Polska i Świat

Polska i Świat

Coraz więcej Ukrainek w armii

Wśród żołnierzy walczących na wschodzie Ukrainy są też kobiety i to nie są wyjątki - w zeszłym roku stanowiły już 22 procent ukraińskiej armii. - Tam każdy dostaje broń i musi umieć jej użyć - mówi jedna z nich. Dodaje, że "to nie ma znaczenia, czy jest się kobietą, czy mężczyzną. Ukraina jest naszą ojczyzną. Bronimy jej przed wrogiem". Sylwia Piestrzyńska.

Zagrożone pieniądze z unijnego funduszu

Polska wciąż nie dostała pieniędzy z głównej puli Funduszu Odbudowy. Unia powiązała je z praworządnością i polski rząd się na to zgodził, ale teraz zobowiązań nie spełnia. Czas leci, Polacy czekają, a Michał Gołębiowski przypomina, na co te miliony miałyby zostać przeznaczone.

Pierwsze posiedzenie Rady do spraw COVID-19

Gdy rozpadła się Rada Medyczna przy premierze, Mateusz Morawiecki powołał nową Radę ds. COVID-19. Dziś było jej pierwsze posiedzenie. To nie tylko lekarze, ale też socjologowie, ekonomiści i prawnicy. Pierwsza Rada rozpadła się, bo rządzący nie słuchali jej rekomendacji. Anna Wilczyńska sprawdziła, jakie możliwości będzie miała ta obecna i kto konkretnie w niej zasiada. Anna Wilczyńska.

Sejm przyjął lex Czarnek

Nowe prawo oświatowe znane jako Lex Czarnek zostało przegłosowane i teraz trafi na biurko prezydenta. Na decyzję Andrzeja Dudy czekają dyrektorzy, nauczyciele i rodzice. Nie kryją, że są przeciw. Prezydent rozmawiał już z ministrem Przemysławem Czarnkiem. Adrianna Otręba.

Zagrożone miliardy euro dla Polski z Funduszu Odbudowy?

Czy PiS może zrezygnować z miliardów euro z unijnych funduszy? Mówi się o tym coraz głośniej. Dzieje się to mimo, że w wyborach to właśnie politycy PiS chwalili się pieniędzmi, które miały do Polski trafić z Funduszu Odbudowy. Zwrot akcji może wynikać z oporu Komisji Europejskiej, która wypłaty uzależnia od naprawy praworządności. Ewa Koziak.

List migrantki z Iraku do Polaków

Ma 17 lat i dramatycznych doświadczeń więcej niż przeciętna nastolatka, bo to doświadczenia Iraku, z którego musiała uciekać i z polskiej dżungli. To trudna opowieść, bo nie może być powodem do dumy dla Polaków. Sylwia Piestrzyńska.

RPP podnosi stopy procentowe

Miesiąc w miesiąc kolejna podwyżka stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała i nie zaskoczyła. Brak zaskoczenia nie łagodzi bólu płacenia kredytowych rat - są coraz wyższe i pewnie będą jeszcze wyższe. Karolina Bałuc.

Święczkowski kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Skoro do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej regularnie wysyłano byłych posłów PiS, a nawet byłego peerelowskiego prokuratora, to dlaczego nowym sędzią nie może zostać były polityk tej partii i obecny szef prokuratury krajowej? Bogdan Święczkowski jest oficjalnym kandydatem na sędziego, choć bez jednoznacznej rekomendacji sejmowej komisji, by go poprzeć – w poniedziałek w głosowaniu był remis. Barbara Sobska.

Lewica chce dymisji kontrowersyjnej kurator

Najbardziej znana kuratorka oświaty w Polsce do dymisji - chce tego Lewica. Apele mają związek z ostatnim spotkaniem Barbary Nowak, które miało dotyczyć nauki zdalnej, ale dziwnie zdryfowało w kierunku antyszczepionkowych teorii. Adrianna Otręba.

Rząd bez ministra finansów

Po naradzie na Nowogrodzkiej jest decyzja, że Tadeusz Kościński odchodzi z resortu finansów. Sukces Polskiego Ładu był zachwalany przez Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego, ale autora porażki znaleziono gdzie indziej. Po dymisji nie ma jednak żadnej nominacji. Ewa Koziak.

Polska wciąż bez pieniędzy z Funduszu Odbudowy

Czy to już właściwy moment, żeby ostatecznie pożegnać się z pieniędzmi z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy? Polityk, który jest blisko Jarosława Kaczyńskiegom przyznaje, że tych tryumfalnie ogłaszanych przez rząd 270 miliardów złotych w ogóle nie dostaniemy. Dzieje się tak, bo ciągle nie daliśmy Komisji Europejskiej dowodów na naprawianie polskiej praworządności. Barbara Sobska.

Życie obywateli Ukrainy w cieniu wojny

Od czołowych światowych polityków zależy życie zwykłych ludzi. Na Ukrainie ta zwykłość zaczyna być powoli codziennością na poligonie - na razie w ramach szkoleń i przygotowań na możliwą wojnę. Karolina Bałuc.

Unia Europejska stawia na tory

Z Polski do Chorwacji można dojechać czeskim pociągiem. Czesi plan jazdy mają też na Brukselę. Z kolei nasz przewoźnik chce wpisać do rozkładu Paryż, bo taki jest trend. Łukasz Wieczorek.

Słynna stępka trafi na złom?

To może być smutny koniec historii stępki, która miała być symbolem odrodzenia przemysłu stoczniowego pod kierownictwem Prawa i Sprawiedliwości. Zaczęło się od hucznej uroczystości położenia stępki w Szczecinie w 2017 roku, a do 2020 roku prom miał już pływać u armatora. Teraz w sprawie stępki zaangażowany może być całkiem inny biznes. Monika Celej.

Bardzo kosztowny spór o kopalnię Turów

Przelew wykonany - minister środowiska Czech potwierdziła, że Praga dostała od Polski 45 milionów euro w ramach porozumienia w sprawie Turowa. Do tego rachunku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dolicza jeszcze 68 milionów euro kar, co w sumie oznacza ponad 100 milionów euro, czyli ponad pół miliarda złotych. Wielomiesięczny spór – jak mówią eksperci - można było zakończyć łatwiej i taniej. Jan Piotrowski.

Tradycyjne księgarnie w kryzysie

Wygoda zakupów przez internet i rosnące koszty biznesu dobijają wiele tradycyjnych księgarni. Część takich miejsc musiało się zamknąć. Księgarze przypominają, że nie prowadzą zwykłych sklepów. Kultura ma nie tylko cenę, ale i niesie wartość społeczną, artystyczną i edukacyjną. Karolina Bałuc.

Problemy z poborem opłat na fragmentach autostrad A2 i A4

Zamiast zyskać czas, kierowcy go tracą. Aplikacja się zawiesza i po bilet trzeba zjechać na stację paliw. Dwa miesiące po wprowadzeniu nowego systemu poboru opłat na fragmentach autostrad A2 i A4, kierowcy narzekają na poważne utrudnienia. Niektórzy, żeby uniknąć kłopotów rezygnują z jazdy autostradą. Łukasz Wieczorek.

Odejście Chłopika. W tle afera mailowa i ataki na osoby LGBT

Mariusz Chłopik, jeden z bohaterów afery mailowej i były nieformalny doradca premiera Mateusza Morawieckiego, rezygnuje z funkcji pełnomocnika zarządu Legii Warszawa. Można powiedzieć, że to pierwsza dymisja w skutek afery. Z jednego z ostatnich opublikowanych maili wynika, że Chłopik miał pisać do premiera i ministra Michała Dworczyka w sprawie poszukiwań osób "ze świata celebrytów, które będą krytykować LGBT". Barbara Sobska.