Polska i Świat

Polska i Świat

Spada liczba nauczycieli w szkołach

Za niespełna miesiąc pierwszy dzwonek w szkołach. Pierwszy dla uczniów, bo dla wielu nauczycieli być może ostatni. Z branżowej ankiety wynika, że co piąty nauczyciel poświęca wakacje na szukanie nowej pracy. Wakatów w szkołach już teraz jest zdecydowanie za dużo. Minister Przemysław Czarnek żongluje liczbami i ze spokojem mówi o 12 tysiącach, dyrektorzy szkół z trwogą o 20. Adrianna Otręba.

Nierówna walka ze złodziejami wody

Zakręcono krany przy cmentarzu, bo ktoś kradł wodę. W dwa miesiące wylano jej tyle, co zwykle przez rok. O kradzieżach wody słychać w wielu miejscach kraju. Sprawy trafiają do prokuratury, niektórzy włodarze wyznaczają nawet nagrody za wskazanie złodzieja. Woda jest droga, a będzie droższa, bo wodociągi wnioskują o podwyżki. Łukasz Wieczorek.

Ruszył proces wyboru członków Izby Odpowiedzialności Zawodowej

Karteczki z nazwiskami w kulach, kule w przezroczystej urnie, nad urną pierwsza prezes Sądu Najwyższego losująca kandydatów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, która zastępuje nielegalną Izbę Dyscyplinarną. Tak zaczął się proces formowania tego nowego ciała. Zakończy go wkrótce prezydent Andrzej Duda, bo to on z wyłonionych we wtorek 33 sędziów, wybierze 11. Ten wybór może mieć wielkie znaczenie dla praworządności. Dawid Rydzek.

PiS zapowiada twardy kurs wobec Komisji Europejskiej

To Bruksela złamała umowę, my jej dotrzymaliśmy - mówi prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński zapowiada, że w rozmowach z Komisją Europejską polskich ustępstw już nie będzie. To dotrzymywanie umowy po polskiej stronie wygląda jednak tak, że co prawda Izba Dyscyplinarna przestała istnieć, ale w jej miejsce ma powstać inna, podobna, a sędziowie, których tamta Izba pozbawiła pracy nadal pracować nie mogą. Barbara Sobska.

Europa walczy z wysokimi cenami energii

To żadne pocieszenie, że inni też mają drogo, bo drogi prąd w Europie to w konsekwencji także wysokie rachunki w Polsce. Warto wiedzieć, jak pod tym względem jest w Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech i jak tam próbują sobie z tym radzić. Karolina Bałuc.

Pytania o sytuację na granicy z Białorusią

To, że mniej się o mówi o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, nie oznacza, że mniej złego się tam dzieje. Pytania o pushbacki ciągle są tam aktualne i ciągle trudno jest weryfikować informacje na ten temat. Problemy ma nawet biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Aleksandra Kąkol.

Dofinansowanie nie tylko na wymianę kopciucha

Marnowanie energii też Ziemi nie pomaga - stąd program "ciepłe mieszkanie", dzięki któremu w bloku czy kamienicy można wymienić okna czy drzwi i dostać na to pieniądze. To dobrze, choć zdaniem ekspertów trochę późno. Łukasz Wieczorek.

Rośnie liczba dzieci zmagających się z depresją

Liczba dzieci i młodzieży leczonych z powodu depresji w ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się - to dane od lekarzy. Ale są jeszcze od policji - o próbach samobójczych, podejmowanych przez młodych ludzi w Polsce coraz częściej. Anna Wilczyńska.

Partie władzy i ich pieniądze

Ludzie partii dostają pieniądze nie tylko z oficjalnych subwencji. Komu władza dała dobrą posadę w spółce Skarbu Państwa, musi się odwdzięczyć. Jak słyszymy w Fundacji Batorego, która tropi patologie na styku państwo-polityka-finanse, działa to właściwie systemowo. Dawid Rydzek.

Mozolne prace nad zmianami w Kodeksie pracy

Więcej możliwych wolnych dni, więcej czasu z dzieckiem podczas urlopu rodzicielskiego - takie zmiany powinny zajść w Kodeksie pracy. Ta rewolucja idzie do Polski z Unii Europejskiej. Rząd miał na zmianę przepisów trzy lata i czas właśnie minął. Łukasz Łubian.

Bosak chciał skrytykować, a pomógł transpłciowemu nastolatkowi

Poseł Krzysztof Bosak bardzo pomógł transpłciowemu 17-latkowi, choć wyraźnie bardzo nie chciał. W mediach społecznościowych szydził ze zbiórki, jaką Ignacy zorganizował na swoją mastektomię i grzmiał, że tak młodzież się samookalecza "pod płaszczykiem tolerancji". Poseł Konfederacji chciał wyśmiać, a zmobilizował ludzi i zbiórka szybko zakończyła się sukcesem. Maria Mikołajewska.

Uwaga na oszustwa na firmy medyczne

Były oszustwa na wnuczka i na policjanta - teraz są nowe, na firmy medyczne. Obiecują seniorom szybki i łatwy dostęp do lekarzy, ale za duże pieniądze. Seniorzy, którzy im uwierzą, a nie mają funduszy, nawet biorą kredyt - potem zostają bez lekarzy i z długiem. Monika Celej.

Weteranka powstania apeluje w sprawie edukacji

Bohaterka Powstania Warszawskiego i jej ważne, pełne troski przesłanie dla edukacji. Nauczyciele muszą być dobrze opłacani, a dzieci uczone obiektywnej oceny, miłości do kraju i do rodziców - mówi pani Wanda Traczyk-Stawska. Polityków ostrzega, by "żadna partia nie wchodziła do szkoły". Jak te słowa mają się do polityki edukacyjnej obecnie rządzących i do słów wicemarszałka Ryszarda Terleckiego o wychowywaniu wyborcy Prawa i Sprawiedliwości? Maciej Zalewski.

Drugi raport komisji do spraw pedofilii

Państwowa Komisja do spraw Pedofilii działa już 1,5 roku - bez większych sukcesów. Chce pomóc zrekompensować krzywdę wyrządzoną dzieciom, ale często napotyka na mur obojętności i opieszałości ze strony prokuratury, polityków i Kościoła, który nie chce przekazywać dokumentów. Komisja przedstawiła swój drugi raport. Maria Mikołajewska.

Wysokie ceny ogrzewania uderzają w szpitale

Wysokie ceny ogrzewania to problem dla szpitali, bo gdy dochodzą do tego droższe: gaz, woda, catering i leki, i jeszcze ustawowa podwyżka wynagrodzeń dla pracowników - to przed szpitalami powiatowymi stoi widmo spirali długów. Są szpitale, które już leczą na kredyt. Magdalena Śleziak.