Polska i Świat

Polska i Świat

To oni wygrali w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej, teraz ich precedensowa sprawa wraca na wokandę w Polsce. Frankowicze walczą z bankiem i dzięki wyrokowi z Luksemburga mają teraz w ręku jeszcze silniejszą broń. Nie są jedyni, a statystyki z ostatniego miesiąca pokazują, że frankowicze nabrali silnego wiatru w żagle i wygrywają z bankami.

Przyszli przed kurię z hasłem "Odzyskajmy nasz Kościół"" i z postulatem "Arcybiskup Głódź musi odejść". To reakcja wiernych na publiczne poniżanie, wyzwiska i mobbing, których miał się dopuszczać arcybiskup. W tej sprawie podlegli mu księża pisali skargi do nuncjusza. Wierni protestują i piszą do papieża.

W szpitalach jest 68 tysięcy wakatów. Brakuje lekarzy i personelu, w wielu miejscach w kraju ograniczane są przyjęcia do szpitali, a niektóre oddziały są po prostu zamykane, bo nie ma kto leczyć.

Czy żeńskie końcówki na dobre zagoszczą w Sejmie? Do tej pory nie były mile widziane - nie chciały tego nawet same kobiety. Lewica chce jednak to zmienić i oficjalnie pyta o to szefową Kancelarii Sejmu.

Jak rozmawiać z chorymi, którym zostało niewiele życia. Oswajać ich ze śmiercią czy nie? Temat trudny tak bardzo, że większość z nas go unika, mimo że chorzy woleliby poznać prawdę. Fundacja im. księdza Jana Kaczkowskiego, kontynuując jego misję, stworzyła "Raport o dobrym umieraniu", w którym pokazuje, jak mówić o odchodzeniu.

Czy niehandlowe niedziele staną się handlowymi? Na zmianie ustawy miały skorzystać małe przedsiębiorstwa, ale czy tak rzeczywiście się stało, zdania są podzielone. Wiadomo natomiast, ile pieniędzy traci budżet państwa na zamkniętych w niedzielę sklepach.

Hubert Czerniak od lat organizuje wykłady, w których przekonuje, jak bardzo szczepienia są szkodliwe dla dzieci i od kilku lat jego sprawa ciągnęła się przed Okręgową Izbą Lekarską w Łodzi. Ostatecznie lekarz z Opoczna został zawieszony w prawie do wykonywania.

Zdaniem pracowników poznańskiego ZOO przed tygrysami, które zostały ocalone z ciężarówki, która utknęła na granicy polsko-białoruskiej, trudna droga, by w pełni wróciły do zdrowia. Zwierzęta były przewożone w skrajnych warunkach - jeden tygrys zdechł i gdyby nie kontrola graniczna, nie wiadomo, ile by przeżyło.

Platforma Obywatelska wyrzuca Artura W. z partii, a Rafał Trzaskowski cofa burmistrzowi warszawskich Włoch wszystkie pełnomocnictwa. Artur W. usłyszał zarzut przyjęcia łapówki, a znany warszawski deweloper jej wręczenia.

W środę Sąd Najwyższy odrzucił dwa kolejne protesty wyborcze PiS-u. Obóz rządzący domagał się przeliczenia głosów w dwóch okręgach w wyborach do Senatu. Jak wyjaśnił rzecznik Sądu Najwyższego, nie można opierać protestów na zasadzie hipotez niczym niepopartych.

Kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich? Czasu jest coraz mniej, a konkretów brak. Nie wiadomo nawet, jak miałby odbyć się wybór ewentualnego przyszłego kandydata.

Marian Banaś wydał oświadczenie, w którym przekonuje, że wszystkie nieruchomości nabył na podstawie aktów notarialnych w sposób uczciwy i zgodny z prawem. PiS do oświadczenia podchodzi ostrożnie, a opozycja żąda ujawnienia informacji o płaconych przez niego podatkach.

Pogoda zmienia się, coraz szybciej robi się ciemno, ale nie wszyscy zwracają na to uwagę. Dużo szczęścia miał pewien mężczyzna, który po zmroku szedł bez odblasków. To kolejny piąty już rok, od kiedy prawo nakazuje pieszym, by byli widoczni, ale nadal nie wszyscy się do tego stosują, nie dając często szansy sobie i kierowcom na uniknięcie tragedii.

Parlament Europejski odrzucił rezolucję, która zobowiązywałaby kraje Unii Europejskiej do ratowania migrantów na Morzu Śródziemnym. Zabrakło dwóch głosów. Polscy europosłowie w większości byli na nie, przeciwko rezolucji głosowało PiS, ale też europosłowie z PO i PSL. Decyzji swoich kolegów nie rozumie Róża Thun, która swoim głosem nie chciała odmówić uchodźcom pomocy.

Młody mężczyzna nie doczekał się na autobus miejski, więc zamówił transport przez aplikację, ale przewoźnik nie chciał zwrócić kosztów płatnej usługi. Sąd nakazał zwrócić Tymonowi Radzikowi kwotę, jaką ten musiał zapłacić za alternatywny transport. Nie pomogły argumenty o zakorkowanych ulicach w Warszawie.

Prokuratura postawiła 61-letniemu mężczyźnie z Inowrocławia zarzut nieumyślnego spowodowania pożaru, w którego wyniku zginęły cztery osoby. W chwili zatrzymania mężczyzna był kompletnie pijany. Ogień tak szybko się rozprzestrzeniał, że strażakom nie udało się uratować 31-letniej kobiety i jej trzech córek.

Odpowiedź Mariana Banasia na kontrolę Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczącą jego oświadczeń majątkowych dotarła do szefa CBA. Uwagi spisane są na kilkunastu stronach. Obóz rządzący niechętnie odnosi się do sprawy, a według wielu jego polityków prezes NIK stał się obciążeniem dla PiS.

Centralne Biuro Antykorupcyjne na gorącym uczynku zatrzymało burmistrza warszawskich Włoch, działacza Platformy Obywatelskiej i znanego warszawskiego dewelopera. Przyłapano ich podczas przekazywania łapówki w zamian za korzystne decyzje dotyczące warunków zabudowy. PO już zawiesiła Artura W. w prawach członka partii, a prezydent stolicy złożył wniosek o jego odwołanie.

Sąd Najwyższy po rozpatrzeniu pierwszego protestu wyborczego złożonego przez Prawo i Sprawiedliwość nie nadał mu dalszego biegu. To oznacza, że nie będzie ponownego przeliczenia głosów w okręgu numer 75, w którym kandydatka SLD do Senatu wygrała niewielką różnicą głosów z kandydatem PiS.