Polska i Świat

Polska i Świat

Do piątku w Polsce potwierdzono 425 przypadków zakażenia koronawirusem. Nadal nie ma szczepionki. Naukowcy dzień i noc go badają i dzięki temu o koronawirusie wiemy coraz więcej, ale jeszcze za mało, by z poszczególnych puzzli stworzyć jeden klarowny obraz. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Na ulicach wielu polskich miast jest pusto. Ci, którzy nie muszą, rezygnują z komunikacji miejskiej. Miasta zmieniają rozkłady jazdy, ograniczają kursowanie autobusów i tramwajów - cięcia wprowadza też kolej. Materiał Łukasza Wieczorka.

Najlepszym wyjściem jest zostanie w domu, ale wcale nie musi się to wiązać z rezygnacją ze swoich dotychczasowych zajęć dodatkowych. Możemy w nich uczestniczyć, tylko w innej, nowej formie. Materiał Adrianny Otręby.

Jest kilkadziesiąt nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Wśród 325 osób są niestety także lekarze, pielęgniarki i pracownicy szpitali. Pracownicy służby zdrowia apelują do rządu o większą ilość środków ochrony i testów - inaczej za chwilę nie będzie miał kto nas leczyć. Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Wiele sądowych posiedzeń jest odwołanych, ale nadal odbywają się te niejawne. Dla pracowników sądów oraz tych, którzy muszą w nich coś załatwić to ogromne ryzyko. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Dla wielu spłacających raty w czasie pandemii wakacje kredytowe to odrobina oddechu, a dla portfeli trochę ulgi. Banki zapewniają, że wychodzą naprzeciw klientom - o wakacje kredytowe ma być łatwiej, a procedury mają być jak najprostsze. Materiał Rafała Stangreciaka.

Zamknięte szkoły i edukacja na odległość mogą potrwać dłużej niż do 25 marca - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski. Co zatem z egzaminami? Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Wszyscy kandydaci oprócz urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy praktycznie nie mogą prowadzić kampanii. Mimo to rządzący nie widzą powodów, aby opóźnić wybory. Nie przekonuje ich także to, że w Polsce obowiązuje zakaz zgromadzeń, oraz to, że w atmosferze strachu spowodowanej koronawirusem trudno zorganizować prace lokali wyborczych. Materiał Dawida Rydzka.

Prezydent Andrzej Duda odwołuje Radę Gabinetową, w czasie której chciał rozmawiać o koronawirusie. Zakażony jest szef resortu środowiska Michał Woś, a piętnastu innych członków rządu objęto kwarantanną. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Już ponad dziesięć tysięcy osób przebywa na obowiązkowej kwarantannie domowej. Co to faktycznie oznacza i jak przebiega ustaliła Monika Gawrońska.

Do wtorku w Polsce odnotowano 238 zakażonych koronawirusem. Wśród zakażonych jest minister środowiska Michał Woś. W szpitalu w Wałbrzychu zmarła piąta osoba. Z kolei w środę ma wyjść ze szpitala pierwszy pacjent, u którego stwierdzono zakażenie. Materiał Magdaleny Gwóźdź.

W statystykach dotyczących koronawirusa w Polsce jeden jasny punkt - tak zwani ozdrowieńcy. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia jest ich trzynastu – nie oznacza to, że wyzdrowieli. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Zawieszone loty to życie w zawieszeniu dla dzieci, które czekają na operacje za granicą. Do tej pory wydawało się, że największym problemem takich zabiegów jest wysoki koszt. Były heroiczne zbiórki pieniędzy - teraz są dramatyczne pytania czy dzieci dolecą na czas. Materiał Patryka Rabiegi.

Wszystkie polskie szkoły są zamknięte, funkcjonuje edukacja na odległość - ale to nie jedyne wyzwanie w czasach koronawirusa. Kolejnym są rozpoczynające się rekrutacje do szkół. Materiał Barbary Sobskiej.

Właściciele hoteli nawet nie próbują jeszcze liczyć strat, wiadomo że będą ogromne. Prawie wszystkie rezerwacje już zostały odwołane. I nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. Materiał Michała Tracza.

Zagrożenie koronawirusem powoduje inną organizację pracy - od poniedziałku nie odbędzie się większość spraw sądowych. Sądy będą zajmowały się wyłącznie sprawami pilnymi. Inaczej będą też funkcjonowały urzędy miasta. Do odwołania zamknięto też Tatrzański Park Narodowy. Materiał Adrianny Otręby.

Od poniedziałku w całym kraju powstanie 19 szpitali jednoimiennych. Placówki będą przygotowane na leczenie wyłącznie zakażonych koronawirusem. Operacja logistyczna trwa. Nie wiadomo, czy nie zabraknie sprzętu, lekarzy i jak bardzo wzrośnie liczba łóżek dla chorych. Materiał Macieja Warsińskiego.

Przestrzeganie procedur to jeden z najważniejszych elementów walki z epidemią koronawirusa. Bez tego liczba przypadków zachorowań może niepotrzebnie rosnąć. Niestety, jak pokazuje przykład lekarki, wciąż nie wszyscy wiedzą, jak się zachować w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Materiał Macieja Cnoty.