Czarno na białym

Czarno na białym

Walka o życie

"Zawsze idziemy po żywego" - takie powiedzenie mają ratownicy górniczy. I tak też do końca mówili w czasie akcji w kopalni Zofiówka. Przez 12 dni - 24 godziny na dobę - prawie kilometr pod ziemią i metr po metrze ratownicy niekiedy tylko rękoma usuwali zwały węgla, żeby dotrzeć do uwięzionych górników. Dwóch udało się uratować. Pięciu zginęło. Szczegóły jednej z najtrudniejszych akcji w historii polskiego górnictwa.

Ludzie kochali go nie tylko za to, jakim był muzykiem. Rok temu odszedł Zbigniew Wodecki

Nie dokończył nagrywania tej płyty, ale dziś - w pierwszą rocznicę jego śmierci - album jest gotowy. Ostatni album Zbigniewa Wodeckiego dokończyli córka i przyjaciele muzyka. W środę premiera tej w pewnym sensie zaskakującej płyty - a u nas w programie jej fragmenty oraz fragmenty wywiadów i występów Zbigniewa Wodeckiego, który - jak przypomni Cyprian Jopek - był jak człowiek orkiestra. Grał na wielu instrumentach, śpiewał, komponował, aranżował i do tego kochał być na scenie, choć - co niezwykłe - publiczność kochała go nie tylko za to jakim był muzykiem...

PO co koalicja?

Choć sondaże dają opozycji premię za zjednoczenie - szans na zjednoczenie na razie nie widać. Widać za to kolejne podziały. Po odejściu z Nowoczesnej Ryszard Petru zapowiada utworzenie nowej partii. Nic więcej na razie nie wiadomo. Ta jego poprzednia - w sondażach prawie jest już niewidoczna - więc Cyprian Jopek pyta, czy z Koalicji Obywatelskiej została już tylko Platforma Obywatelska z Nowoczesną przystawką?

SLD przeciw wszystkim

SLD po latach spędzonych na politycznym marginesie, teraz wyrasta w sondażach na trzecią siłę polityczną w parlamencie, co szefowi Sojuszu Włodzimierzowi Czarzastemu wyraźnie dodaje pewności siebie. Otwarcie mówi, że zabiega o wyborców PiS, a jednoczenie opozycji nazywa ściemą i obłudą. Za to ostatnio mocno krytykują go jego byli partyjni koledzy, dlatego Arkadiusz Wierzuk pyta Włodzimierza Czarzastego, z kim chce walczyć SLD - z PiS czy z Platformą?

To jest już koniec Nowoczesnej?

Topniejąca i w sondażach, i w szeregach partia Nowoczesna. Odejście z niej założyciela Ryszarda Petru z dwoma znanymi posłankami to - według niektórych - początek szybkiego już końca tego młodego ugrupowania. Wiele o tym, co dzieje się w Nowoczesnej, mówią bardzo mocne słowa, jakie w rozmowie z Piotrem Świerczkiem wypowiadają Joanna Scheuring-Wielgus i Kamila Gasiuk-Pihowicz - do niedawna jeszcze partyjne koleżanki.

CBA w akcji

Urzędy marszałkowskie i wielka akcja CBA, która według wielu nie jest przypadkowa. Przypadek wyklucza też żona zatrzymanego w środę byłego szefa polskiej policji. CBA weszło o świcie do domu Zbigniewa Maja - kilka dni po tym, jak ogłosił, że będzie kandydował na prezydenta Kalisza. Ta akcja może o tyle zastanawiać, że dotyczy człowieka, który awansował w policji za rządów PiS i choć był komendantem zaledwie dwa miesiące - przeprowadził kadrową rewolucję, jakiej w tej służbie jeszcze nie było.

Agent i przyjaciele

CBA pod rządami obecnej władzy. Historia funkcjonariusza z długim stażem i wieloma sukcesami na koncie. Trzy lata temu złapał i doprowadził do zwolnienia z CBA agenta, który miał wynosić z Biura tajne dokumenty dotyczące sprawcy największej afery ostatnich lat - afery podsłuchowej w restauracji Sowa i Przyjaciele. Dziś bohater reportażu jest bez pracy, a złapany przez niego "agent-kret" wraz z ludźmi PiS wrócił do służby. Były funkcjonariusz pozywa CBA do sądu, a nam opowiada o kulisach sprawy, która kosztowała go także utratę zdrowia.

Kontrola zmasowana

CBA w terenie. To była największa w historii kontrola we wszystkich urzędach marszałkowskich w kraju. 9 miesięcy, tysiące przejrzanych dokumentów i zaskakujący efekt - "góra urodziła mysz" - jak komentuje przedstawiciel Fundacji Batorego monitorującej działanie publicznych instytucji. Jaki był sens i prawdziwy cel tej akcji?

Niezwykły proces

Sędzia pozwała ministra sprawiedliwości i wygrała z nim proces. Zbigniew Ziobro ma przeprosić Justynę Koskę-Janusz za to, że naruszył jej dobre imię i dobrą zawodową opinię, publicznie oceniając, że nie poradziła sobie z medialną, ale prostą sprawą. Sprawa "minister kontra sędzia" prosta wcale nie jest i może być symbolem tego, do czego prowadzi gruntowna przebudowa sądów przez PiS.

Prokuratorska majówka

Prokuratura umorzyła kilka głośnych spraw dotyczących obecnej władzy, co przeszło niemal niezauważone, bo stało się to w środku długiej majówki. Reportaż o serii umorzeń, po których dalej jest więcej pytań niż odpowiedzi.

Dopaść sędziego

Sędzia z Suwałk orzekający nie po myśli rządzącej partii. Wydał wyrok, po którym zaczęły się jego kłopoty. Ma "dyscyplinarkę", a może być też pierwszym sędzią, który stanie przed nową, powołaną przez PiS, Izbą Dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym. Pierwszy raz zgodził się na rozmowę przed kamerą, więc Tomasz Marzec spytał, czy dziś wydałby ten sam wyrok?

Raj zamiast piekła

O ludziach, którzy bez żadnej winy przesiedzieli w więzieniu blisko połowę swojego życia. To dwie różne historie, których bohaterowie - połączeni tak trudnym do wyobrażenia doświadczeniem - być może wkrótce się spotkają. Tomasz Komenda, którego historia poruszyła niedawno całą Polskę wyszedł na wolność po 18 latach za kratkami. Czesław Kowalczyk - o którym powiemy - po 12 latach. Niesłuszne skazany za zabójstwo - wywalczył najwyższe odszkodowanie w dziejach polskiego sądownictwa - prawie 3 miliony złotych. Dzięki temu ciasną celę zamienił na łódź, którą teraz opływa świat. Lada dzień Kowalczyk wraca do Polski po kolejnym rejsie i zapowiada, że chce spotkać się z Komendą. W rozmowie z Magdaleną Raczkowską-Kazek - nagranej jeszcze w trasie - opowiada o tym, jak jego życie pewnego dnia legło w gruzach i jak udało mu się jednak je odbudować. 

Kandydat z przeszłością

Człowiek, którego nazwisko w polityce znaczy wiele, choć on sam niewiele jeszcze osiągnął. To Kacper Płażyński, który został przez PiS rzucony na głęboką, wyborczą wodę. 29-latek bez politycznego doświadczenia ma powalczyć o prezydenturę miasta uchodzącego za bastion PO - Gdańska. Gdyby wygrał, zostałby najmłodszym prezydentem miasta wojewódzkiego w Polsce. Ale czy człowiek, który nie był nawet radnym, ma na to szansę?

Idzie młodość

Eksperyment - tak często określana jest wyborcza strategia, jaką PiS przyjmuje w kilku dużych miastach. Do walki o prezydenturę wysyłani są tam młodzi działacze, o których poseł PO mówi "kamikadze". A oni sami wolą porównywać się do Andrzeja Dudy, któremu na początku kampanii także nikt nie dawał wielkich szans. Czy mają szansę powtórzyć w samorządowej skali jego prezydencki sukces?

Barwy kampanii

Polska oczami polityków Prawa i Sprawiedliwości. I reakcje Polaków, którzy na spotkania z posłami rządzącej partii przychodzą. Jak wyglądają próby unikania niewygodnych pytań i jak PiS próbuje odwracać uwagę od trudnych tematów.

Ślamazarne śledztwo

Zdjęcia, jakie pół roku temu zobaczył cały świat. Zdjęcia z banerami i okrzykami z Marszu Niepodległości. Policja wtedy nie reagowała. Śledztwo wszczęto po kilku dniach. Do dziś nie ma podejrzanych, choć jest opinia biegłego, który jednoznacznie stwierdza, że nawiązywano do zakazanych ideologii.

Strach matki

Walczą o więcej pieniędzy na utrzymanie swoich niepełnosprawnych dzieci, ale ich największym zmartwieniem jest to, co stanie się z nimi po śmierci rodziców. Historia z Krakowa, którą pokażemy, to historia domu, w którym upośledzeni umysłowo i fizycznie dorośli mieli w takiej sytuacji znaleźć opiekę, ale zamiast domu jest trwająca od ponad 20 lat budowa. I końca jej nie widać - tak jak jakiejkolwiek pomocy państwa.

Da się?

W kampanii wyborczej PiS zapewniał, żeby nie wierzyć, gdy rządzący mówią, że nie da się czegoś zrobić, bo brakuje pieniędzy. Dlatego my pytamy teraz, dlaczego nie da się - jak twierdzi obecny rząd - spełnić ostatniego postulatu protestujących. 500 złotych dla niepełnosprawnych, którzy nie mogą pracować. Ile faktycznie kosztowałoby to budżet państwa?

Rachunek za obietnice

Zakładniczką własnych słów sprzed lat stała się między innymi minister Elżbieta Rafalska, którą PiS wyznaczył teraz do negocjacji z protestującymi w Sejmie. Kiedyś walczyła o niepełnosprawnych, teraz walczy z nimi - tak mówi o minister opozycja, która dotąd jej nie krytykowała, a raczej chwaliła za merytoryczną pracę. Także dlatego protestujący - przynajmniej na początku - widzieli w Rafalskiej swoją szansę. Po 22 dniach protestu widać jednak coraz wyraźniej u nich rozczarowanie, a u minister zdenerwowanie.

Życie na kredyt

W 22 dniu sejmowego protestu niepełnosprawnych pokażemy, jak punkt widzenia zależy od puntu siedzenia polityka. Przekonali się o tym bohaterowie naszego pierwszego reportażu - państwo Owsiankowie, których syn cierpi na bardzo rzadką i nieuleczalną chorobę genetyczną. W ostatnich wyborach głosowali na PiS, bo - jak mówią - pomoc dla niepełnosprawnych obiecali im w kampanii osobiście Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński. Dziś czują się przez nich oszukani i w rozmowie z Rafałem Stangreciakiem opowiadają o kredytach, jakie muszą wciąż brać na utrzymanie chorego syna.