Czarno na białym

Czarno na białym

Waga słów

Historia człowieka, który chce repolonizować gospodarkę, a kiedyś zagraniczny kapitał wspierał i dzięki niemu zarabiał. Mowa o Mateuszu Morawieckim, który był prezesem - należącego między innymi do hiszpańskiej grupy - banku BZ WBK. Banku, który udzielał także kredytów we frankach. Barbara Husiew, zadłużona we frankach szwajcarskich chce żeby premier w związku z tym zeznawał przed sądem. Zarzuciła publicznie Mateuszowi Morawieckiemu kłamstwo.

Rzut oszczerstwem

Jedną z najbardziej wyrazistych twarzy Krajowej Rady Sądownictwa jest Krystyna Pawłowicz. Ta była utalentowana oszczepniczka teraz jest znana z mocno rzucanych słów, radykalnie konserwatywnych poglądów i bezkompromisowości. W sądowej rewolucji PiS odgrywa większą rolę niż mogłoby się wydawać - tak uważa jej siostra, która politycznie jest po drugiej stronie barykady. Jaka to rola?

Jesteście sami

Kulisy zawieszenia polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa i bardzo mocne słowa szefa tej organizacji Keesa Sterka. W rozmowie z Dariuszem Kubikiem mówi, że nie miał żadnych wątpliwości podejmując tę decyzję i że nikt w Unii nie uważa, że polski rząd działa praworządnie, nawet Węgry, co pokazało poniedziałkowe głosowanie. W wywiadzie dla "Czarno na białym" Kees Sterk mówi też o konsekwencjach takiej sytuacji.

Pod pręgierzem

Sędziowie, którzy "dobrą zmianę" w sądach krytykują, już stoją przed groźbą dyscyplinarki. W czwartek dwoje pierwszych sędziów zostało przesłuchanych przez rzecznika dyscyplinarnego. W materiale "Czarno na białym" o tym, z czego muszą się tłumaczyć.

Promile sprawiedliwości

Sąd nad sędziami. Gdy jedni są zagrożeni dyscyplinarkami za krytykowanie sądowej "dobrej zmiany", inni - tak się składa, że z tą "dobrą zmianą" kojarzeni - mogą spać spokojnie. Nawet, gdy zostaną złapani po pijanemu za kierownicą, o czym mogą świadczyć historie z Torunia i Suwałk.

Mieć czy być?

Miało nie być kolesiostwa, partyjnych nominacji i gigantycznych zarobków na państwowych posadach. Tak obiecywał w ostatniej kampanii wyborczej prezes Kaczyński, wytykając przy tym arogancję rządzącej wtedy Platformie Obywatelskiej. Jak Prawo i Sprawiedliwość wywiązuje się z tej obietnicy, pokazuje przykład Gdańska, gdzie prawie wszyscy radni Prawa i Sprawiedliwości dostali pracę w spółkach skarbu państwa. Rekordzista dzięki temu zarabia 20 razy więcej niż wcześniej. Czy lokalni działacze PiS będą gotowi zostawić swoje posady, żeby znów wystartować w wyborach samorządowych?

Karuzela stanowisk

Ośmiu prezesów przez niecałe trzy lata miała jedna z największych spółek energetycznych w kraju. A w zarządzie i radzie nadzorczej największej spółki paliwowej było aż 25 zmian. Takiej wymiany kadr w spółkach skarbu państwa jeszcze nigdy nie było, nawet za poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości. Potwierdzają to oficjalne dane z tych firm.

Pomnikowa decyzja

Kulisy budowy pomnika smoleńskiego w centrum Warszawy. To była prawdopodobnie rekordowo szybko wydana decyzja, a urzędnik, który ją podjął, niemal równie szybko dostał nową pracę. Czy przejście z warszawskiego Ratusza do Orlenu było awansem za pomoc w kluczowej dla Prawa i Sprawiedliwości sprawie?

W obronie obywateli

Już niemal trzystu uczestników protestów trafiło przed sądy. Tak było między innymi w przypadku aktywistów broniących Puszczy Białowieskiej, demonstrujących przed Sejmem i organizatorów kontrmiesięcznic. Wyroków w takich sprawach zapadło już kilkadziesiąt, a w ich uzasadnieniach słyszeliśmy o ograniczaniu wolności demonstrowania, wartościach w imię których można złamać prawo oraz prawach gwarantowanych przez konstytucję. I mowa tu o wyrokach uniewinniających.

Skutki protestów

Protesty uliczne są coraz bardziej radykalne albo przybierają formę żartów z władzy. Politycy PiS mówią o totalnej awanturze, a ci, którzy nazywają siebie uliczną opozycją o walce z dyktaturą. W materiale "Czarno na białym" o skuteczności protestów, które są nadal pełne emocji, ale uczestników jest coraz mniej.

Poziom agresji

W materiale "Czarno na białym" o skrajnym przejawie braku tolerancji. I o tym, jak przekroczona została kolejna granica, bo osoba protestująca w obronie konstytucji została uderzona w czasie państwowej uroczystości. Przez państwowego urzędnika. Pracownica urzędu wojewódzkiego stanowisko po tym wydarzeniu straciła, a wojewoda jej zachowanie potępił, znaleźli się jednak i tacy, którzy ją usprawiedliwiali albo nawet chwalili. Skąd dziś w nas tyle agresji i przyzwolenia na nią?

Koszulka dla dziadka

Kobiety, których protest w obronie praworządności jest wyjątkowy, bo w jego ramach między innymi ubrały w symboliczną koszulkę z napisem "konstytucja" pomnik Henryka Sienkiewicza. Swojego przodka. Dlaczego? W materiale "Czarno na białym" rozmowa z wnuczką i prawnuczką polskiego noblisty.

Przemiana Johanna

Zastanawiać może osoba wiceprzewodniczącego nowej KRS, a właściwie zmiana jaką przeszedł Wiesław Johann. To człowiek, który, jak nikt inny w obecnej Krajowej Radzie Sądownictwa, dobrze wie jak to jest, gdy władza ma kontrolę nad sądami. Dlatego Dariusz Kubik pyta obrońcę opozycjonistów z czasów PRL, dlaczego teraz wspiera władzę w podporządkowaniu jej całego wymiaru sprawiedliwości. To samo pytanie zadają zresztą ludzie, którzy znają Wiesława Johanna i z czasów komuny, i czasu, gdy w Trybunale Konstytucyjnym orzekał, że prawo unijne jest integralną częścią prawa polskiego.

Ludzie ministra

Jedenastu z siedemnastu sędziów nowej KRS to ludzie zawdzięczający awans ministrowi Ziobrze. A niektórzy o ten awans długo i bezskutecznie zabiegali między innymi z powodu dyscyplinarki na koncie albo niskiej oceny ich pracy w sądzie powszechnym. O dorobku zawodowym tych, którzy teraz stoją na straży sędziowskiej niezawisłości i niezależności - Arkadiusz Wierzuk. 

Pod dyktando?

Jak powołana przez polityków Krajowa Rada Sądownictwa wybierała kandydatów do Sądu Najwyższego. Jest nagranie z tajnego głosowania i pytanie, czy jedna z sędziów uzgadniała swój głos z ministrem Ziobrą. O tym Tomasz Marzec.

Miliony idą pod topór

Na horyzoncie kolejna bitwa, teraz o Puszczę Karpacką. Po Białowieskiej to jeden z najcenniejszych lasów na świecie. Jak mówią niektórzy, to taka Arka Noego dla bardzo rzadkich gatunków zwierząt i roślin.​ Jest plan utworzenia tam parku narodowego, ale jest też zdecydowany sprzeciw leśników i mieszkańców. Argumenty dobrze już znane, ale spór o ten park pokazuje coś jeszcze - to w istocie spór o to, czy wycinać drzewa, czy ciąć pensje tych, którzy z pracy w lesie żyją. Katarzyna Lazzeri.

Puszcza Białowieska rok po korniku

Co stało się w Puszczy Białowieskiej? Wracamy w to miejsce rok po ostrej wycince tego prastarego lasu i głośnych protestach ekologów. Wracamy, żeby sprawdzić, jak wygląda krajobraz po tej bitwie? I dlaczego zamiast ciszy znów słychać tam dźwięk maszyn? Sytuację przedstawia Piotr Czaban.

Kulisy śledztwa w sprawie GetBack

Śledztwo w sprawie GetBack, o jego efektach na razie wiadomo tyle, że są aresztowani, kilkanaście osób. O szczegółach prokuratura jednak milczy, a pytań jest wiele, także o samo śledztwo. Bo jak ustalił Leszek Dawidowicz, tuż przed pierwszym zatrzymaniem szefa spółki nagle wymieniono cały zespół prowadzący dochodzenie. Decyzja sądu o aresztowaniu prezesa nastąpiła również w co najmniej dziwnych okolicznościach.

Afera pod okiem władzy

Jak to możliwe, że do afery GetBack w ogóle doszło i to krótko po Amber Gold - aferze, która obnażyła przecież zaniechania różnych instytucji państwowych. Piotr Świerczek pyta więc, gdzie tym razem było Państwo, gdy niedługo przed krachem GetBack dostawał jeszcze nagrodę na giełdzie i sponsorował gale z udziałem rządzących.

Ofiary bez winnych

Jak doszło do tego, że znów mamy tysiące poszkodowanych, a do tego miliony straconych pieniędzy? Mechanizm był prosty, a w tej prostocie uderzające jest to, że wszystko w dużej mierze opierało się na wieloletnim zaufaniu klientów do ich osobistych doradców w bankach. Ci pierwsi czują się dziś oszukani, ci drudzy nie czują się jednak winni - tak wynika z rozmów, jakie przeprowadził lub których też świadkiem był Jacek Smaruj.