Polska i Świat

Polska i Świat

Nie każdy kaszel jest objawem koronawirusa - lekarze apelują o rozsądek i wymieniają listę przesłanek, które muszą zostać spełnione, aby podejrzewać zakażenie. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Kampania w pełni i polityczna ekonomia w rozkwicie. Bo gdy ceny żywności uderzają w nasze portfele, politycy zderzają się z trudnymi pytaniami. Prezydent szuka więc ratunku i produktów, za które płacimy mniej. Materiał Macieja Warsińskiego.

Andrzej Duda broni swojej prezydentury - jego kontrkandydaci zaciekle ją atakują. Najbardziej widowiskowo w czasie konwencji, a w tym politycznym teatrze liczy się każdy gest i każde słowo. Materiał Barbary Sobskiej.

W większości krajów Europy religijność spada najbardziej wśród młodych - takie wnioski płyną z Europejskiego Sondażu Społecznego. To najdokładniejsze tak duże badanie przeprowadzone w wielu krajach. Dlaczego katolicy tracą chęć do Kościoła, jak na tym tle wypada Polska, gdzie wiara jest dalej najsilniejsza, ustalił Sebastian Wasilewski.

Nowy dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński po raz pierwszy zabiera głos. Na konferencji chwali poprzednika, profesora Dariusza Stolę, który nie dostał nominacji od ministra kultury i zapewnia, że muzeum nie zboczy z wcześniej obranej drogi. Nowy dyrektor nie musi się też martwić o grant norweski, bo ministerstwo po zmianie na stanowisku uruchomiło wypłatę środków. Materiał Adrianny Otręby.

Plany budowy szybkiej kolei do Centralnego Portu Lotniczego wzbudza kontrowersje, bo zaskoczeni mieszkańcy dowiadują się, że trasa ma przeciąć ich gminę. Spółka pokazuje plany budowy 1600 kilometrów nowych torów. Należy spodziewać się przesiedleń i wyburzeń. Materiał Łukasza Wieczorka.

Czy za publiczne pieniądze w szkole w Pszczelej Woli Andrzej Duda będzie prowadził kampanię, czy wypełniał obowiązki prezydenta? Odpowiedz zależy od punktu widzenia lub od barw politycznych. Do spotkania ma dojść w połowie marca. Materiał Jacka Tacika.

Józef Pinior za kratami ma spędzić półtora roku. Wrocławski sąd uznał, że legenda Solidarności i były senator jest winny przyjmowania korzyści majątkowych od biznesmenów w zamian za interwencje senatorskie. Materiał Marii Mikołajewskiej.

W Polsce na razie nie potwierdzono przypadku zachorowania na koronowirusa - ogłasza minister zdrowia. Minister Łukasz Szumowski apeluje o spokój, a minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wstrzymuje wycieczki i wymiany międzynarodowe - na lotniskach sprawdzany jest każdy, kto przylatuje z zagrożonego rejonu. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Wybrano nowego dyrektora Muzeum POLIN - został nim Zbigniew Stępiński. Poprzedni, mimo że ponownie wygrał konkurs, nie dostał nominacji od ministra kultury. W końcu, by nie eskalować konfliktu, Dariusz Stola zrzekł się stanowiska - odchodząc ujawnił, do czego próbowało go nakłonić ministerstwo, kiedy odpowiadał za muzeum. Materiał Adrianny Otręby.

Prokuratura wystąpiła o uchylenie sędziemu Igorowi Tuleyi immunitetu za to, że nakazał śledztwo w sprawie głosowania PiS w Sali Kolumnowej Sejmu. O tym, czy sędzia starci immunitet, ma zadecydować krytykowana przez sędziego Izba Dyscyplinarna. Sędziów w obronę bierze Senat i rozpoczyna dyskusję nad uchwałą, która ma potępić działania PiS-u w sądownictwie. Materiał Dawida Rydzka.

Jacek Łabuda jest sędzią i członkiem Iustitii, ale kiedyś złamał bojkot sędziów i podpisał listę poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Dziś zrobiłby to ponownie, ale mówi o swoich wątpliwościach, upolitycznieniu Rady i zagrożeniu praworządności. To znacząca zmiana frontu, choć do pozostałych sędziów też ma pretensje. To pierwsza taka rozmowa, bo sędziowie podpisani pod listami KRS do tej pory nie chcieli o tym rozmawiać. Materiał Michała Tracza.

Warszawska uchwała krajobrazowa trafi do kosza. Przyjęła ją Rada Warszawy, a unieważnił ją były minister zdrowia, obecnie wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Wojewoda twierdzi, że jest za zmianami, ale nie podobała mu się procedura konsultacji. Materiał Macieja Warsińskiego.

Pacjenci, którzy szukali pomocy w szpitalu zakaźnym w Warszawie alarmują, że musieli oczekiwać dziesięć godzin na przyjęcie, bo na oddziale był tylko jeden lekarz. Izba przyjęć odradza przyjazd do placówki, mówiąc, że ludzi jest tyle, że wstrzymuje przyjęcia - a to właśnie do szpitali zakaźnych kierowani są pacjenci z objawami koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia uruchamia infolinię. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Opozycja wzmacnia presję na prezydenta Andrzeja Dudę i dalej stanowczo domaga się weta ustawy zasilającej media państwowe dwoma miliardami złotych. Prezydent decyzję podejmie w trakcie kampanii wyborczej, w której wspierają go koledzy z Prawa i Sprawiedliwości. Ile razy do tej pory prezydent korzystał z prawa weta i w jakich przypadkach, sprawdził Dawid Rydzek.

Wójt gminy Daszyna ma 97 zarzutów związanych między innymi z wyłudzeniem pieniędzy. Zbigniew Wojtera do winy się nie przyznaje. Podczas pobytu za kratami wygrał wybory - teraz, po półtora roku, wyszedł na wolność i znów zarządza gminą. Czeka na rozprawę i ma nadzieję, że nie przestanie rządzić. Materiał Łukasza Wieczorka.

Jest sprzęt, jest miejsce do pracy, ale nie ma kadry. Kraków pilnie poszukuje pielęgniarek. Robi to z rozmachem, ogłaszając nabór na plakatach i wielkich bilbordach. Jest marketing, ale czy znajdą się chętni? Problem niestety dotyczy nie tylko Krakowa. Materiał Anny Wilczyńskiej.

W Polsce jeszcze nie stwierdzono przypadku koronawirusa, ale co najmniej 20 osób przebywa w szpitalach na obserwacji. Napięcie w ostatnich dniach rośnie. Służby stanowczo odradzają panikę - zalecają za to ostrożność i profilaktykę. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.