, że wybór jest pewny, ale polityk Prawa i Sprawiedliwości ma kłopot. Musi się tłumaczyć z rozliczeń kosztów podróży, którymi zainteresował się Europejski Urząd do spraw Nadużyć Finansowych.

Pasażerowie autobusów zyskują cenne minuty, a kierowcy samochodów tracą czas i nerwy. Wrocław uruchamia kolejne buspasy, Łódź daje priorytet samochodom na prąd, a w Gdańsku ruszył pierwszy autobus, w którym nie ma kierowcy. Pomysłów na sprawną komunikację miejską jest coraz więcej, a przez to coraz mniej pozostaje wymówek, aby z niej nie korzystać.

- Tego wam nigdy nie zapomnę jako człowiek i jako sędzia - powiedział w czwartek sędzia Przemysław Radzik. W piątek wyraził w związku z tymi słowami ubolewanie i tłumaczył się emocjami. Sędzia według "Gazety Wyborczej" miał być członkiem grupy "Kasta", odpowiedzialnej za zorganizowany hejt na sędziów. On sam zaprzecza, że miał jakikolwiek związek z tą aferą i zagroził procesami.

Komisja do spraw VAT przyjęła raport końcowy. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że jest druzgocący dla Platformy Obywatelskiej. Opozycja odpowiada, że to wynik skrajnej nieuczciwości. Przyjęto wniosek o postawienie Donalda Tuska i Ewy Kopacz przed Trybunałem Stanu.

Polityczni przeciwnicy zarzucali Koalicji Obywatelskiej, że nie ma programu. Gdy ten pojawił się w postaci szóstki Schetyny, szybko zginął w natłoku politycznej walki. Z kolei ci, którzy powinni znać go na wyrywki, nieco się zagubili.

Czy Pani Katarzyna, która latami była gwałcona przez księdza, będzie musiała oddać milion złotych odszkodowania? Jej sprawa wraca do sądu, bo Towarzystwo Chrystusowe nie zgadza się z poprzednim wyrokiem, na mocy którego to ono będzie musiało zapłacić za grzechy księdza. Skargą kasacyjną zajmie się teraz Sąd Najwyższy.