Bierze Rosjan głodem

Trzeci dzień trwa głodówka 78-letniego żeglarza, którego Rosjanie nie chcą wpuścić na swojej wewnętrzne wody. Henryk Widera czeka na zezwolenia na kontynuowanie swojej podróży w porcie w Rostowie. - Warunki w porcie nie są najlepsze - mówi doświadczony żeglarz.

Prezydent chciał "porachować się" z premierem

Dlaczego prezydent Lech Kaczyński powiedział, że nie złoży teraz podpisu pod ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego? Według francuskiego "Le Monde" zrobił to, bo chciał "porachować się" z premierem Donaldem Tuskiem.

Polak złapany z 78 kg heroiny

50-letni Polak próbował wwieźć do Bułgarii prawie 78 kg heroiny wartej pięć milionów euro. Został zatrzymany na przejściu granicznym z Rumunią w Ruse - podała bułgarska Agencja Celna.

Błąd lekarza kosztował go męskość

500 tys. euro - tyle wart jest męski penis - przynajmniej według sądu w Bukareszcie. Właśnie taką kwotę musi zapłacić rumuński lekarz pacjentowi, któremu przez przypadek uciął przyrodzenie.

(Prawie) cała prawda o tarczy

Tarcza antyrakietowa, nad której ulokowaniem w Polsce cały czas toczą się negocjacje z USA budzi olbrzymie kontrowersje. Inwestycja rodzi też wiele pytań: Jak działa? Kogo ochroni? Dlaczego ma być ulokowana w Polsce? Na te i wiele innych pytań staramy się odpowiedzieć.

Dożywocie dla "czarnej wdowy"

Sama o sobie mówi, że była jak ogień, do którego mężczyźni lecieli, jak ćmy. Czterech zabiła, za co sąd w Goettingen skazał ją na dożywocie. Media 69-letnią była prostytutkę określiły mianem "czarnej wdowy".

Rosja do Gruzji: nie używajcie siły

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow wezwał Gruzję do podpisania zobowiązania, że będzie unikać stosowania siły w Abchazji i Osetii Południowej. W obu republikach jest niespokojnie, a siły gruzińskie użyły w czwartek siły w Południowej Osetii.

Eksplozja obok Łukaszenki

Kilka godzin po wybuchu bomby w centrum Mińska na miejscu eksplozji znaleziono drugi ładunek wybuchowy. Pierwszy eksplodując ranił ponad 50 osób. Bomba wybuchła podczas koncertu z okazji rocznicy niepodległości. Na widowni był prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka.

Aresztowali terrorystów i skonfiskowali arsenał

10 osób podejrzanych o przygotowywanie zamachów terrorystycznych w stolicy Indonezji - Dżakarcie - schwytała miejscowa policja. Podczas akcji antyterroryści skonfiskowali 5 bomb i 14 bomb rurowych. Jeden z zatrzymanych miał w przeszłości kontaktować się z Osamą bin Ladenem.

Mężczyzna urodził dziewczynkę

Amerykanin, który urodził się jako kobieta i później przeszedł operację zmiany płci, urodził córeczkę. Dziewczynka przyszła na świat w szpitalu w Oregonie. Według jednych źródeł poród przebiegł naturalnie, inne podają, że konieczne było cesarskie cięcie.

Pierwszy lot od sześćdziesięciu lat

W piątek uruchomiono pierwsze od sześćdziesięciu lat regularne połączenie lotnicze między Chinami kontynentalnymi i Tajwanem. Ma ono być dowodem porozumienia pomiędzy dwoma długoletnimi rywalami.

Strajk na francuskich lotniskach

W piątek na paryskich lotniskach zastrajkują pracownicy służby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo komunikacji lotniczej. Może to spowodować znaczne opóźnienia w lotach. Lipiec to szczytowy okres wyjazdów wakacyjnych i nasilonego ruchu turystycznego.

Włosi rejestrują Romów

Włochom z Romami nie po drodze. W zeszłym miesiącu rzymskie władze zapowiedziały likwidację nielegalnych romskich obozowisk. Teraz Neapol rozpoczął "rejestrację etniczną" Romów. Zaniepokojenie tym procederem wyraziła katolicka Wspólnota św. Idziego.

Cypr ratyfikował Traktat Lizboński

Cypryjski parlament, pomimo sprzeciwu największej współrządzącej partii, ratyfikował w czwartek wieczorem Traktat Lizboński reformujący Unię Europejską. Przyszłość traktatu jest jednak niepewna.

Bush wybiera się na olimpiadę

Amerykański prezydent zapowiedział, że będzie uczestniczył w otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Wielu światowych przywódców odmówiło udziału w uroczystościach z powodu chińskich represji w Tybecie.

Papież zacznie maraton... biblijny

5 października Benedykt XVI będzie czytał fragmenty Biblii we włoskiej telewizji publicznej RAI - poinformowali w czwartek przedstawiciele stacji. W ten sposób zostanie zainaugurowany maraton biblijny, podczas którego po raz pierwszy zostanie przeczytane całe Pismo Święte.

Katastrofa kolejowa w Belgii

42 osoby zostały ranne, w tym dwie ciężko w czołowym zderzeniu pociągu pasażerskiego z towarowym w czwartek rano w pobliżu miasta Huy w belgijskiej prowincji Liege - podała zarządzająca belgijskimi kolejami kompania Infrabel.

Iran potępił polskich studentów

To upokarzające dla polskiego środowiska naukowego - tak ocenił irański ambasador udział polskich studentów w wiecu organizacji uznawanej za terrorystyczną w Paryżu. Dla dyplomaty cała sytuacja może negatywnie wpłynąć na obustronne stosunki naszych państw.

OBWE: Wielki Głód to stalinowska zbrodnia

Zgromadzenie Parlamentarne OBWE zaapelowało do parlamentów europejskich krajów o uznanie Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30. za zbrodnię reżimu stalinowskiego. Nie pojawiło się jednak słowo "ludobójstwo", używane w tym kontekście przez stronę ukraińską.

Katastrofa Concorde'a: odpowiedzą jak za zabójstwo

Linie lotnicze Continental Airlines i 5 osób fizycznych odpowiedzialnych za katastrofę Concorde'a w 2000 roku staną przed sądem za zabójstwo. Samolot Air France rozbił się tuż po starcie z lotniska Charles'a de Gaulle'a. W katastrofie zginęło 117 osób.

Adolf Hitler usiadł obok ofiar holokaustu

Już w sobotę w Berlnie, zaledwie kilkaset metrów od pomnika ofiar holokaustu, zostanie otwarty gabinet figur woskowych Madame Tussauds. Największą atrakcją ma być figura przedstawiająca siedzącego w bunkrze Adolfa Hitlera.

Posłuchaj jak śpiewa Ziemia

Piszczy, skrzypi, jęczy, wyje. Całą symfonię dźwięków, wydawanych przez naszą planetę, nagrali naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Prezydent Czech liczy na fiasko Traktatu

- Mam nadzieję na zablokowanie ratyfikacji traktatu UE - powiedział prezydent Czech Vaclav Klaus w wywiadzie dla dziennika "Lidove noviny". Nie kryje zadowolenia z decyzji Lecha Kaczyńskiego i liczy, że czeski Trybunał Konstytucyjny uzna Traktat Lizboński za niezgodny z konstytucją.

Premier milczy ws. tarczy

Niecałą godzinę trwało spotkanie premiera Donalda Tuska z ambasadorem USA Victorem Ashem. Rozmowa dotyczyła m.in. warunków umowy o instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce. Na razie brak konkretów na temat przebiegu i rezultatów spotkania - obie strony powstrzymują się od komentarzy.

Miedwiediew: McCain jest niepoważny

Prezydent Dmitrij Miedwiediew uznał za niepoważne sugestie kandydata na prezydenta USA John McCaina, że Rosja może być wykluczona z Grupy G-8 - wynika z oświadczenia wydanego tuż przed szczytem siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji.

Spalona siedziba, wygrane wybory

Komisja Wyborcza oficjalnie potwierdziła wyborcze zwycięstwo Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej. Opozycja mówi o fałszerstwach, na ulicach zamieszki, prezydent wprowadza stan wyjątkowy, a rzecznik komisji wyborczej mówi: Wybory były przeprowadzone "zgodnie z prawem i w sposób uczciwy".

Litwa: Rosjanie wracają do zimnej wojny

Przewodniczący litewskiego Sejmu Ceslovas Jursenas próbą przywrócenia czasów zimnej wojny nazwał oświadczenie rosyjskiego parlamentu. W środę Duma stwierdziła, że władze Litwy zagrażają bezpieczeństwu i stabilności w Europie.

Składy amunicji wyleciały w powietrze

Do serii eksplozji doszło w czwartek w magazynach wojskowych niedaleko stolicy Bułgarii - Sofii. Wybuchy były tak silne, że mieszkańcy pobliskich wsi, a nawet odległej o 15 kilometrów Sofii myśleli, że to trzęsienie ziemi.

Morderczy upał we Włoszech

Z powodu upałów, na południu Włoch zmarły trzy osoby. W niemal całym kraju już od kilkunastu dni temperatura sięga niemal 40 stopni Celsjusza.

Odbita po sześciu latach

- Boże, to jest cud - powiedziała wzruszona Ingrid Betancourt, po tym jak po sześciu latach została odbita z rąk kolumbijskiej partyzantki. Wojsko odbiło ją wraz z 14 innymi osobami porwanymi przez kolumbijską lewacką partyzantkę FARC.