"Tarcza zmniejsza stabilność regionu"


Rosja opublikowała nową strategię bezpieczeństwa kraju, która ma obowiązywać do 2020 r. Dużo miejsca zajmuje w niej krytyka tarczy antyrakietowej i NATO.

Dla Rosji zagrożeniem jest - głosi dokument - "polityka szeregu obcych państw skierowana na osiągnięcie przewagi w sferze wojskowej" poprzez między innymi "formowanie w trybie jednostronnym globalnego systemu obrony antyrakietowej".

W przypadku rozmieszczenia w Europie elementów amerykańskiego systemu, zdaniem Rosjan, znacznie zmniejszą się "możliwości podtrzymania stabilności globalnej i regionalnej".

Co więcej, takie działania mogą doprowadzić do nowego wyścigu zbrojeń - ocenia dokument. Do 2020 r., do którego obowiązywać będzie strategia, negatywnie na interesy narodowe Rosji wpływać będą bowiem, według autorów koncepcji, "prawdopodobne nawroty jednostronnego siłowego podejścia w stosunkach międzynarodowych".

NATO musi uwzględniać interesy Rosji

Dokument krytycznie ocenia Sojusz Północnoatlantycki. Ocenia jako "bezpodstawny" charakter obecnej "architektury globalnej i regionalnej", która "zorientowana jest, zwłaszcza w regionie północnoatlantyckim, tylko na NATO".

Strategia zapowiada też, że w stosunkach z Sojuszem dla Rosji istotnym czynnikiem będzie "nieakceptowanie przez nią planów przesunięcia infrastruktury wojskowej aliansu ku jej granicom i próby nadania mu funkcji globalnych, sprzecznymi z normami prawa międzynarodowego".

Rosja - deklaruje strategia - gotowa jest do rozwijania takich relacji z NATO, których "głębia i treść" będzie oparta "na gotowości sojuszu do uwzględnienia prawowitych interesów Rosji".

Równoprawne stosunki z USA

Rosja chce też budować "równoprawne i pełnowartościowe strategiczne partnerstwo" z USA. - W okresie realizacji niniejszej strategii Rosja podejmie wszelkie niezbędne wysiłki (...) by utrzymać parytet z USA w sferze ofensywnych zbrojeń strategicznych, w warunkach, gdy rozwijają one globalny system obrony przeciwrakietowej - czytamy w strategii.

Może dojść do konfliktu o surowce

Rysując prognozy rozwoju sytuacji na świecie dokument zauważa, że "w długofalowej perspektywie uwaga polityki międzynarodowej skupiać się będzie na posiadaniu źródeł energii, w tym na Bliskim Wschodzie, szelfie Morza Barentsa i w drugich rejonach Arktyki, w basenie Morza Kaspijskiego i Azji Centralnej".

W tych warunkach - przypuszczają autorzy strategii - może dojść do działań z użyciem siły i do naruszenia równowagi sił w pobliżu granic Federacji Rosyjskiej.

Pochwała początku wieku

Na koniec dokumentu jego autorzy chwalą dotychczasowe władze Rosji, dzięki którym kraj "przezwyciężył następstwa systemowego kryzysu politycznego i społeczno-gospodarczego z końca XX wieku" i odnowił swoją zdolność do obrony interesów narodowych, "jako kluczowy podmiot tworzących się wielobiegunowych stosunków międzynarodowych".

Źródło: PAP