Merkel: skarga Powiernictwa była nieuzasadniona

- Decyzja Trybunału potwierdziła, że skarga Powiernictwa nie była uzasadniona - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska nie musi zwracać majątków Niemcom wysiedlonym przymusowo z Polski po II wojnie światowej.

Nadzy przeciwko korridzie

Obrońcy zwierząt znów w barwny sposób dali znać o sobie. Tym razem półnadzy aktywiści położyli się pokotem przed Parlamentem Europejskim i oblali się sztuczną krwią.

Tusk: Sarko zrozumie wszystko

Zrozumienie Nicolasa Sarkozy'ego dla restrukturyzacji polskich stoczni jest "imponujące", to wniosek, jaki wyciągnął premier Donald Tusk po spotkaniu z francuskim prezydentem.

Powiernictwo Pruskie się nie poddaje

Europejski Trybunał Praw Człowieka nie jest w stanie powstrzymać roszczeń Powiernictwa Pruskiego. Wysiedleni Niemcy zapowiadają, że swoich racji będą dochodzić przed sądami na całym świecie.

Chodorkowski trafił do izolatki

Michaił Chodorkowski, były rosyjski oligarcha i osobisty wróg Władimira Putina, trafił do izolatki więzienia w Krasnokamieńsku, gdzie odsiaduje ośmioletni wyrok. Powodem nowej kary jest... publikacja w październikowym numerze rosyjskiej edycji miesięcznika "Esquire".

Moskwa zapewnia, że nie dozbroi Iranu

Moskwa nie ma zamiaru sprzedać Iranowi rakietowego systemu obrony powietrznej S-300, zapewniają Rosjanie. Izraelczycy obawiają się, że rosyjska broń ośmieli Teheran do bardziej agresywnej polityki w regionie.

Korea Północna zamyka drzwi przed inspektorami

Północnokreański kompleks jądrowy Jongbion jest zamknięty dla inspektorów ONZ, poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. To godna ubolewania decyzja Phenianu, skomentował Waszyngton.

Krwawe zamachy w Pakistanie

Pakistan pogrąża się w chaosie. W dwóch nalotach dokonanych na bazę treningową, w północnej części kraju, zabito co najmniej 20 islamskich bojówkarzy. Równocześnie ok. 20 osób zginęło w dwóch zamachach bombowych w Islamabadzie i na północy kraju.

Odnaleziono ciało nurka z Heweliusza

Na Bałtyku, na niemieckich wodach terytorialnych, znaleziono ciało nurka, który dwa tygodnie temu zaginął podczas penetracji wraku promu "Jan Heweliusz". Tożsamość mężczyzny potwierdziła rodzina – poinformował PAP świnoujskiej prokuratury Włodzimierz Cetner.

Rosja wycofała wojska ze stref buforowych

Rosja przekazała tzw. strefy buforowe, arbitralnie wytyczone obszary wokół dwóch zbuntowanych republik gruzińskich, w ręce europejskich obserwatorów. Teraz Moskwa oczekuje od Unii Europejskiej, by ta nie dopuściła do ewentualnych aktów agresji ze strony gruzińskiej, mówił rzecznik prasowy rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Andriej Niestrierienko.

Nobel literacki dla Francuza

Tegoroczna Nagroda Nobla z literatury trafiła do Francuza Jean-Marie Gustave Le Clézio. - Jego twórczość to literatura silnie psychologiczna, silnie związana z francuską tradycją literacką i kulturową - ocenił historyk literatury Janusz Odrowąż-Pieniążek.

"Tak" dla zawieszenia sankcji wobec Mińska

Parlament Europejski dał rządom państw członkowskich zielone światło na sześciomiesięczne zawieszenie sankcji wizowych wobec niektórych przedstawicieli białoruskiego reżimu. To nagroda za dotychczasowe uwolnienia więźniów politycznych.

Muezin, strzał, tyrolska polka

Śpiew muezina, przerwany strzałem z pistoletu, po którym rozbrzmiewa skoczna tyrolska polka - takie dzwonki w telefonach komórkowych cieszą się coraz większą popularnością wśród młodzieży w Górnej Adydze, w północnych Włoszech.

Korea Pn. gotowa wystrzelić 10 rakiet

Korea Północna przygotowana do wystrzelenia 10 rakiet krótkiego zasięgu. Nie dalej jak we wtorek Phenian informował o wystrzeleniu innych dwóch rakiet do Morza Żółtego.

Gruzja wykluczona z WNP

Wspólnota Niepodległych Państw (WNP), organizacja powstała w 1991 r. na gruzach Związku Radzieckiego, zdecydowała o "anulowaniu" członkostwa Tbilisi w związku "z działaniami tego kraju" od sierpnia 2009 roku - poinformował rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Najgrubszy człowiek świata nie żyje

Jeden z najgrubszych ludzi świata, ważący ponad 450 kilogramów Meksykanin Jose Luis Garza nie żyje. Zmarł na atak serca w drodze do szpitala, gdzie miał poddać się kuracji odchudzającej. O pomoc zaapelował za pośrednictwem telewizji, idąc w ślady innego otyłego Meksykanina - Manuela Uribe.

Wcześniejsze wybory 7 grudnia

Ukraińcy po raz kolejny wybiorą się do urn przed terminem. Po miesiącu politycznych przepychanek, prezydent Wiktor Juszczenko zdecydował o zarządzeniu wyborów 7 grudnia - czytamy na prezydenckiej e-stronie. Decyzja znów stawia pod znakiem zapytania przygotowania do EURO 2012.

Kamerą w złodziei rowerów

Złodzieje rowerów przyłapani na gorącym uczynku. Jedna z miejscowych firm reklamowych postanowiła walczyć z plagą znikających jednośladów w Buenos Aires. Sposób był nietypowy - ukrytą kamerą nakręcono złodziei pozostawionych specjalnie bez opieki rowerów.

Google: Litwini to Rosjanie, Wilno polską stolicą Litwy

Wielkim skandalem może zakończyć się pomyłka automatycznego tłumacza Google, który wprowadza spore zamieszanie w naszej części Europy. Według internetowego translatora stolicą Litwy jest Ryga, Litwini są Rosjanami, a Wilno jest polską stolicą Litwy.

Grecy wyszli na ulice

Grecy protestują. Związkowcy transportu publicznego sprzeciwiają się prywatyzacji linii lotniczych Olympic Airlines. Żeby temu zapobiec, wyszli na ulice Aten.

Tusk u premiera Zapatero

Donald Tusk odwiedził Jose Luisa Zapatero. Premierzy Polski i Hiszpanii spotkali się w Kordobie w ramach konsultacji międzyrządowych. Głównym celem szczytu było zacieśnienie dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym zwiększenie hiszpańskich inwestycji w Polsce. Premier Zapatero powiedział, że najbardziej interesujące obszary tej współpracy to rozwój infrastruktury i sektora energetyki odnawialnej w Polsce.

Amerykanie przyznają: zabiliśmy więcej cywilów

Pentagon przyznał, że w sierpniowym nalocie na wioskę w zachodnim Afganistanie zginęło więcej cywilów, niż pierwotnie podawali amerykańscy wojskowi. W dalszym ciągu jest to jednak liczba o wiele mniejsza niż ta podawana przez Afgańczyków.

Ukraiński parlament rozwiązany

Nadzieje na ponowne zejście się pomarańczowej koalicji legły w gruzach. Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko podjął decyzję o rozwiązaniu parlamentu. Ukrainę czekają wybory.

Niepodległość Kosowa pod sąd

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zbada, czy niepodległość Kosowa jest zgodna z prawem. Sprawę przekazało sądowi, na wniosek Serbii, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Zabawa czy Hitlerjugend - kampania w internecie

Maszerują w wojskowym rytmie i skandują hasła chwalące Baracka Obamę - w internecie pojawiły się filmiki, na których dzieci różnych ras i w różnym wieku dają wyraz swojemu uwielbieniu dla demokraty. Dla jednych to skandal przypominający najgorsze czasy, dla innych tylko forma ekspresji.

Opozycja: rozmawiać z Łukaszenką

Unia Europejska powinna prowadzić dialog z Mińskiem - uznali białoruscy opozycjoniści Aleksandr Kazulin i Aleksandr Milinkiewicz. W Parlamencie Europejskim jest już gotowy projekt rezolucji, który wzywa rządy państw UE do rewizji sankcji nałożonych na Białoruś.

Media pełne bezpieki

W mediach demokratycznej Bułgarii uchowali się agenci i współpracownicy dawnej komunistycznej bezpieki, wynika z raportu bułgarskiej komisji lustracyjnej.

Rosja chce wyeliminować USA z Europy

Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew zaproponował Europie stworzenie nowego układu bezpieczeństwa. W zamierzeniach Moskwy, miałby on zastopować rozszerzenie NATO i wyrugować Waszyngton ze Starego Kontynentu.

Oszczędności na wyspie zagrożone, Polacy drżą

Islandzki rząd boryka się z wielkim kryzysem finansowym, zagrożone są bankowe oszczędności setek tysięcy ludzi. Brytyjski premier Gordon Brown już zapowiedział, że jego rząd zrobi wszystko, by uchronić oszczędności jego rodaków złożone w islandzkich bankach. Zaniepokojeni sytuacją na wyspie są także Polacy.