Polska i Świat

Polska i Świat

Sąd Najwyższy po rozpatrzeniu pierwszego protestu wyborczego złożonego przez Prawo i Sprawiedliwość nie nadał mu dalszego biegu. To oznacza, że nie będzie ponownego przeliczenia głosów w okręgu numer 75, w którym kandydatka SLD do Senatu wygrała niewielką różnicą głosów z kandydatem PiS.

Nie ma powodów, aby ponownie liczyć głosy. Państwowa Komisja Wyborcza opiniowała ponad 30 protestów i jej zdaniem żaden z nich nie jest zasadny. Zarówno te zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość, jak i wnioski Koalicji Obywatelskiej i PSL-u. Ostateczną decyzję podejmie jednak Sąd Najwyższy, który może, ale nie musi brać pod uwagę tych opinii.

Ostatecznie trafił do aresztu, ale bezkarny był niemal trzy lata. Arkadiusz B. powinien zostać poddany kontroli - taki sygnał od służb dostał Marian Banaś, który nadzorował jego pracę - ustaliła "Rzeczpospolita", opisując działanie mafii VAT-owskiej w ministerstwie finansów. Kontroli nie było, reakcji na skargi o nepotyzm i nadużywanie stanowiska także nie.

Były poseł o poranku potrącił rowerzystkę, późnym wieczorem wpadł kolejny raz. Artur Zawisza, w ciągu jednego dnia, dwa razy siedział za kierownicą samochodu, choć prawo jazdy stracił kilka lat wcześniej - za jazdę po alkoholu. Może dlatego, że kara za zlekceważenie takiego zakazu jest bardzo mało dotkliwa?

Syfilis. Kiedyś był przerażającą chorobą. Na przełomie XIX i XX wieku zbierał ponure żniwo. Później został opanowany, ale teraz ponownie przybywa chorych. Wracają też inne choroby weneryczne, rośnie też liczba zakażeń wirusem HIV. Lekarze alarmują, że brak edukacji seksualnej, a tym bardziej jej zakaz - jeszcze bardziej tę sytuację skomplikują.

Choć po wprowadzeniu w Krakowie zakazu palenia węglem, sytuacja nieco się poprawiła, to teraz krakowian trują sąsiedzi. I wystarczy kilka godzin, aby błękitne niebo nad Wawelem zostało zanieczyszczone dymem z podkrakowskich kominów.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele znaczy kobieta w Kościele - otwarcie mówił papież na zakończenie synodu biskupów na temat Amazonii. Synodu, który opowiedział się za możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów. Choć nie ma to jeszcze żadnej mocy prawnej, to wielu uznaje, że ten mały krok rozpocznie w Kościele nową erę.

To opowieści o głodzie miłości, dziwaku z kampera i podróży przez Afrykę. Trzy skrajnie różne historie, które zyskały teraz wspólny mianownik - powalczą o nominacje do Oscara dla filmu animowanego. Nie będzie łatwo, bo w stawce rekordowa liczba filmów, ale nadzieje daje nam piękna historia polskich nagród w tej kategorii.

"Tęczowy piątek" to kolejna szansa, by rozmawiać o tolerancji i poszanowaniu wszystkich, bez względu na orientację seksualną. O osobach LGBT mówi się coraz częściej, ale nie zmienia to faktu, że nadal czują się one samotne i wykluczone. Wsparcia nie daje im Rzecznik Praw Dziecka, który "Tęczowemu piątkowi" w szkołach jest przeciwny.

W Kaliszu lekarze psychiatrzy w związku z niskimi pensjami i złą organizacją pracy złożyli wypowiedzenia. Nie wiadomo, czy oddział będzie dalej funkcjonował.

Inspekcja Transportu Drogowego planuje instalację nowych fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości i szykuje listę miejsc, gdzie staną urządzenia. Po śmiertelnym wypadku na pasach w stolicy swój pomysł na fotoradary ma też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Podczas wyjazdowego posiedzenia klubu Prawa i Sprawiedliwości w Ożarowie decydowano na temat podziału stanowisk nowego rządu. Wciąż jest wiele niewiadomych – ale pewnym jest, że premierem będzie Mateusz Morawiecki.

Urzędnicy zajmujący eksponowane stanowiska w Ministerstwie Finansów, walczący z mafią vatowską, sami mieli okradać państwo. Skarb Państwa na działalności urzędników miał stracić nawet pięć milionów złotych, a "Rzeczpospolita" donosi, że wśród nich byli bliscy współpracownicy Mariana Banasia, kiedy ten pracował w ministerstwie.

Z sobotę na niedzielę zmieniamy czas na zimowy. Jeszcze nie ostatni raz, ale z tą operacją Europa powoli chce się pożegnać. W Unii Europejskiej jest już wstępna zgoda na wycofanie się z przestawiania wskazówek.

Funkcjonariusze policji przyszli do gdańskiego Teatru Wybrzeże, żeby ustalić, czy nie doszło do demoralizacji młodej publiczności. Pytali o sceny nagości w spektaklu i weryfikowali wiek młodych.

Państwowa Komisja Wyborcza negatywnie zaopiniowała protest wyborczy w 75 okręgu. Skarga dotyczyła sprawy, w której nieważne głosy, według PiS miałyby stać się ważne. Sprawę ostatecznie rozstrzygnąć ma Sąd Najwyższy.

Po wyniku wyborczym Grzegorz Schetyna nie może być pewien swojego stanowiska lidera partii. Pojawia się również pytanie, kto stanie na czele klubu Koalicji Obywatelskiej?

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś złożył wyjaśnienia w sprawie swoich oświadczeń majątkowych. CBA czeka teraz na pismo. Opozycja też czeka, ale na publikację raportu NIK-u w sprawie Krajowej Administracji Skarbowej, na czele której stał wówczas Marian Banaś.