Komendant policji odwołał wizytę na Białorusi

We wtorek rano media poinformowały, że 4 marca na święto białoruskiego milicjanta wybiera się Komendant Główny polskiej policji gen. insp. Andrzej Matejuk. Pytany przez tvn24.pl o cel wizyty, rzecznik KGP najpierw zapewniał, że wizyta "nie ma charakteru politycznego", by kilka minut później oznajmić, że Matejuk na Białoruś w ogóle nie pojedzie.

Jak USA walczyły z terroryzmem

Po zamachach 11 września 2001 roku, ówczesny amerykański prezydent George W. Bush zapowiedział bezlitosną walkę z terroryzmem. Teraz światło dzienne ujrzało dziewięć opinii prawnych, napisanych po 11 września i dopuszczających naruszenie konstytucji, w imię walki z terroryzmem.

Polscy żołnierze będą bić talibów

Powiększa się lista obowiązków polskich żołnierzy w Afganistanie. I to o zadania nie byle jakie. Już nie tylko patrole, ale także akcje zaczepne przeciwko talibom będą w kompetencji naszego wojska w Afganistanie - donosi "Gazeta Wyborcza".

Bartoszewski: Niemcy rżną głupa

- Jeśli ktoś twierdzi, że nie wie, dlaczego Polacy interesują się zachowaniem pani Steinbach, to rżnie głupa. Ta kobieta uczyniła swoim zawodem rewanżyzm - Władysław Bartoszewski po raz kolejny nie przebiera w słowach. To odpowiedź doradcy premiera ds. międzynarodowych na pojawiające się zarzuty naszych zachodnich sąsiadów, jakoby Polska demonizuje Erikę Steinbach.

Berlusconi dostał dwa wielbłądy

Deklaracja wiecznej przyjaźni między Libią i Włochami oraz dwa wielbłądy dla Silvio Berlusconiego - to efekt spotkania włoskiego premiera z libijskim przywódcą Muammarem Kadafim.

Rozszerzać UE, mimo kryzysu

Przywódcy państw Unii Europejskiej zgadzają się, co do istnienia finansowego kryzysu. Ale dla przewodniczących wspólnocie Czechów kryzys nie jest powodem, by spowalniać lub zawieszać jej rozszerzenie.

USA ma sekretarza zdrowia

Barack Obama mianował Kathleen Sebelius ministrem zdrowia i opieki społecznej USA. Ogłaszając jej nominację, prezydent ponowił swoją obietnicę wprowadzenia w przyszłości w USA systemu powszechnego ubezpieczenia medycznego. Obecnie prawie 50 milionów Amerykanów nie ma żadnego ubezpieczenia.

Na Kubie zmiany

Kubański przywódca Raul Castro zwolnił ze stanowiska szefa dyplomacji Felipe'a Ramona Pereza Roque'a oraz sekretarza Komitetu Wykonawczego Rady Ministrów Carlosa Lage'a Davilę - poinformowała w poniedziałek kubańska telewizja państwowa.

Tajne bazy brytyjskiego wywiadu sprawdź w domu

Zdjęcia w programie Google Earth przedstawiają coraz większe obszary globu, ale czasami nie te, które powinny być widoczne dla wszystkich. Brytyjczycy ze zdziwieniem ujrzeli, jak na mapach dostępne stały się szczegółowe widoki budynków takich jak baza tajnej jednostki wywiadowczej MI6 czy baza nuklearnych łodzi podwodnych w Faslane.

Polak z kilogramem kokainy w żołądku

W Dublinie zatrzymano 25-letniego Polaka, który połknął i przemycał w żołądku kapsułki kokainy o łącznej wadze około kilograma - poinformowała w poniedziałek irlandzka służba celna (Revenue's Customs Service).

CDU popiera Steinbach

Niemiecka rządząca partia Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna zadeklarowała poparcie dla członkostwa Eriki Steinbach w radzie fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". Sprzeciw wobec tej kandydatury wyraża Polska, jak i współtworząca obecną niemiecką koalicję rządową SPD.

CIA zniszczyło 92 kasety z przesłuchań

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza zniszczyła 92 kasety z przesłuchań osób podejrzanych o terroryzm. To znacznie więcej niż dotąd przyznawano - wynika z ujawnionych w poniedziałek dokumentów.

Zadzwoń do Boga

W Holandii powstała komórkowa linia telefoniczna, która reklamowana jest jako bezpośrednie połączenie z Bogiem. "To linia Boga. W tej chwili nie może on odebrać telefonu, ale zostaw wiadomość lub zadzwoń później i być może zostaniesz wysłuchany".

Wiceminister przywłaszczył diamenty warte 5 mln

Chorwacki były wiceminister obrony Vladimir Zagorec został w poniedziałek skazany w Zagrzebiu na siedem lat więzienia za przywłaszczenie diamentów wartych pięć milionów dolarów. Zdefraudował je przy okazji zakupów broni podczas wojny na Bałkanach.

USA obiecuje już nie torturować

Rząd amerykański wykluczył stosowanie waterboardingu, czyli zalewania dróg oddechowych wodą, podczas przesłuchań podejrzanych o terroryzm. Prokurator generalny USA Eric Holder w poniedziałek oznajmił, że jest to tortura, na którą administracja prezydenta Baracka Obamy nigdy się nie zgodzi.

4,5 miliarda dolarów dla Palestyny

Palestyna dostanie 4,481 miliarda dolarów na odbudowę Strefy Gazy ze zniszczeń po styczniowej ofensywie Izraela oraz pomoc w rozwoju gospodarki. O przekazaniu pakietu pomocowego zdecydowano w poniedziałek na międzynarodowej konferencji donatorów w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk, gdzie zjechali najważniejsi politycy zainteresowani rozwiązaniem bliskowschodniej łamigłówki.

Berlusconi chce połączyć dwa morza

Premier Włoch Silvio Berlusconi zapowiedział, że na lipcowym szczycie przywódców G8 i G14 na wyspie Maddalena, którego będzie gospodarzem, zaproponuje połączenie Morza Martwego z Morzem Czerwonym.

Rosja protestuje przeciwko "Put in"

Setki młodych ludzi z prokremlowskiej "Młodej Gwardii" demonstrowały w poniedziałek przed ambasadą Gruzji w Moskwie przeciwko piosence "We don't wanna put in", którą Tbilisi wysyła na majowy konkurs Eurowizji w Moskwie. Uważają, że utwór obraża rosyjskiego premiera.

"Mój proces będzie interesującym widowiskiem"

Były szef koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski uważa, że jego nowy proces, który rozpoczyna się we wtorek przed sądem rejonowym w Moskwie, będzie "interesującym widowiskiem". Opinię tę 44-letni biznesmen przekazał mediom za pośrednictwem swoich adwokatów.

Iran: nie mamy broni atomowej

Iran uznał za "propagandę" oskarżenia USA, według których Teheran ma wystarczająco dużo materiału jądrowego do wybudowania bomby atomowej. - Wszystkie oświadczenia dotyczące broni atomowej są bezpodstawne - powiedział w poniedziałek rzecznik irańskiego MSZ Hassan Kaszkawi.

Prezydent zginął w zemście za śmierć generała

Śmierć prezydenta Gwinei-Bissau, który został zastrzelony w niedzielny wieczór, była odwetem za kilka godzin wcześniejsze zabójstwo szefa sztabu armii - wynika z zeznań świadków. Całą noc w Bissau słychać było eksplozje i strzały.

Krytykują szczyt Tuska

W opinii większości komentatorów unijnej solidarności zagrażają protekcjonistyczne zapędy Berlina i Paryża. Włoska prasa widzi zagrożenie dla Unii Europejskiej jednak gdzie indziej - m.in. w Warszawie.

Tragiczny pożar hotelu

Tragicznie zakończył się dla kilku gości pobyt w jednym z hoteli w stolicy Tajwanu - Tajpei. W środku nocy, kiedy większość turystów spała, w budynku wybuchł pożar. W ogniu zginęło siedem osób.

Niemcy ostrzegają Polskę

"Trzeba bronić Steinbach" mówił w niedzielę polityk CDU/CSU Wolfgang Bosbach. W poniedziałkowym "Frankfurter Allgemeine Zeitung" inny ważny chadecki polityk Norbert Lammert ostrzegł Polskę przed demonizowaniem szefowej Związku Wypędzonych (BdV).

Tarcza - Iran: transakcja wiązana?

Gdyby losy tarczy antyrakietowej opierać na doniesieniach rosyjskiej prasy, już dawno można byłoby amerykański projekt wrzucić do kosza. Tym razem "Kommiersant" zapewnia, że prezydenci Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew już doszli do porozumienia w jej sprawie.

Partia Putina górą

Rosjanie nie zaskoczyli krajowych i zagranicznych obserwatorów: w niedzielnych wyborach do parlamentów regionalnych zdecydowanie poparli rządzącą Jedną Rosję.

"Żelazna kurtyna dzieli Unię Europejską"

Mimo deklaracji Brukseli, że Unia Europejska w obliczu kryzysu nie podzieli się na dwa obozy - biednych i bogatych, zachodnioeuropejska prasa nie wyklucza takiego rozwoju wypadków.

Chińczyk nie zapłaci za królika

Wystawione na aukcji rzeźby brązowego królika i szczura, skradzione z Pekinu 150 lat temu, rozgrzały do czerwoności chińskie uczucia patriotyczne. Cała historia ma jednak jeszcze bardziej zaskakującą puentę.