Polska i Świat

Polska i Świat

Kontrowersje wokół Funduszu Medycznego

W ramach Funduszu Medycznego zamiast ponad 6 miliardów złotych w tym i zeszłym roku na ochronę zdrowia wydano tylko 171 milionów – ustalił Konkret24. W przyszłym roku Fundusz też nie dostanie obiecanych ustawą ponad 4 miliardów. Tak przebiega realizacja flagowego projektu prezydenta Andrzeja Dudy. 16 fundacji i stowarzyszeń zwróciło się z apelem do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o dokonanie w tej sprawie pilnych zmian. Dawid Rydzek.

Lek na mukowiscydozę wciąż bez refundacji

Lek na mukowiscydozę jest dostępny, ale nie dla wszystkich. Choć w Czechach czy na Słowacji zdecydowano o jego refundacji, to w Polsce ciągle trzeba za niego płacić pełną stawkę. Lek trafia do najciężej chorych, ale potrzebują go także inni. Karolina Bałuc.

Zapełniają się oddziały covidowe

Coraz więcej chorych potrzebuje hospitalizacji. Sytuacja robi się z każdym dniem poważniejsza. Zapełniają się oddziały covidowe - głównie niezaszczepionymi. We wtorek stwierdzono ponad 16,5 tysiąca nowych zakażeń, a z 20 tysięcy dostępnych łóżek zajętych jest niemal 15 tysięcy. Anna Wilczyńska.

Podsumowanie sześciu lat rządów PiS

Równo sześć lat temu - 16 listopada 2015 roku - zaprzysiężony został gabinet Beaty Szydło. Prezes Jarosław Kaczyński przy okazji udzielił wywiadu, w którym przyznaje, że jednym z największych zagrożeń dla Polski jest drożyzna. Jan Piotrowski.

Pomoc humanitarna przy granicy

Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy była we wtorek w Michałowie w pobliżu granicy z Białorusią, gdzie organizacje humanitarne i media nie mają cały czas dostępu. Polska Akcja Humanitarna, Medycy na granicy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy WOŚP robią, co mogą, by pomóc. Gdyby nie ograniczenia rządowe, mogliby jeszcze więcej. Adrianna Otręba.

Wsparcie dla wojska od mieszkańców Podlasia

Mieszkańcy przygranicznych miejscowości z obawą patrzą na wydarzenia w Kuźnicy. Wojsko widać na co dzień w wielu punktach regionu, nie tylko wzdłuż granicy. Jednocześnie chcą pomóc tym, którzy strzegą granicy Polski. Łukasz Wieczorek.

Wariant Delta groźny dla dzieci

W szpitalu w Krakowie leży niemowlę i jest ciężko chore na COVID-19. Jego rodzina nie była zaszczepiona. Sylwia Piestrzyńska.

Syryjka z padaczką i w hipotermii trafiła do szpitala w Hajnówce

Marwa to młoda Syryjka znaleziona po polskiej stronie granicy z Białorusią. Z padaczką i w hipotermii, w ciężkim stanie, trafiła do szpitala w Hajnówce. W Polsce czekają na nią rodzice, którzy na co dzień mieszkają w Niemczech. Ojciec sam przed laty szedł szlakiem bałkańskim, ale mówi, że to, co teraz dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, jest znacznie gorsze od kryzysu migracyjnego w Europie sześć lat temu. Sylwia Piestrzyńska.

Co słyszą dzieci i jak rozmawiać z nimi o kryzysie na granicy z Białorusią

Troje migrantów zostało napadniętych już po polskiej stronie granicy. Ktoś ich pobił i okradł - jeden z mężczyzn trafił do szpitala. Teraz na granicy może być nawet cztery tysiące osób: w lesie, w zimnie, często chorych i bez jedzenia. Znaleźli się w pułapce - nie mogą przejść do Polski, nie mogą wrócić w głąb Białorusi, bo tamte służby im na to nie pozwalają. To sytuacja, którą trudno zrozumieć, nawet dorosłym. A co gdy pytają o to dzieci? Jak im wytłumaczyć, co się dzieje? I dlaczego tak się dzieje? Maria Mikołajewska.

Doniesienie do prokuratury po marszu w Kaliszu

To była hańba dla Kalisza - takie opinie słychać po tym, co w czwartek, w Święto Niepodległości, działo się na ulicach miasta. Przeszedł tam antysemicki marsz. Była mowa nienawiści i propagowanie faszyzmu. Spalono też kopię statutu kaliskiego. Sprawą zajmuje się policja, jest też doniesienie do prokuratury. Maciej Warsiński.

Przedsiębiorcy składają pozew zbiorowy w związku z lockdownem

Ponad 200 milionów złotych stracili przedsiębiorcy z branży gastronomicznej z powodu lockdownu. Do tej pory nie odrobili strat. Teraz zastanawiają się, czy można było zamknąć wszystko bez wprowadzenia stanu wyjątkowego. Z tym pytaniem idą do sądu. Adrianna Otręba.

Szpitale wstrzymują porody rodzinne

Porody w pandemii zmieniły się w jeszcze większą niepewność. Wsparcie dla kobiet w tym trudnym momencie jest bardzo ważne. Tylko w ostatnich dniach, wiele oddziałów ponownie wstrzymuje porody rodzinne. Karolina Bałuc.

Prawie co trzeci kierowca nie zmienia na zimę opon w samochodzie

Nawet godzinę i więcej trzeba czekać na wymianę opon. Spadła temperatura, kierowcy ruszyli do wulkanizatorów. Nie wszyscy staną w kolejce. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego wynika, że 30 procent kierowców jeździ zimą na oponach letnich. Argument, że w Polsce zimy nie są w ostatnim czasie przesadnie srogie, ekspertów nie przekonują. Łukasz Wieczorek.

Wątpliwości wokół działań rządu w sprawie pandemii po wycieku maili

"Spróbujmy chociaż na jeden weekend pokazać że to państwo działa i nie przymyka oczu" - to kolejna już odsłona afery mailowej. Dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu miał doradzać szefowi rządu, by wzmocnić kontrolę przestrzegania restrykcji. To był marzec tego roku, a dziś mamy 18,5 tysiąca zakażeń COVID-19, w środę zmarło 269 osób. Za 10 dni może być aż 40 tysięcy chorych dziennie. W związku z tym pojawiają się pytania, jak państwo działa i jak walczy z pandemią. Barbara Sobska.

Rozdzieleni na granicy

Historia 5-letniego chłopca na granicy jest przykładem jednego z dramatów, które się tam rozgrywają. Dziecko z mamą ukrywało się w lesie, zostali rozdzieleni z resztą rodziny. Byli głodni i zmarznięci. Matka zemdlała, następnie trafiła do szpitala i została rozdzielona z dzieckiem. Piotr Czaban.

Mieszkańcy wspierają migrantów

Kryzys na granicy z Białorusią ma duży wpływ na mieszkańców terenów przygranicznych. Pomagają, ale i boją się, co będzie dalej. Wielu nosi ze sobą prowiant, zapalają zielone światło przy domach, co jest sygnałem chęci pomocy. Teraz w Michałowie powstało nowe centrum pomocy - zorganizowano wspólną zbiórkę z innymi miastami w województwie. Maria Mikołajewska.

Szczecin wyprzedaje rowery miejskie

Rower za 61 złotych - do takich zakupów zachęca Szczecin. Urząd miasta pozbywa się pojazdów z nieistniejącej już wypożyczalni miejskich rowerów. Te wysłużone mają być zastąpione przez sprzęt nowej generacji. Nie wszystkie miasta jednak wrócą do pożyczania dwóch kółek. Łukasz Wieczorek.