Steinbach: moje miejsce nie pozostanie puste

Erika Steinbach wraca na pierwsze strony niemieckich gazet. W obszernym wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" zapowiada, że jej miejsce w radzie fundacji Widoczny Znak nie pozostanie puste na zawsze. Kiedy na nim zasiądzie? - Za trzy tygodnie, trzy miesiące, a może za trzy lata - mówi Steinbach.

Miedwiediew podtrzymuje imperialne plany

Ambitne plany przekształcenia Moskwy w światowe centrum finansów wciąż pozostają w mocy. Prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew zapowiedział to na swojej stronie internetowej w 9-minutowym nagraniu. Opublikował je z okazji pierwszej rocznicy wygranej w wyborach prezydenckich.

UE: Izrael nielegalnie anektuje Jerozolimę

Nowe osiedla żydowskie we wschodniej Jerozolimie i rozbiórki palestyńskich domów to "nielegalna aneksja" części spornego miasta - uznała Unia Europejska w 20-stronicowym, wewnętrznym raporcie.

Seksualny skandal u sekretarza papieży

Były sekretarz trzech papieży biskup John Magee zrzekł się praw i obowiązków diecezjalnych po aferze seksualnej w diecezji Cloyne. Zarzucano mu, że nie zawiadomił policji o przypadkach molestowania nieletnich przez dwóch księży. Magee zachował jednak tytuł biskupa Cloyne (hrabstwo Cork).

Co trzeci poseł uprawia nepotyzm!

Aż 30 proc. brytyjskich parlamentarzystów zasiadających w Izbie Gmin zatrudnia swoich krewnych za pieniądze podatnika - donosi "Financial Times". Gazeta powołuje się na wyniki własnych badań.

Opel zwolni 20 proc. pracowników?

Opel grozi niemieckiemu rządowi, że może zamknąć trzy fabryki i zwolnić co piątego pracownika w Europie, jeśli nie dostanie od państwa zastrzyku finansowego dla ratowania koncernu.

Zabili 8 osób w trakcie służby w policji

Dwóch mężczyzn zostało skazanych na dożywocie za 8 morderstw i wiele innych przestępstw, których dopuścili się, gdy byli nowojorskimi policjantami. Pracowali jednocześnie jako cyngle dla mafiosa Anthony'ego "Gazrurki" Cassy.

100 euro za wysłuchanie papieża

Miliony maja okazję słuchać papieża, ale mało komu za to płacą. Tymczasem aż 100 euro otrzyma każdy z rzymskich radnych, który zdecyduje się na udział w nadzwyczajnym posiedzeniu rady miejskiej z udziałem specjalnego gościa - Benedykta XVI.

Polska dyplomacja stawia Łukaszence ultimatum

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych postawiło prezydentowi Białorusi ultimatum. Jeśli Aleksander Łukaszenka chce otrzymać zaproszenie na szczyt Unii Europejskiej, to ma nie zakłócać zjazdu Związku Polaków na Białorusi - donosi wprost.pl.

W USA upadł już 17. bank

Kolejny amerykański bank w tym roku musiał zamknąć podwoje. Freedom Bank of Georgia w piątek stał się 17. bankiem zamkniętym w tym roku w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem Federalnej Korporacji ds. Ubezpieczenia Depozytów (FDIC) jego upadek będzie kosztował 36,2 miliona dolarów.

Nauka matematyki po malajsku

Policja strzelała gazem łzawiącym do tysięcy demonstrantów żądających by matematyki i fizyki nauczano w szkołach po malajsku, a nie, jak do tej pory, po angielsku. Chcieli wręczyć królowi petycję w tej sprawie, nie pozwoliła jednak na to policja.

"USA muszą wziąć Rosję pod uwagę przy budowie tarczy"

Stany Zjednoczone powinny wziąć pod uwagę zastrzeżenia Moskwy, gdy będą rozważać budowę tarczy antyrakietowej w Europie - zaapelował w Genewie rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiej dyplomacji mówił wcześniej o priorytecie w kontaktach rosyjsko-amerykańskich jakim jest nowy Układ o Ograniczeniu Broni Strategicznych START.

Ameryka konstruktywnie z Syrią

Bardzo konstruktywne - tak rozmowy amerykańskich przedstawicieli z Syryjczykami ocenił amerykański wysłannik do Damaszku Jeffrey Feltman. Tymczasem amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton, która przebywa obecnie w Turcji, zapowiedziała, że los ambasady USA w Syrii nie jest jeszcze przesądzony.

"Ministerstwo obrony ma krew na rękach"

Były dowódca Secret Air Service w Afganistanie major Sebastian Morley oskarżył ministerstwo obrony o to, że ma "krew na swoich rękach" i nie dba wystarczająco o bezpieczeństwo żołnierzy.

Lefebrysta obraża kardynała

Lefebryści nie dają o sobie zapomnieć. Rzecznik bractwa, ksiądz Alain Lorans nie pozostawił suchej nitki na jednym z największych autorytetów Kościoła katolickiego - kardynale Carlo Marii Martinim.

"Pius XII interesował się także dobrem Żydów"

Kilka dni temu odkryto dokumenty watykańskich archiwów, które miały dowodzić, że Piusa XII pamagał Żydom. Teraz pojawia się nowy dowód iż w istocie tak było - to dokument znaleziony archiwum pisma jezuitów "Civila Cattolica", w którym napisano, że papież "interesował się także dobrem Żydów".

Nanoradio gra Claptona

Zbudowaliśmy w pełni funkcjonalny, zintegrowany radioodbiornik, mniejszy od jakichkolwiek innych, z węglowej nanorurki - taką informację podali naukowcy z uniwersytetu Berkeley w Kalifornii (USA). Czy to początek kolejnej rewolucji w technice?

Monsieur Sikorski, parlez-vous francais?

Przywódcy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii uzgodnili między sobą, że sekretarzem generalnym NATO powinien zostać duński premier Anders Fogh Rasmussen - donosi w sobotnim wydaniu dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Brukselska korespondentka TVN24 uważa, że niemieckie doniesienia są bardzo prawdopodobne.

Iran myśli o amerykańskim zaproszeniu

Stany Zjednoczone zaprosiły Iran na szczyt poświęcony problemom Afganistanu. Co na to Teheran? Propozycja jest rozważana. Ponadto Iran zadeklarował, że "jest gotów pomóc" swojemu wschodniemu sąsiadowi.

Ośmiu mundurowych wysadzonych w powietrze

Ośmiu pakistańskich policjantów i żołnierzy zginęło na północnym-zachodzie kraju. Stało się to po tym, gdy samochód, który chcieli skontrolować został wysadzony w powietrze - powiadomił wysoki rangą przedstawiciel policji.

Premier Autonomii podał się do dymisji

Premier Autonomii Palestyńskiej Salman Fajjad złożył w sobotę dymisję na ręce prezydenta Mahmuda Abbasa. Ma to otworzyć drogę do powstania nowego gabinetu, tworzonego w ramach pojednania z Hamasem.

W poszukiwaniu nowej Ziemi

Na swą misję wyruszył nowy kosmiczny teleskop - Kepler. Jej celem jest poszukiwanie planet podobnych do Ziemi. - To krok do odnalezienia odpowiedzi na pytanie: czy jesteśmy sami we wszechświecie - mówi w Poranku TVN24 dr Krzysztof Ziółkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Nowego prezydenta wybiorą latem

To już pewne: Afganistan wybierze nowego prezydenta 20 sierpnia. Na tę datę przystał obecna głowa państwa Hamid Karzaj, który swoją ostateczną decyzję ogłosił w sobotę. Zapowiedział też, że zamierza pozostać na urzędzie do czasu wyborów.

Zamieniła dzieci na papugę i 175 dolarów

Jak najszybciej zdobyć kakadu za 1500 dolarów, na które nie ma się funduszy? Zamienić się. Tak też zrobiła pewna mieszkanka Luizjany z dwójką wychowywanych dzieci, a teraz ma problemy z prokuraturą.

Kepler szuka życia w kosmosie

O 22:49 (4:49 w Polsce) z przylądka Canaveral na Florydzie na kosmiczne podglądanie wystartował teleskop Kepler. Jego celem jest szukanie podobnych do Ziemi planet poza Układem Słonecznym. Naukowcy liczą na odkrycie pozaziemskiego życia, lub przynajmniej miejsca nadającego się do skolonizowania przez człowieka.

Żona premiera zginęła w wypadku

Premier Zimbabwe Morgan Tsvangirai jest ranny, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo po wypadku samochodowym, do którego doszło w piątek. Podróż tragicznie zakończyła się dla jego żony - 31-letniej Susan, która nie przeżyła zderzenia z ciężarówką.

Janina Ochojska wygnana z Darfuru

Już nie pomagają w Darfurze: Polska Akcja Humanitarna zawiesiła tam działalność po tym, jak tamtejszy rząd nakazał organizacjom humanitarnym natychmiastowy wyjazd. Jednak Sudańczycy na tym nie poprzestali.

Ogień zagraża winnicom Afryki

Pożary niszczą popularne winnice południowoafrykańskie w pobliżu Cape Town. Płomienie sięgają nawet 7 metrów, co utrudnia walkę z żywiołem z ziemi.

Rosja i USA planują nowe rozbrojenie

Priorytetem polityki międzynarodowej Stanów Zjednoczonych jest zawarcie nowego porozumienia rozbrojeniowego z Rosją jeszcze w tym roku - oświadczyła po rozmowie z Siergiejem Ławrowem sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

"Nie wolno było pozwolić, aby zgwałcona dziewczynka urodziła"

- Nie wolno było pozwolić, aby dziewczynka zgwałcona przez swego ojczyma urodziła, zwłaszcza że zagrażało to jej życiu - powiedział prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva. Skrytykował jednocześnie kościelny konserwatyzm za ekskomunikę nałożoną na tych, którzy dopomogli dziewięciolatce w usunięciu ciąży.