Czarno na białym

Czarno na białym

Prom widmo

Szczecin i wielki prom, który miał kursować z Polski do Szwecji. Nadzieja dla podróżnych i szansa na rozwój dla miejscowej stoczni, ale rok po ogłoszeniu tej inwestycji przez rząd - poza rdzewiejącą już stępką symbolizującą budowę - nic więcej nie ma. Nawet projektu tego statku. Jedyne co jest,- to wielka tajemnica i odważna deklaracja ministra gospodarki morskiej, który w rozmowie z Rafałem Stangreciakiem nie odpowiada na wiele konkretnych pytań, ale zapewnia, że kładzie głowę, że prom powstanie.

Alternatywy plus

Sztandarowy pomysł Prawa i Sprawiedliwości na kłopoty mieszkaniowe Polaków. Mieszkanie plus - tani wynajem, niski czynsz i wreszcie możliwość atrakcyjnego wykupu. Pierwsze klucze do takich m4 zostały uroczyście przez premiera oddane w Białej Podlaskiej, ale zamiast nowego otwarcia mamy sceny ze starego kultowego filmu z czasów PRL o mieszkańcach pewnego bloku. I o tym Piotr Świerczek.

Gatunki na wymarciu

Rybacy winią foki za coraz słabsze połowy, ale nawet gdyby odstrzelono wszystkie te drapieżniki, problem nie zniknie. Ryb w Bałtyku jest po prostu coraz mniej, z wielu innych powodów. Najgorzej jest z dorszami, których jest ponad 10 razy mniej niż w latach 80. Dlaczego i czy to może być koniec świeżej ryby z polskiego morza - o tym Igor Sokołowski.

Polowanie na foki

Kto i dlaczego zabija foki i czy rzeczywiście to przez nie połowy w Bałtyku są coraz mniejsze? Tak twierdzą rybacy. I w Polsce, i w Szwecji, choć tam fok jest znaczenie więcej niż u nas. O tym, jak duży to problem i dlaczego Szwedzi - słynący z dbałości o środowisko naturalne - zdecydowali się na tak radykalne rozwiązanie, jak odstrzał, Cyprian Jopek rozmawiał z łowczynią bałtyckich fok. To kobieta, która legalnie tylko w zeszłym roku odstrzeliła ich ponad 60. Legalnie i - co ciekawe - bez sprzeciwu organizacji broniących praw zwierząt.

Typ zwycięzcy

Coś do udowodnienia w kolejnym meczu mundialu z Kolumbią będzie miał Grzegorz Krychowiak. Z Senegalem strzelił co prawda jedyną bramkę, ale tego występu do udanych zaliczyć nie może. W niedzielę powinien być zmotywowany, bo jak mówią o nim najbliżsi - to typ zwycięzcy.

Droga na szczyt

To on miał być jednym z filarów obrony polskiej reprezentacji na mistrzostwach świata w Rosji. Właśnie Łukaszowi Piszczkowi zdarzył się błąd, po którym najpierw straciliśmy piłkę, a potem bramkę w meczu z Senegalem. Jest jednak miejsce, w którym kibice są w stanie wybaczyć mu wszystko i bez względu na to jak gra, to zawsze będzie bohaterem. To Goczałkowice-Zdrój. Skąd sentyment Piszczka do tego miejsca i mieszkańców Goczałkowic do niego?

Życie na przekór

Jakub Błaszczykowski to postać nietuzinkowa, nie tylko ze względu na boiskowe umiejętności. Był najlepszym polskim piłkarzem na Euro 2016 - mimo że w ćwierćfinale z Portugalią nie strzelił karnego. Bez względu na rozczarowania w pierwszym meczu mundialu z Senegalem, to między innymi w nim pokładane będą nadzieje w kolejnych spotkaniach mistrzostw świata.

Człowiek ze stali

W pierwszym meczu tegorocznego mundialu z Senegalem jego brakowało najbardziej. O filarze obrony reprezentacji piłkarskiej - Kamilu Gliku - mówią ludzie, którzy znają go prywatnie. Jak wyglądała jego droga z podwórka i klubu w Jastrzębiu Zdroju do bardzo silnych europejskich klubów?

Wojna

Na razie walka z dopalaczami przypomina walkę z wiatrakami. Po tym jak 8 lat temu poprzedni rząd zamykał sklepy z tymi używkami, wydawało się, że problem zniknął. Ale jak widać tylko na chwilę. Handlarze ze sklepów stacjonarnych przenieśli się do internetu, a tam dopalacze sprzedawane są dziś np. jako pochłaniacze wilgoci. Wszystkie dane z policji czy sanepidu potwierdzają, że rynek odrodził się. Obecny rząd też wypowiada wojnę dilerom, czy jest to wojna do wygrania? O tym Artur Warcholiński.

Trucizna na sprzedaż

Reportaż powinni przede wszystkim zobaczyć rodzice. Bo dzieci - jak się okazuje - o dopalaczach akurat wiedzą dużo... to znaczy doskonale orientują się, gdzie je kupić, choć o tym, że kupują śmiertelnie niebezpieczną truciznę pojęcia już nie mają, co pokazuje ostatnia historia z Trzebiatowa. 16 osób trafiło tam​ do szpitala, wiele z nich przez kilka dni walczyło tam o życie. O mało nie umarli, a teraz w rozmowie z Jackiem Smarujem niektórzy z nich mówią "chcieliśmy tylko spróbować".

Na granicy życia

Jak wielka jest skala problemu - widać w ośrodkach dla uzależnionych. Kiedyś tylko dla narkomanów - teraz coraz częściej dla osób po dopalaczach. I to one opowiedziały Magdalenie Raczkowskiej-Kazek o tym jak to się niewinnie zaczyna, a potem kończy np. chorobą psychiczną. W najlepszym razie.

Więcej niż praca

Bohaterka naszego kolejnego reportażu mówi, że nie chce żadnej pomocy od państwa - chce tylko, żeby państwo jej nie przeszkadzało. Ma chorego syna - to dla niego rzuciła karierę w korporacji i otworzyła - przy najbardziej reprezentacyjnej ulicy Warszawy - kawiarnię, w której pracują tacy, jak on - niepełnosprawni intelektualnie. "Pożyteczna", bo tak nazywa się to miejsce - to, jak pokaże Magdalena Gwóźdź, zdecydowanie coś więcej niż kawiarnia. Ale - jej przyszłość stanęła właśnie pod znakiem zapytania.

Siła miłości

Ta determinacja, jakiej niepełnosprawnym sprawni czasami mogą tylko pozazdrościć - i to też pokaże w swoim reportażu Artur Zakrzewski. To historia pary, która - choć przykuta do wózków - nie siedzi w domu. I do tego samego namawia innych niepełnosprawnych. Nie tylko namawia, ale też dużo robi, żeby im w tym pomóc. Pani Agnieszka m.in. oddała kiedyś swój elektryczny wózek mężczyźnie, któremu pomocy odmówił Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Teraz - jej potrzebny jest nowy wózek i też - nie licząc na pomoc państwa - sprawy wzięła w swoje ręce.

Niepełnosprawny fundusz

Wrażliwość polityków a rzeczywistość niepełnosprawnych. Pokażemy, na jaką pomoc mogą oni liczyć z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - budżet tej instytucji jest ogromny, ale niestety skala wyłudzeń też. O tym ile pieniędzy z 5 miliardów złotych zamiast do potrzebujących trafia do oszustów i dlaczego państwo od lat nie potrafi sobie z tym problemem poradzić - Tomasz Marzec.

Matematyka i polityka

Weryfikujemy słowa premiera Morawieckiego o tym, że rząd PiS zwiększył budżety rodzin osób niepełnosprawnych do 3 tysięcy złotych - tak dużych pieniędzy nie mieli nigdy - dodają inni politycy rządzącej partii - a Cyprian Jopek dokładnie to liczy i pokazuje, gdzie matematyka mija się z polityką.

Więzienie bez krat

Nie militarna a ludzka perspektywa. Korea Północna widziana oczami Amerykanki koreańskiego pochodzenia, która mieszkała w tym kraju przez kilka miesięcy udając nauczycielkę w jednej z elitarnych szkół. Miała okazję poznać mentalność młodych Koreańczyków, ich sposób widzenia i rozumienia świata oraz codzienność, która jest jak najgorszy orwellowski koszmar, choć Koreańczycy - całkowicie odcięci od świata - nie są tego nawet świadomi.

Lider

Drugi konkursowy temat, który brzmi - "Prezydent Lech Kaczyński jako lider państw Europy Środkowej i Wschodniej". Niewątpliwie - była ona dla niego ważna, co pokazał chociażby w 2008, gdy zmobilizował przywódców kilku krajów Europy Wschodniej do wspólnej wizyty w Gruzji - wtedy, gdy do tego kraju wkraczały rosyjskie wojska. Sam widział Polskę w roli lidera tej części Europy - czy to oznacza, że sam faktycznie taką rolę pełnił? O tym Jacek Tacik.

Równi sobie?

Z dwoma konkursowymi tematami dla uczniów zmierzyli się nasi reporterzy. Marcin Gutowski o tym - jak zasłużył się Lech Kaczyński w odbudowie Polski po 1989 roku? Był prezydentem Polski, prezydentem stolicy, ministrem sprawiedliwości i szefem Najwyższej Izby Kontroli - czy można - jak wynika z tytułu tematu - przyrównywać jego rolę do tej, jaką odegrał w tym czasie Jan Paweł II?

Historyk Morawiecki

Premier Morawiecki - z wykształcenia historyk - i jego próby odkłamywania - jak sam mówi - historii. Co odkłamuje i czy robiąc to - sam przy tym nie mija się z prawdą - o tym Piotr Świerczek.

Edukacja polityczna

Arkadiusz Wierzuk o kulisach samego konkursu, który na Podkarpaciu zorganizowali lokalni politycy PiS - bez udziału kuratorium, za to z patronatem marszałka Kuchcińskiego i z nagrodami m.in. od prezydenta Dudy. ​