Polska i Świat

Polska i Świat

Wybory na nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej odbędą się 25 stycznia. Wśród kandydatów są Joanna Mucha, Borys Budka i Bogdan Zdrojewski. Na razie brak oficjalnej deklaracji obecnego przewodniczącego partii Grzegorza Schetyny.

Rząd chce zaostrzyć przepisy drogowe. Premier Mateusz Morawiecki mówi o odbieraniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym.

Olga Tokarczuk przekazała noblowski medal na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najbardziej pomocna orkiestra na świecie pod dyrekcją Jurka Owsiaka szykuje się do kolejnego wielkiego finału.

Zdaniem ekspertów do Komisji Europejskiej wróci temat sądów, bo jak mówią, PiS projektem zmian w sądownictwie wchodzi w konfrontację z Unią Europejską - podważając jej prawo, które uznaliśmy. Bruksela może z Polską walczyć nie tylko sposobami dyplomatycznymi, ale też i finansowymi.

Sędziowie nie zamierzają siedzieć cicho w związku z propozycją zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i innych. Mówią, że nie dadzą się zastraszyć i będą walczyli o praworządność.

"Permanentna inwigilacja", "stan wojenny w wydaniu Prawa i Sprawiedliwości" - to tylko niektóre określenia do projektu ustawy przygotowanej przez obóz rządzący. Zapisy w projekcie budzą niepokój i strach przed utratą demokracji. Profesor Adam Strzembosz idzie jeszcze dalej i mówi wprost, że jeśli PiS chce wprowadzić ustawę w obecnym kształcie - to znaczy, że podjął decyzję o wyjściu Polski z Unii Europejskiej.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli znów o sobie przypomniał – został "udekorowany z okazji 40-lecia Konfederacji Polski Niepodległej". Europosłanka Beata Kempa sugeruje, że NIK coś na nią zbiera, ale nikt w Izbie tego nie potwierdza. Rząd oficjalnie przyznaje, że ma kłopot z Marianem Banasiem.

Naukowcy coraz śmielej tworzą zwierzęce chimery. Niektórzy widzą w tym szansę dla medycyny, czyli źródło pozyskiwania narządów do przeszczepów. Inni nie kryją obaw przed takimi eksperymentami.

W okolicach Sadyby przez długi czas unosiły się kłęby pary wodnej, a na ulicach była gorąca woda i ludzie uwięzieni w autach i autobusach. W wydostaniu się pomagali im strażacy. Dwie osoby zostały poparzone. Prezydent Rafał Trzaskowski zwołał sztab kryzysowy. Już wiadomo, że do czwartku bez ciepła pozostaną mieszkańcy Ursusa i miejsca okolic awarii.

Czy pieszy będzie miał pierwszeństwo przed przejściem dla pieszych? Projekt ustawy trafił już do Sejmu, a zmiany przepisów chce Koalicja Obywatelska. Pomysł budzi kontrowersje, ale w innych krajach przyniósł pozytywne skutki.

Warszawscy radni zdecydowali, że nieszczepione dzieci nie dostaną się do żłobka. Ta decyzja oznacza kłopot dla wielu rodziców i jednocześnie pokazuje skalę tego, jak wiele dzieci jest bez szczepień. W Warszawie to aż 2,5 tysiąca malców.

Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli uderza w resort sprawiedliwości, a konkretnie w byłego wiceministra Patryka Jakiego i jego program "Praca dla więźnia". Izba wykazuje szereg nieprawidłowości i zawiadamia prokuraturę. Patryk Jaki broni się, mówiąc, że to odwet Mariana Banasia.