Brytyjska prawica "składa hołd" polskim lotnikom

Brytyjska prawicowa i antyimigracyjna partia BNP próbuje przekuć w sukces coś, co miejscowe media okrzyknęły jej gigantyczną wpadką. A wszystko przez plakat z myśliwecem Spitfire, którym latali piloci słynnego dywizjonu 303.

Trzy opcje zamiast tarczy antyrakietowej

Amerykańscy urzędnicy szykują trzy alternatywne, wobec radaru w Czechach i antyrakiet w Polsce, koncepcje rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie, informuje "Niezawisimaja Gazieta".

Podejrzani w związku z zamachem zatrzymani

Dzień po ataku na drużynę lankijskich krykiecistów w Lahore, pakistańska policja poinformowała o pierwszych zatrzymaniach w związku ze sprawą. W zamachu zginęło sześciu eskortujących sportowców policjantów i kierowca autobusu.

Amerykańska broń przejdzie przez Rosję?

Przez Rosję przeszły już pierwsze niewojskowe natowskie dostawy do Afganistanu. Teraz rosyjski dziennik "Wiedomosti" informuje, że Rosja może też zgodzić się na tranzyt ładunków wojskowych.

Rada poświęcona wysiedleniom "na razie" bez Eriki Steinbach

Erika Steinbach nie znajdzie się w radzie fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" - zadecydowało prezydium niemieckiego Związku Wypędzonych. Niemcy zastrzegają jednocześnie, że nie nominują swojej przewodniczącej "na razie", by "nie dawać łatwego pretekstu do zaniechania wdrożenia ustawy o powołaniu fundacji".

"W kryzysie problem Afryki wydaje się odległy"

- W kryzysie trudno jest zwrócić uwagę ludzi na cierpienie uchodźców. Tymczasem ich sytuacja bezwzględnie wymaga reakcji – mówił aktor Matt Damon, który odwiedził obóz dla uchodźców z Zimbabwe w Musinie w RPA.

Pakistan: nie negocjujemy z talibami

Dzień po krwawym zamachu w Lahore, w artykule dla "Wall Street Journal" pakistański prezydent Asif Ali Zardari zapewnił, że Islamabad nie negocjował i będzie negocjował z talibskimi ekstremistami i terrorystami.

Polak z Chicago bez szans

Miała być niesamowita mobilizacja chicagowskiej polonii i gładkie zwycięstwo jej kandydata Victora Forysa w wewnątrzdemokratycznych wyborach na nominata do Kongresu. Wyszło jednak jak niemal zawsze, gdy w grę wchodzi polityczna aktywność Polaków za granicami.

Kryzys kryzysem, ale Chiny na armię mają

Chiński budżet wojskowy w 2009 r. zwiększy się do 480 mld juanów (równowartość ok. 70 mld dol.), czyli o 14,9 proc. w porównaniu z budżetem ubiegłorocznym - poinformował w środę rzecznik chińskiego parlamentu Li Zhaoxing.

Clinton wyciąga rękę do Syrii

Stany Zjednoczone wyślą dwóch emisariuszy do Syrii w celu przeprowadzenia "wstępnych rozmów" na temat poprawy stosunków dwustronnych - oświadczyła w Jerozolimie sekretarz stanu USA. W środę Hillary Clinton spotka się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej.

Rosjanie zatopili norweskiego rybaka?

Norwegowie podejrzewają, że rosyjski statek towarowy może mieć związek z zaginięciem niewielkiego norweskiego trawlera i jego kapitana. Na polecenie policji "Mechanik Tiuleniew" został skierowany do portu w Bodoe, gdzie jego kadłub ma być dokładnie zbadany, a załoga przesłuchana.

"FT": Polska wystawiona do wiatru

Perspektywa wstrzymania planów rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach przez prezydenta Baracka Obamę wystawia te kraje do wiatru - ocenił londyński "Financial Times" w artykule na swych stronach internetowych.

Ile razy razili leżącego Polaka?

Robert Dziekański leżał już na ziemi powalony pierwszym atakiem paralizatora, kiedy policjant powtórzył ciosy. Stało się tak dlatego, bo - jak zeznał przed kanadyjskim sądem sam atakujący - Polak był "wojowniczy" i "oporny". Policjant Kwesi Millington musiał wytłumaczyć się również z rozbieżności pomiędzy zeznaniami i sporządzonym przez niego raportem a zarejestrowanym na lotnisku obrazem.

"To było jak trzęsienie ziemi"

Zawalił się budynek miejskiego archiwum w Kolonii, uszkodzone są także dwie pobliskie kamienice. Rumowisko przeszukują ratownicy z psami. Na miejsce wysłano około 180 strażaków. Były pracownik archiwum Eberhard Illner, oskarża władze Kolonii o zaniedbanie. Jego zdaniem katastrofa była "do przewidzenia".

Obama tłumaczy się z listu

- List do Rosji to nie targowanie się - tak prezydent USA Barack Obama odpowiedział na komentarz prezydenta Rosji, który wcześniej stwierdził, że nie można traktować sprawy tarczy antyrakietowej w kategoriach wymiany "tarcza za Iran". Kreml jednak zastrzegł, że w otrzymanym od Obamy liście nie było propozycji w sprawie tarczy. Sam Obama ocenił, że media "nieściśle opisały list".

Kulka dla Sarkozy'ego

List z pogróżkami i kulą kalibru 9 milimetrów - taka przesyłka trafiła w ręce czołowych francuskich polityków, w tym prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Prokuratura antyterrorystyczna w Paryżu wszczęła już śledztwo w sprawie.

NATO formalnie godzi się z Rosją

Najprawdopodobniej już w czwartek dojdzie do wznowienia oficjalnych relacji NATO z Rosją. - Sojusz wznowi formalne kontakty z Rosją zawieszone po inwazji na Gruzję - taką informację przekazał wysoki rangą dyplomata sojuszu.

Jan Paweł II błogosławiony za kilka miesięcy?

Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym już za kilka miesięcy? Kardynał Stanisław Dziwisz twierdzi, że to możliwe. Jak ujawnia były współpracownik papieża, sprawa Jana Pawła II jest rozpatrywana poza kolejnością. - Przecież samemu Benedyktowi XVI zależy na jej jak najszybszym zakończeniu - mówi w rozmowie z "Dziennikiem".

Polacy we włoskim obozie pracy: "baliśmy się o swoje zdrowie"

Wilgoć, smród, brud. Baliśmy się o swoje zdrowie, bo nie wiadomo, co grzyb na ścianach może spowodować - tak o warunkach, w jakich mieszkał na Sycylii opowiada jeden z Polaków, którzy zostali oszukani przez nieuczciwego pracodawcę. Przez obóz pracy mogło przewinąć się nawet 200 osób.

Steinbach może liczyć na Kościół

Przewodnicząca Związku Wypędzonych Erika Steinbach otrzymała poparcie z kręgów niemieckiego Kościoła katolickiego. Według biskupa Gerharda Pieschla, duszpasterza wypędzonych, krytyka pod jej adresem jest całkowicie nieuzasadniona.

Ameryka chce państwa palestyńskiego

Stany Zjednoczone będą zdecydowanie zabiegać o stworzenie palestyńskiego państwa, a działania w tym kierunku są nieuniknione - opinię na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie przedstawiła Hillary Clinton. Amerykańska sekretarz stanu przebywa z pierwszą oficjalną wizytą w tym regionie.

Atak na krykiecistów to "spisek Indii"

Ośmiu członków narodowej drużyny Sri Lanki w krykieta zostało rannych w skoordynowanym ataku zamachowców w pakistańskim Lahore. Pakistański minister stanu Sardar Nabil Ahmed Gabol oświadczył, że to Indie stoją za zamachem.

Szef dyplomacji musi odejść

Jeden z ministrów prezydenta Wiktora Juszczenki "za burtą". Ukraiński parlament przegłosował usunięcie ze stanowiska szefa dyplomacji Wołodymyra Ohryzki.

Korea wysyła niszczyciel na piratów

Południowokoreańska marynarka dołącza się do wojny z piratami. Parlament zgodził się na rozlokowanie u wybrzeży Somalii na Oceanie Indyjskim 150-metrowego niszczyciela.

Australijczycy znów uciekają przed żywiołem

Po kilku spokojniejszych dniach w australijskim stanie Wiktoria znów alert pożarowy. Meteorolodzy alarmują - na południu kontynentu może wiać z prędkością nawet 100km/h, a władze już zarządziły ewakuację z zagrożonych terenów.

Rząd "nie może chować się w kącie"

Po rosyjskiej gazecie także amerykańska donosi, że Waszyngton chce przehandlować z Rosjanami tarczę antyrakietową w zamian za pomoc w powstrzymaniu zbrojeń Iranu. Odnosząc się do tych informacji wiceszef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak skrytykował polską dyplomację za "chowanie się w kącie".

Komendant policji odwołał wizytę na Białorusi

We wtorek rano media poinformowały, że 4 marca na święto białoruskiego milicjanta wybiera się Komendant Główny polskiej policji gen. insp. Andrzej Matejuk. Pytany przez tvn24.pl o cel wizyty, rzecznik KGP najpierw zapewniał, że wizyta "nie ma charakteru politycznego", by kilka minut później oznajmić, że Matejuk na Białoruś w ogóle nie pojedzie.

Jak USA walczyły z terroryzmem

Po zamachach 11 września 2001 roku, ówczesny amerykański prezydent George W. Bush zapowiedział bezlitosną walkę z terroryzmem. Teraz światło dzienne ujrzało dziewięć opinii prawnych, napisanych po 11 września i dopuszczających naruszenie konstytucji, w imię walki z terroryzmem.