Czarno na białym

Czarno na białym

Muzeum marzeń

Człowiek, który fortunę zdobył nie dzięki wiedzy a szczęściu, jakie dopisało mu w totolotka. Wiedza przydała mu się potem, gdy dostał od losu prawie półtora miliarda starych złotych. Zygmunt Rząp, sołtys z Mazur, z wygraną nigdy się nie afiszował. Ale to, co z nią zrobił, nie jest tajemnicą, bo muzeum, jakie stworzył, można odwiedzać codziennie i za darmo.

Zawód gracz

Łatwo przyszło, łatwo może pójść - o tym na własnej skórze przekonali się bohaterowie kolejnego reportażu. Ludzie, którzy kiedyś żyli z wygrywania teleturniejów. Jeden z nich startował 65 razy, a około 50 wygrał. Występowali tak często, że w pewnym momencie już im to ograniczono. Motorniczy, rolnik i i nauczyciel opowiadają Rafałowi Stangreciakowi, jak wyglądało ich przygotowanie do programów testujących wiedzę, na co przeznaczyli nagrody i co zostało im z tego do dziś.

Milionerka

Milionerka z Bieszczad, emerytowana nauczycielka polskiego, której znajomość matematyki przyniosła sukces. Maria Romanek jest drugą w Polsce zwyciężczynią teleturnieju TVN "Milionerzy". Wraz z wysoką wygraną przyszła wielka sława, choć - jak mówi ona sama - ani jednego, ani drugiego do szczęścia nie potrzebuje. Dlatego pieniędzmi się podzieli. Przez niebywałą wręcz skromność nie chce publicznie mówić z kim, ale jedno zdradziła Katarzynie Górniak.

Partyjne srebra

Reporterzy "Czarno na białym" sprawdzili historię spółki Srebrna, kontrolowanej przez najbliższych ludzi z otoczenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, z olbrzymim majątkiem przejętym zaraz po upadku PRL. To głównie nieruchomości w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach w centrum Warszawy. O jednej z nich zrobiło się ostatnio głośno, bo spółka Srebrna chce wybudować tam jeden najwyższych wieżowców w stolicy, co zapewne podniesie jeszcze jej wartość. Problem w tym, że do działki są roszczenia spadkobierców, choć kontrowersji wokół tej nieruchomości jest więcej.

Niebezpieczne związki

Historia pewnej znajomości - długiej i bardzo zażyłej. Znajomości obecnych szefów służb specjalnych z jednym z głównych podejrzanych w sprawie dzikiej reprywatyzacji. Choć ministrowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wypierają się tego, brat Jakuba R. pokazuje nam zdjęcia i opowiada o przyjaźni z lat szkolnych i o rodzinnych spotkaniach. Wreszcie o tym, jak ta znajomość miała doprowadzić to tego, że Jakub R. zajął się w stołecznym ratuszu właśnie reprywatyzacją.

Życie narodzonych

Niektórym posłom sejmowej komisji praw człowieka możemy dedykować kolejny reportaż "Czarno na białym", bo przy okazji tej walki o prawo do życia, nic nie mówi się o prawach dzieci, które urodzą się niepełnosprawne. W projekcie kontrowersyjnej ustawy nie ma o tym ani słowa. Mówią o tym za to - dużo i poruszająco - bohaterowie reportażu Darii Górki. Rodzice dzieci, które przyszły na świat z bardzo poważnymi wadami wrodzonymi i genetycznymi, nie chodzą, nie mówią, wymagają ciągłej opieki, rehabilitacji i leczenia, co nie tylko dużo kosztuje, ale też diametralnie zmienia życie całej rodziny, ale taką rodziną Państwo już się tak bardzo nie interesuje.

Prawdy i mity

Wiara i światopogląd - na tym poziomie trudno polemizować w sprawie aborcji. Ale w tym sporze pojawiają się też argumenty, które w jaskrawy sposób przeczą faktom i o tym czarno na białym Artur Warcholiński.

Święte prawo

Pozostawieni praktycznie sami sobie. O ich prawa nikt się nie upomina, gdy toczy się teraz batalia o zaostrzenie prawa do aborcji. Batalia, w którą bardzo zaangażował się teraz Kościół. W ostatnich dniach publicznie zabierał głos w tej sprawie aż kilka razy, na bieżąco odnosząc się do działań lub braku działań polityków rządzącej partii. Nacisk jest mocny, choć - co ciekawe - nie idzie w parze z poparciem wiernych dla zaostrzenia prawa do przerywania ciąży, o czym Jacek Tacik.

Poziom dyskusji

Słowa, których akurat nie powinno być, a padły. Arkadiusz Wierzuk pokaże, jak wyglądała debata sejmowej komisji praw człowieka nad prawem kobiety do aborcji. "Co ma kobieta tutaj do gadania" - to tylko jedna z wypowiedzi posłów, którzy ostatecznie poparli projekt ustawy "Zatrzymaj aborcję".

Czarny Piątek

Legalna aborcja już dziś jest w Polsce prawie niemożliwa. Bez zaostrzania przepisów, do czego wzywa teraz rządzących Kościół, a przeciwko czemu protestowano znów na ulicach w całym kraju. W Warszawie wielotysięczna demonstracja przeszła od Sejmu do siedziby Prawa i Sprawiedliwości. Czarny Piątek, czarno na białym, w relacji Cypriana Jopka.

Sprawa zabójstwa byłego premiera. Jest przełom?

Tajemnica śmierci premiera Jaroszewicza na razie nadal jest tajemnicą, choć przed tygodniem minister Ziobro ogłosił wielki przełom w tej sprawie. Przy okazji innego śledztwa zatrzymano ludzi, którzy mieli sami przyznać się zabójstwa byłego premiera. Czy poza ich zeznaniami są na to jakieś dowody? Tego prokuratorzy nie ujawnią, ale ich szef jest pewien, że tym razem "to nie pudło". Ponieważ takie stanowcze zapewnienia Zbigniew Ziobro składał już kiedyś na wyrost w innych sprawach, Arkadiusz Wierzuk pyta, czy rzeczywiście jesteśmy bliżej poznania prawdy.

Lodowe piekło

Najtrudniejsza i najzimniejsza góra świata, lodowe piekło - jak mówią o K2 polscy himalaiści. W poniedziałek szczęśliwie wrócili do kraju. I choć ostatni ośmiotysięcznik zimą nadal nie został zdobyty, oni zdobyli uznanie wielu, między innymi po spektakularnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Ale ta wyprawa przejdzie do historii także z innego powodu - jeszcze nigdy tak szczegółowo i na bieżąco nie było relacjonowane życie w górskiej bazie i samo wspinanie. Pierwszy raz himalaiści mieli ciągły dostęp do internetu, mogli śledzić informacje na swój temat i komentować je, co - jak sami przyznają - bardzo zmieniło ich dotychczasowe wyobrażenie o himalaizmie i miało też wpływ na atmosferę wyprawy. Jaka była ta atmosfera i jak wygląda życie człowieka, który próbuje pokonać drugą najwyższą górę świata? Temu wszystkiemu z bliska przez prawie miesiąc przyglądali się dziennikarz "Faktów" TVN Robert Jałocha i operator Maciej Siemaszko.

Pod jednym niebem

Pytania o Żydów, Polaków z nimi relacje i ich miejsce w Polsce. Przed wojną żyło ich nad Wisłą 3,5 miliona. To znaczy, że co dziesiąty obywatel Polski był Żydem. Zaraz po wojnie było ich już zaledwie 200 tysięcy. Dziś - według szacunków - jest ich nawet dziesięciokrotnie mniej. Kim są i co to dziś oznacza być Żydem w Polsce?

Zapomniana historia

Dyskusja na temat historycznej odpowiedzialności i odpowiedzialności za słowa powróciła także niedawno przy okazji obchodów rocznicy wydarzeń z marca 1968 roku. Słowo "pamięć" - jak zwykle przy takich okazjach - odmieniane było przez wszystkie przypadki. I o nią także warto zapytać w wyjątkowym miejscu. W Dzierżoniowie po wojnie zamieszkało blisko 20 tysięcy Żydów, co stanowiło połowę ludności miasteczka. Po pogromie kieleckim, a później po roku 1968, wyjechali praktycznie wszyscy. Dziś mieszka ich tam kilkudziesięciu. W materiale wykorzystano fragment filmu: "Budujemy radioodbiorniki. Fabryka lamp i odbiorników radiowych", Polska Kronika Filmowa 13/47, WFDiF.

Historyczny pozew

Kolejne echa głośnej już na całym świecie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Tym razem stała się jednym z ważniejszych tematów w Argentynie. Tamtejszy portal miał naruszyć dobre imię narodu polskiego, więc do polskiego sądu trafił pozew Reduty Dobrego Imienia. Ich zdaniem argentyński portal internetowy Pagina 12 naruszył przepisy znowelizowanej ustawy o IPN.

Wotum nieufności

To już nie tylko polityczne dyskusje o praworządności w Polsce. Po raz pierwszy sąd innego państwa wstrzymał ekstradycję polskiego obywatela, bo ma wątpliwości czy sądy w Polsce są niezależne. Irlandia chce, by rozstrzygnął to Europejski Trybunał Sprawiedliwości a Cyprian Jopek sprawdza, jakie mogą być tego skutki. 

W orbicie władzy

Pokażemy jak udało się władzy PiS w nieco ponad dwa lata przejąć kontrolę nad całym wymiarem sprawiedliwości. Mimo protestów, zarzutów o łamaniu konstytucji i ostrzeżeń ze strony Unii wszystkie sądy i cała prokuratura pośrednio lub bezpośrednio są już w rękach rządzącej partii.

Księga zaklęć

Wstrzymana ekstradycja Polaka to już coś więcej niż polityczne dyskusje na temat praworządności w Polsce rządzonej przez Prawo i Sprawiedliwość, a tak zwana Biała Księga, którą premier Morawiecki zawiózł ostatnio do Brukseli raczej tych wątpliwości nie rozwieje. Przeciwnie. Po lekturze, wielu prawników w Polsce i zagranicą wystawia jej bardzo surowe recenzje - że białe w księdze są tylko kartki a reszta to sprzeczności, manipulacje i zaklinanie rzeczywistości. Mocne oskarżenia, jak przyznaje w rozmowie z Tomaszem Marcem jeden z profesorów prawa w Londynie. Ale - jak dodaje - nigdy czegoś takiego w Unii nie widział. 

Wyjątkowa relacja spod K2

Magia ośmiotysięczników i ten, na którym panują najtrudniejsze warunki, w jakich przebywał człowiek. Góry wciąż jeszcze nie udało się zdobyć zimą, ale już sama droga na szczyt K2 jest nie lada wyzwaniem... dla zawodowych wspinaczy, a co dopiero dla amatorów. U nas w programie jedni i drudzy o tym, co dzieje się z człowiekiem na wysokości kilku tysięcy metrów powyżej poziomu, na którym żyjemy na co dzień. Ci amatorzy - to reporter i operator "Faktów" TVN, którzy w ostatnich tygodniach relacjonowali dla Państwa próbę zdobycia niezdobytego dotąd zimą ośmiotysięcznika. Mogłoby się wydawać - relacja jakich wiele - a jednak wyjątkowo trudna i śmiertelnie niebezpieczna, o czym przekonali się Robert Jałocha i Maciej Siemaszko, z którymi po powrocie do kraju rozmawiała Magdalena Raczkowska-Kazek.

Kosmos

"Precz z komuną" krzyczą posłowie partii, która ma w swoich szeregach ludzi z komunistyczną przeszłością. Gdy na jednych PiS przymyka oko, innych rozlicza z automatu, jak np. generała Hermaszewskiego, który na mocy ustawy tzw. degradacyjnej straci wkrótce swój stopień. Jedyny Polak, który był kosmosie mówi, że to dla niego wiadomość z księżyca, a Igor Sokołowski pyta co na to Ryszard Czarnecki - polityk PiS, a prywatnie zięć Hermaszewskiego?