Czarno na białym

Czarno na białym

Zakupy z sercem

Fantastyczny rekord, który teraz przełoży się na konkretną pomoc. Po przeliczeniu pieniędzy, zaczyna się ich dzielenie, ale to już nie jest tak spontaniczne, jak granie orkiestry. Jest specjalny zespół ekspertów, konkurs na potrzebny sprzęt i twarde negocjacje cen. Podobno jest przy tym wiele emocji, bo zakupy są wielkie, a każdy chciałby, żeby to jego sprzęt z serduszkiem stał w szpitalu.

Kulisy wojny

Tak, jak dobrzy znajomi Saryusza-Wolskiego nie rozumieją tego, co zrobił, tak Europa nie rozumie, dlaczego Polska nie poparła Polaka na ważne unijne stanowisko. O tym, że w naszym kraju toczy się ostry polityczny spór wszyscy w Brukseli oczywiście wiedzą, ale są zaskoczeni, że rząd PiS zaryzykował dla tego sporu spektakularną porażkę Polski w Unii. Tak mówią o kulisach tego szczytu dziennikarze z całej Europy, z którymi rozmawiał tam na miejscu Arkadiusz Wierzuk.

Ostatnia misja

Jacek Saryusz-Wolski - mało kto zrobił dla wejścia Polski do Unii Europejskiej tyle, co on, ale teraz on właśnie stał się symbolem Polski osamotnionej w Unii. Dlaczego, stawiając na szali całą swoją karierę, wszedł do gry z góry skazanej na porażkę? On sam nie rozmawia z mediami, więc Brygida Grysiak zapytała o to jego dobrych znajomych.

Fabryki sprawiedliwości

Walka z Sądem Najwyższym, a wcześniej z Trybunałem Konstytucyjnym - władza PiS chce sądy gruntownie zmieniać. Pytanie - czy rzeczywiście chce zmieniać to, co zmian wymaga. Z badań wynika, że wymiar sprawiedliwości nie cieszy się dobrą opinią Polaków - głównie dlatego, że długo czeka się na wyroki. Rzeczywiście nasze sądy są jednymi z najbardziej obciążonych pracą w Europie - choć mimo wszystko nie jest prawdą, co mówi minister Ziobro, że pod względem sprawności pracy sędziów jesteśmy w europejskim ogonie. Problem jednak jest - skąd się bierze o tym w raporcie Cypriana Jopka.

Poseł z misją

Człowiek, który w imieniu PiS - stanął do walki z Sądem Najwyższym i zakwestionował - nagle po 3 latach - legalność wyboru Małgorzaty Gersdorf na stanowisko pierwszego prezesa. Poseł i prawnik Arkadiusz Mularczyk już kiedyś próbował walczyć z Trybunałem Konstytucyjnym, co skończyło się wielką porażką i polityczną i prawniczą. Dlaczego znów podejmuje się ryzykownej misji - czy tak spłaca dług wdzięczności za to, że przyjęto go do partii, z której kiedyś sam odszedł? O tym Jacek Tacik.

Na celowniku

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego, która ostrzega, że PiS przez fakty dokonane zmienia ustrój państwa. Małgorzata Gersdorf bardzo rzadko udziela wywiadów - ten jest pierwszym telewizyjnym od kilku lat. W rozmowie z Piotrem Świerczkiem profesor Gersdorf tłumaczy - jak i dlaczego - jej zdaniem - władza uderza w sądy i co z tego wynika dla obywateli?

Ścigani

Lista wyjątkowo niebezpiecznych Polaków, za którymi wystawiono listy gończe na całym świecie. Kim są ci ludzie, dlaczego ściga ich wymiar sprawiedliwości i jak wyglądają te poszukiwania

Układ milczenia

Wstrząsające kulisy śmierci 17-letniej Iwony Cygan - czy padła ofiarą handlarzy kobietami? Śledczy z archiwum X są coraz bliżej rozwiązania tej zagadki, bo jak po nitce do kłębka - a w tym przypadku dosłownie po nitce charakterystycznego purpurowego koloru - prawdopodobnie dotarli do zabójcy. Ukrywał się w Austrii. Podejrzanych jest jednak więcej - w tym policjanci, którzy mieli utrudniać śledztwo. Trzech kolejnych właśnie zatrzymano. Kulisy tej zbrodni odsłaniają przy okazji bardzo niebezpieczny układ lokalnych biznesowo-towarzyskich powiązań, co może tłumaczyć trwającą latami niezwykłą zmowę milczenia w tej sprawie.

Siła kobiet

Jesienny deszcz mógł wtedy wielu zniechęcić, ale tak się nie stało - za to czarne parasolki stały się symbolem demonstracji, o której usłyszał świat - co zaskoczyło nawet jej uczestniczki, a rządzący PiS pierwszy raz przestraszyło. Do tego stopnia, że szybko wycofał się z próby zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. A zaczęło się niepozornie od kilku wpisów na portalu społecznościowym. O tym jak ten wirtualny protest - stał się tak realną siłą - Daria Górka rozmawiała z organizatorkami i uczestniczkami "czarnego poniedziałku".

Oblicza kobiet

Czy można być feministką i katoliczką jednocześnie? Brygida Grysiak rozmawiała o tym z Manuelą Gretkowską i Marią Rogaczewską - obie walczą o prawa kobiet, ale więcej je dzieli niż łączy.

Rodzić po ludzku

Od standardów okołoporodowych w dużej mierze zależy to jak wygląda poród i w tej kwestii w ostatnich latach naprawdę wiele się zmieniło na porodówkach. I choć niestety wciąż nie wszędzie i nie wszystko działa, jak należy, to jest prawo, które pozwala kobietom decydować o wyborze lekarza, sposobie rodzenia czy użyciu znieczulenia. Od przyszłego roku zamiast prawa będą jedynie rekomendacje, do których szpitale mogą, ale nie muszą się stosować. Krytycy tej zmiany biją na alarm, że zamiast "rodzić po ludzku" będzie teraz "rodzić po lekarsku".

Rządu sposób na porody

Kontrowersyjne zmiany na porodówkach, do tego koniec finansowania in vitro i jeszcze ujawnione niedawno przymiarki do ostrych cięć w wydatkach na leczenie noworodków - czy taką politykę zdrowotną rządu można nazwać prorodzinną, co było jedną ze sztandarowych obietnic PiS? Czy 500+ ma być lekiem na wszystko?

"To była po prostu 10-dniowa agonia"

To lekarz, który setki razy przerywał ciąże, potem zasłynął odmową legalnej aborcji nieodwracalnie uszkodzonego płodu. Teraz będzie współdecydował o prawach ciężarnych i rodzących kobiet. Jakie poglądy w tej sprawie ma doktor Chazan można usłyszeć na wykładach, z jakimi jeździ po kraju.

Polityka prorodzinna

Kontrowersyjne zmiany na porodówkach, do tego koniec finansowania in vitro i jeszcze ujawnione niedawno przymiarki do ostrych cięć w wydatkach na leczenie noworodków - czy taką politykę zdrowotną rządu można nazwać prorodzinną, co było jedną ze sztandarowych obietnic PiS. Czy 500+ ma być lekiem na wszystko? Arkadiusz Wierzuk.

Z czystym sumieniem

Lekarz, który setki razy przerywał ciąże - potem zasłynął odmową legalnej aborcji nieodwracalnie uszkodzonego płodu - a teraz będzie współdecydował o prawach ciężarnych i rodzących kobiet. Jakie poglądy w tej sprawie ma doktor Chazan można usłyszeć na wykładach, z jakimi jeździ po kraju - Dariusz Kubik.

Rodzić po lekarsku

Od standardów okołoporodowych w dużej mierze zależy to, jak wygląda poród i w tej kwestii w ostatnich latach naprawdę wiele się zmieniło na porodówkach, nie tylko z wyglądu - i choć niestety wciąż nie wszędzie i nie wszystko działa, jak należy - to jest prawo, które pozwala kobietom decydować o wyborze lekarza, sposobie rodzenia czy użyciu znieczulenia. Od przyszłego roku - zamiast prawa, będą jedynie rekomendacje, do których szpitale mogą, ale nie muszą się stosować. Krytycy tej zmiany biją na alarm, że zamiast "rodzić po ludzku" będzie teraz "rodzic po lekarsku", choć - co ciekawe - nawet lekarze na co dzień zajmujący się porodami, są tymi zmianami zdziwieni - Witold Tabaka.

Wyrok i wiara

Historia, w której z jednej strony mamy desperację, naiwność i łatwowierność, z drugiej wyrachowanie i siłę przekonywania. W sprawie Marka Haslika zapadł już wyrok skazujący na więzienie, uzdrowiciel jest jednak na wolności i teoretycznie może nadal "uzdrawiać".

Szeptuchy

Tradycyjne obrzędy mające uzdrawiać na Podlasiu znane od pokoleń. Prowadzą je owiane tajemnicą i darzone w swoim regionie ogromnym szacunkiem Szeptuchy. A jak przekonał się Igor Sokołowski, któremu udało się z niektórymi porozmawiać, trudno mówić tu o chęci zarabiania na naiwności, zdecydowanie więcej jest tu wiary i podlaskiej tradycji.

Prawo i Strach

Dla jednych przekonania, dla innych asekuracja. W obu przypadkach klauzula sumienia wszystko załatwia. Dlatego w Polsce jest coraz więcej miejsc, gdzie kobietom odmawia się prawa do legalnej aborcji w trzech szczególnych przypadkach. Rzadko jest o tym tak głośno, jak w znanej sprawie doktora Chazana, ale wcale nierzadko zdarza się, że w takich sytuacjach kobiety są odsyłane od szpitala do szpitala. Lekarze zasłaniają się klauzulą sumienia często, jak sami przyznają, na wszelki wypadek. Jak działa ten mechanizm? Jacek Smaruj.

Minister zadziwił

Minister i lekarz, który, wbrew medycznej wiedzy, nazywa tabletkę antykoncepcyjną wczesnoporonną oraz ogranicza do niej dostęp. Przerywa dofinansowanie in vitro, by zastąpić je naprotechnologią, choć medycyna nie uznaje tego za metodę leczenia niepłodności. Czy jego światopogląd powinien decydować o tym, jakie prawa mają pacjenci? Cyprian Jopek.