Zabici na pogrzebie

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 30 zostało rannych w wyniku eksplozji w tłumie, który opłakiwał na pogrzebie ofiarę wczorajszego ostrzału izraelskich śmigłowców. Żałobnicy żegnali w Gazie terrorystę z Fatahu.

Komik czyści parlament

Beppe Grillo, znany włoski komik i komentator polityczny, złożył dziś w parlamencie obywatelski projekt ustawy "oczyszczony parlament", który zakazuje zasiadania w parlamencie m.in. sądzonym, skazanym i parlamentarzystom z dwukadencyjnym stażem.

Sekretarz ONZ wraca ratować klimat

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zapowiedział, że wróci na konferencję klimatyczną na Bali, aby pomóc w osiągnięciu porozumienia. Unia Europejska i Stany Zjednoczone wciąż nie dogadały się w sprawie ograniczeń emisji gazów.

Polska wstrzemięźliwa w sprawie niepodległości Kosowa

- Polska zachowuje wstrzemięźliwość w sprawie przyszłego statusu Kosowa - powiedział w kuluarach brukselskiego szczytu szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak. Przyszły status Kosowa to najważniejszy punkt obrad przywódców Unii Europejskiej, którzy skłaniają się do uznania niepodległości serbskiej prowincji. Belgrad protestuje.

Rozmowy balkonowe

Pytany o relacje między premierem i prezydentem po czwartkowym spotkaniu w Lizbonie, szef gabinetu politycznego Donalda Tuska Sławomir Nowak mówi, że były bardzo życzliwe. A do rozmowy między nimi miało dojść... "w malowniczych okolicznościach".

Szwajcar szukał azylu na Białorusi

Przyjechał ze Szwajcarii ładą na białoruską granicę i poprosił o azyl polityczny. Osłupiałym pogranicznikom oświadczył, że kocha Lenina, komunizm, a Białoruś na równi z Kubą i Wenezuelą jest najlepsza na świecie. Po 10 dniach zmienił zdanie.

Prezydent jest, chociaż go nie ma

Zamieszania z prezydenckim zdjęciem w broszurkach Unii Europejskiej ciąg dalszy. Tym razem fotografia Lecha Kaczyńskiego znalazła się w folderze szczytu UE w Brukseli. Problem w tym, że prezydenta tam nie ma...

W Afganistanie NATO będzie jeszcze długo

- Mimo oznak poprawy sytuacji w Afganistanie, siły NATO nie zostaną wycofane z tego kraju w najbliższym czasie - zakomunikował sekretarz generalny Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer.

Święto Europy kontra superpaństwo

Piątkowe dzienniki obszernie relacjonują podpisanie w Lizbonie unijnego Traktatu Reformującego. Przeważają euforyczne komentarze o "nowej Europie", ale nie brak również zastrzeżeń i uwag pod adresem nowego kursu UE.

Skazany za zabójstwo Irakijczyka

Osiem lat więzienia i zwolnienie z armii grozi amerykańskiemu marine, który podczas patrolu zadźgał swojego irakijskiego towarzysza. Uznano to za nieumyślne zabójstwo.

Pielgrzymi przybywają do Mekki

Muzułmanie z całego świata zjeżdżają powoli do świętego miasta Mekka. Władze szacują, że w tegorocznej pielgrzymce weźmie udział 1,5 miliona wiernych.

"Szybki" szczyt w Brukseli

Przywódcy państw lub rządów Unii Europejskiej spotkają się dziś na wyjątkowo krótkim, bo tylko jednodniowym szczycie europejskim w Brukseli. Najważniejszym tematem będzie sprawa Kosowa.

Pospacerują w kosmosie

Dwóch astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbędzie w przyszłym tygodniu kosmiczny spacer. Sprawdzą, czy mikrometeoryty nie wyrządziły szkód w systemie zasilania stacji w energię.

W New Jersey znoszą karę śmierci

New Jersey jako pierwszy amerykański stan od ponad 40 lat zniósł ustawowo karę śmierci. Kara ostateczna zostanie tam zastąpiona dożywociem bez możliwości warunkowego zwolnienia.

Na urodziny ... przeżyła

Nietypowe zakończenie miały 40. urodziny pewnej Australijki. Znajomi jako prezent zafundowali jej przelot samolotem. Nie przewidzieli jednak, że samolot może spaść...

USA wciąż chcą tarczy w Europie

USA nadal chcą, by tarcza antyrakietowa powstała w Europie, mimo niedawnego raportu amerykańskiego wywiadu, który sugerował, że Iran wstrzymał program budowy broni nuklearnej - poinformował przedstawiciel amerykańskiego rządu.

Prawie 2 mln funtów za rękopis Rowling

1,95 mln funtów - za tyle sprzedano na aukcji w Londynie manuskrypt niepublikowanej książki J.K. Rowling. Cena wywoławcza oprawionego w skórę i wysadzanego półszlachetnymi kamieniami eksponatu wynosiła 50 tys. funtów.

Internetowy komisariat dla Polaków

Policja z Brandenburgii we wschodnich Niemczech, w związku z rozszerzeniem strefy Schengen, uruchomiła dla Polaków "wirtualny komisariat policji".

Premier kazał odnaleźć miliard

Premier Rosji Wiktor Zubkow polecił w czwartek ministrowi finansów Aleksiejowi Kudrinowi, by - jak to ujął - "odnalazł" miliard rubli, które przeznaczone dla Sachalina po trzęsieniu ziemi nie dotarły do adresata.

Tarcza antyrakietowa nie szkodzi zdrowiu

Według raportu czeskich ekspertów, którzy wrócili Wyspach Marshalla, skąd USA chce przenieść do Czech radar wchodzący w skład tarczy antyrakietowej, urządzenie nie jest szkodliwe dla zdrowia okolicznych mieszkańców.

Kandydat Putina na czele sondaży

Wskazany przez prezydenta Putina kandydat na jego następcę - Dimitrij Miedwiediew, prowadzi w opublikowanym dziś sondażu przedwyborczym. Na stanowisku prezydenta chciałoby go widzieć 35 proc. badanych.

Wałęsa nagradza Clooneya

George Clooney i Don Cheadle zostali nagrodzeni przez noblistów, którzy zjechali do Rzymu na zjazd laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Do Wiecznego miasta przyjechali m.in. Dalajlama, Michaił Gorbaczow i Lech Wałęsa.

Oddali dziecko bo nie chciało jeść

Holenderski dyplomata Raymond Poeteray i jego żona Meta wywołali międzynarodowy skandal, gdy oddali do ponownej adopcji siedmioletnią Koreankę, którą sami adoptowali jeszcze jako niemowlę. Tłumaczą, że nie chciała jeść ich potraw.

Lizbona: zapomnieli o prezydencie

Na szczycie w Lizbonie doszło do wpadki. W informatorze o składzie poszczególnych delegacji zabrakło zdjęcia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Polskie MSZ zapewnia, że przesłało do Lizbony 3-osobowy skład delegacji. Ale zrobiono to dopiero dwa dni przed szczytem.

"Gazociąg Północny z uwzględnieniem interesu Polski"

Polski interes powinien być uwzględniony podczas realizacji Gazociągu Północnego - stwierdził prezes zarządu koncernu energetycznego E.ON Ruhrgas Burckhard Bergmann. - Jest pytanie, czy i jak Polska mogłaby jeszcze zostać włączona w zaopatrzenie - powiedział Bergmann.

"Świat potrzebuje silniejszej Europy" - Traktat podpisany

Przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej podpisali Traktat Reformujący. W imieniu Polski zrobili to premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Lech Kaczyński, który przewodniczył polskiej delegacji, zaraz po złożeniu podpisów uścisnął serdecznie premiera.

Miliony pielgrzymów u Maryi z Gwadelupe

Jedni autobusem czy pociągiem, inni rowerem, a niektórzy nawet pieszo i na kolanach - do bazyliki Matki Bożej z Gwadelupe zdążają od wczoraj miliony pielgrzymów z całego świata. W świątyni trwają uroczystości 476 rocznicy objawień maryjnych.