Czarno na białym

Czarno na białym

Śmiertelny błąd

Pokażemy jak tragiczne konsekwencje może mieć błąd kontrolerów lotów. Pomyłki, zwłaszcza tak brzemienne w skutkach, zdarzają się niezwykle rzadko, ale Igor Sokołowski przypomni to, co wydarzyło się nad Uberlingen. I jak wypadek lotniczy przerodził się w dramatyczną historię godną fabularnego filmu.

Prestiż odleciał

Kontroler lotów to zawód z pewnością elitarny. Podobnie jak do niedawna inne związane z lotnictwem profesje. Zostanie stewardessą albo pilotem dla wielu było szczytem marzeń. Jeszcze nie tak dawno, ale dziś dużo częściej niż o prestiżu mówi się o problemach pracowników linii lotniczych. I o trwających albo zapowiadanych protestach. Dlaczego tak się dzieje oraz co to znaczyło być pilotem lub stewardessą kiedyś i co to znaczy dziś - o tym Igor Sokołowski.

Życie pod kontrolą

Kontrolerzy lotów zanim zdobędą licencję, przechodzą bardzo wymagające testy i szkolenia. Jakie predyspozycje trzeba mieć, żeby sobie z nimi poradzić i pod jaką presją się potem pracuje - o tym Piotr Czaban.

Troski prezesa

Zbigniew Boniek liczy na to, że drużyna Jerzego Brzęczka pokaże wysoki poziom, choć w rozmowie z Tomaszem Marcem szef PZPN nie ukrywa, że trudno się podnieść po mundialowej klęsce. Jeszcze trudniej jednak o optymizm, gdy spojrzeć na całą polską piłkę nożną, szczególnie po ostatnich kompromitujących występach niektórych drużyn w europejskich pucharach. I o ile w odbudowę kadry prezes Boniek jeszcze wierzy, o tyle w naprawę ligi wprost wątpi.

Papież polskiej piłki

Jerzy Brzęczek - nowy trener kadry. Uparty, ambitny, a przy tym rozważny. Dlatego, gdy był piłkarzem, nazywano go "papieżem". Dlatego też wybierano go kapitanem i wtedy, gdy był najmłodszy w drużynie i wtedy, gdy z drużyną zdobywał wicemistrzostwo olimpijskie. Minęło ćwierć wieku, a do dziś to największy sukces biało-czerwonych. To, że potrafi walczyć, pokazał nie tylko na boisku, ale też prywatnie i to w najtrudniejszej dla rodziny chwili, o czym opowiadają Darii Górce ci, którzy dobrze znają Jerzego Brzęczka.

Prosta sprawa?

Prokuratura po "dobrej zmianie". Jak wygląda sprawność i transparentność postępowań, pokazuje 1,5-roczne śledztwo po wypadku ówczesnej premier Beaty Szydło. Ta sprawa pokazuje też, z czym może mierzyć się tak zwany zwykły obywatel, gdy stroną w jego sprawie będą rządzący.

Polityk i prokurator. Seremet przerywa milczenie

W prokuraturze zmiana trwa od dwóch lat i nie jest to zmiana, jaką obiecywał minister Ziobro. Miało być sprawniej i szybciej, tymczasem śledztwa są coraz wolniejsze, choć coraz więcej za nie płacimy. Tak wynika z raportu stowarzyszenia prokuratorów "Lex Super Omnia" przygotowanego na podstawie danych samej prokuratury. Liczby mówią same za siebie, ale mocne słowa mówi też. 2,5 roku po odejściu z Prokuratury Generalnej poprzednik Zbigniewa Ziobry - Andrzej Seremet - przerywa milczenie.

Karna kompania

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i kontrowersje wokół kandydatów do niej - wielu z nich to zaufani współpracownicy ministra Ziobry - w tym jego była pełnomocniczka, mecenas Ułaszonek-Kubacka... z dyscyplinarką na koncie. Czy Krajowa Rada Sądownictwa rekomendując jej kandydaturę rzeczywiście nie wiedziała o tej karze? Artur Warcholiński dotarł do dokumentu, który przeczy temu, co twierdzi KRS.

Indeks sędziów

Sprawa z ostatnich godzin - wieczorny SMS do prokuratorów i poranna specjalna lista sędziów - tych, którzy najłagodniej oraz najsurowiej orzekają o tymczasowym aresztowaniu. Po co komu taka lista? Ustalali Leszek Dawidowicz i Jacek Smaruj.

Nie przeminęło z wiatrem

Raczej mało kto myśli tak globalnie, gdy lokalnie mierzy się ze skutkami zmian klimatycznych - tak, jak mieszkańcy gminy Sośno, w kujawsko-pomorskim, gdzie rok temu przeszła nawałnica. Po roku wracamy do ludzi, którzy wtedy nagle, w jednej chwili stracili dorobek życia, a zaraz potem niektórzy też chęć do życia. Co udało się odbudować, a co nie i dlaczego - o tym z mieszkańcami gminy rozmawiał Rafał Stangreciak​.

Zegar tyka

Tragiczny pożar w Grecji, z niespotykanym dotąd ogniem walczyły też Szwecja i Kalifornia, a wszystko przez rekordowe w tym roku upały. Nawet za kołem podbiegunowym było ponad 30 stopni Celsjusza. Z drugiej strony tajfuny, najsilniejszy od 25 lat uderzył właśnie w Japonię, nawałnice i ulewy, nawet tam, gdzie deszczu dotąd nie było, jak na Spitzbergenie. Skutki ocieplenia klimatu mocno dały o sobie znać, a to dopiero początek tego, co wkrótce czeka Ziemię, jeśli człowiek nie przestanie jej dewastować - tak alarmują ci, którzy na co dzień badają przyczyny i skutki zmian klimatycznych. Życie bez prądu to tylko jedno z zagrożeń. Magdalena Raczkowska-Kazek.

Przeniesienie po dodatek

Tomasz Marzec o dodatku mieszkaniowym dla sędziego awansowanego przez "dobrą zmianę" w Lublinie i o wiceministrze sprawiedliwości, który mu te dodatkowe pieniądze umożliwił, przenosząc go z sądu do sądu, ale jak sprawdziliśmy, tylko na papierze. Kontrowersyjna sprawa i pytanie - czy to nie sprawa dla sądu?

Po zmianach, bez zmian

Co z sądowej rewolucji ma tak zwany zwykły obywatel. Politycy PiS zapewniali, że dzięki zmianom m.in. będzie szybciej i sprawniej w sądach, ale w tej kwestii na razie nic się nie zmieniło, a jeśli już to na gorsze. Sprawy ciągną się jeszcze dłużej - takie są dane z resortu samego Zbigniewa Ziobry. A to właśnie przewlekłość postępowań, obok biurokracji czy niejasnego języka prawniczego, to dziś największe bolączki polskiego wymiaru sprawiedliwości. Ale o rozwiązaniach tych problemów w ustawach przeforsowanych przez PiS nie ma mowy.

Sędzia kadrowy

Zamiast zmian ułatwiających obywatelom dochodzenie swoich praw na razie w sądach - z Sądem Najwyższym włącznie - są tylko zmiany kadrowe. Osobą, która odgrywa tu znaczącą rolę jest Łukasz Piebiak - wiceminister sprawiedliwości, ale też sędzia. Choć w swojej sędziowskiej karierze sam 35 razy bezskutecznie starał się o awans, teraz ma wpływ na awanse innych sędziów. Na czym polega jego rola i jaki ma styl działania, o tym Tomasz Marzec rozmawiał z tymi, którzy Łukasza Piebiaka dobrze znają z pracy w sądzie. ​

Kardynał ubogich

Pierwszy Polak, którego papież Franciszek mianował kardynałem. Konrad Krajewski to podobno najczęściej cytowany ksiądz katolicki na świecie, tuż po Franciszku. Uznaje się, że jak mówi, to mówi w imieniu papieża. Co zaskakujące, w Polsce jest raczej mało znany, choć zapewne wiele osób kojarzy go ze zdjęć z różnych uroczystości, jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II, a potem Benedykta XVI, których był ceremoniarzem. Franciszek awansował go na swojego jałmużnika, czyli osobę, która w imieniu głowy kościoła pomaga potrzebującym. Słowo pomaga w przypadku Konrada Krajewskiego wydaje się jednak niewystarczające. Kardynał oddaje swoje mieszkanie bezdomnym, gdy towarzyszy​ nurkom podczas wyławiania z morza ciał uchodźców, a pierwsze, co robi po kardynalskiej nominacji to wydaje kolację dla 280 ubogich. ​Dlaczego to robi i dlaczego nie wszystkim w Kościele to się podoba? O tym z Konradem Krajewskim, wówczas jeszcze arcybiskupem, rozmawiała Brygida Grysiak. ​

Ręczne sterowanie

Historia prezesa sądu w Toruniu to jaskrawy przykład tego, jak politycy mogą teraz zmuszać sędziów do wykonywania poleceń. I co może się stać, gdy te polecenia nie zostaną wykonane. To temat, który wbrew pozorom dotyczy nie tylko sędziów, ale pośrednio też tzw. zwykłych obywateli, których sprawy do sądu trafią. Czy będzie to sąd niezawisły? O tym z byłym już prezesem toruńskiego sądu rozmawiał Tomasz Marzec.

Świat się myli

Politycy wybrali całą nową 15-osobową Krajową Radę Sądownictwa. Co jest nie tylko wbrew polskiej konstytucji, ale też wbrew europejskim zasadom praworządności, jak uważa wielu prawników nie tylko w kraju. Sądową rewolucję PiS ostro krytykują Komisja Europejska i Parlament Europejski, Komisja Wenecka, Komisja ONZ, Rada Europy i wiele innych międzynarodowych instytucji stojących na straży prawa i demokracji. Czy oni wszyscy mylą się? O to polityków PiS zapytał Arkadiusz Wierzuk.

"Grupa przestępcza"

Do czego prowadzi sytuacja, gdy to politycy sterują sądami pokazuje też przykład z Krakowa. Gdzie zaostrza się spór między tamtejszymi sędziami, a mianowaną przez Zbigniewa Ziobrę prezes sądu okręgowego. Po tym, jak zgromadzenie sędziów niemal jednogłośnie zażądało dymisji Dagmary Pawełczyk-Woickiej (zarzucając jej brak kompetencji) ministerstwo upubliczniło oświadczenia majątkowe części sędziów. A premier Morawiecki poszedł dalej, w jednym z wywiadów prasowych mówił o zorganizowanej grupie przestępczej w krakowskim sądzie. Mocne oskarżenie, tylko bez konkretów i bez dowodów. Dariusz Kubik

Sądny dzień

Sądny dzień w Sądzie Najwyższym. Dokładnie za sześć dni, zgodnie z tak zwaną reformą PiS sędziowie, którzy skończyli 65 lat, a nie poprosili prezydenta o zgodę na dalszą pracę, powinni odejść. Większość nie poprosiła, ale nie wszyscy z nich 4 lipca zamierzają odejść z pierwszą prezes Sądu Najwyższego włącznie. Marcin Gutowski

Ulotna cena

W Baranowie za 9 lat ma powstać centralny port komunikacyjny z lotniskiem, największym nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy. Konkretnego projektu jeszcze nie ma, nie ma też dokładnej lokalizacji. Jest za to dużo obaw mieszkańców, przede wszystkim o to, ile rząd zapłaci im za ziemię pod tę inwestycję. Tym bardziej, że - ich zdaniem - państwo chce przejąć dwa razy więcej ziemi, niż potrzeba na budowę lotniska. Jakie to ma znaczenie? O tym Jacek Tacik.