Milioner znalazł się po tygodniu

Po siedmiu dniach znalazł się właściciel jednego ze zwycięskich kuponów w amerykańskiej loterii Mega Millions. Dwóch pozostałych szczęśliwców, z którymi podzieli się historyczną w USA wygraną - 656 mln dolarów - wciąż nie zgłosili się do kolektur.

Pierwsze świętowanie od półwiecza

Pielgrzymka Benedykta XVI na Kubę już przynosi owoce. Rząd w Hawanie spełnił prośbę papieża i ogłosił Wielki Piątek dniem wolnym od pracy. Kubańscy katolicy świętowali ten dzień pierwszy raz od niepamiętnych czasów.

"Doświadczenie cierpienia naznacza ludzkość, rodzinę"

W rzymskim Koloseum zakończyła się Droga Krzyżowa. Przewodniczył jej Benedykt XVI. - Doświadczenie cierpienia naznacza ludzkość, naznacza także rodzinę - podkreślił w przemówieniu papież. Zapewnił, że w trudnościach nie jesteśmy sami.

"Do nas należy decyzja, jaką rolę zechcemy odegrać"

Benedykt XVI przewodniczył w Wielki Piątek w Bazylice świętego Piotra nabożeństwu Męki Pańskiej. Kazanie pełne aluzji do toczących się dyskusji i bieżących wydarzeń wygłosił Kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa.

Doszli na Golgotę

Tysiące pielgrzymów z całego świata i palestyńskich chrześcijan przemierzyło w Wielki Piątek w Starej Jerozolimie Via Crucis, drogę, którą Jezus szedł na Golgotę, do miejsca, gdzie został ukrzyżowany.

Sprzedał nerkę by kupić iPada

Pięć osób z południowych Chin zostało oskarżonych o dokonanie ciężkiego uszkodzenia ciała nastolatka, który sprzedał swą nerkę, by móc kupić iPhone'a i iPada - poinformowała w piątek chińska państwowa agencja Xinhua.

Mężowi grozi dożywocie, żona chce być prezydentem

Żona skrajnego nacjonalisty Vojislava Szeszelja, sądzonego za zbrodnie wojenne w Serbii przez trybunał w Hadze, będzie ubiegać się o urząd serbskiego prezydenta. O kandydaturze Jadranki Szeszelj poinformowało w piątek kierownictwo Serbskiej Partii Radykalnej (SRS).

Minister rządu Tymoszenko dostał 3 lata więzienia

W Kijowie zapadł wyrok na kolejnego członka ekipy przebywającej w więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, ministra ochrony środowiska w jej rządzie Hryhorija Filipczuka, którego skazano na trzy lata więzienia.

Bractwa opanowały ulice

Na całym świecie trwają obchody Wielkiego Piątku. W hiszpańskiej Sewilli jak co roku tłumy gromadzą się na ulicach, by wziąć udział w tradycyjnych procesjach. Każdego roku do tego andaluzyjskiego miasta, specjalnie w tym celu, ściąga około miliona turystów.

Wódki nie będzie. Przez święto prezydenta

Zakaz sprzedaży alkoholu - to jeden z elementów obchodzonego w Turkmenistanie Tygodnia Zdrowia i Pomyślności. Chodzi o narodowe święto, które stworzył prezydent Kurbankuły Berdymuchammedow dla uczczenia... własnych rządów.

11 tys. krzeseł w Sarajewie w hołdzie ofiarom wojny

W Sarajewie trwają uroczyste obchody 20. rocznicy początku oblężenia miasta podczas wojny w byłej Jugosławii. W trakcie ponad 3,5-letniej blokady stolicy Bośni i Hercegowiny przez siły serbskie, w mieście zginęło ponad jedenaście tysięcy ludzi.

Zmasakrował własną rodzinę. "Liczne rany kłute i cięte"

Ofiary masakry w Kulcs to najbliższa rodzina zabójcy - potwierdziła węgierska policja. Po kilkugodzinnej obławie antyterroryści znaleźli i obezwładnili mężczyznę, który wcześniej, używając maczety i noża do wycinania chwastów zabił 4 osoby, a 3 inne ciężko ranił. Do ataku 24-latka doszło rano w miejscowości Kulcs pod Budapesztem.

"Kto przechwyci satelitę, spotka się z bezlitosną karą"

Korea Północna ostrzega świat przed próbą przechwycenia rakiety z satelitą, którą Phenian zamierza w najbliższym czasie wystrzelić na orbitę aby uczcić 100. rocznicę urodzin Kim Ir Sena. "Niewyobrażalna i najbardziej dotkliwa kara" grozi państwu, które spróbuje ingerować w proces wyniesienia satelity. Dla podkreślenia wagi tych słów, Phenian pokazał film z ćwiczeń wojskowych z udziałem Kim Dzong Una.

Przez 40 lat udawała niewidomą

Jedna z mieszkanek Wenecji przez 40 lat udawała niewidomą i pobierała rentę inwalidzką. Wyłudziła w ten sposób ponad pół miliona euro od pomocy społecznej. Oszustwa na tle oświadczeń o niepełnosprawności są bardzo popularne wśród Włochów.

Policja torturowała podejrzanego prądem

Rosyjski Komitet Śledczy poinformował w piątek o otwarciu dochodzenia w sprawie policjantów z komisariatu w Krasnojarsku na Syberii, oskarżanych o torturowanie prądem podejrzanego. To ostatni w serii przypadków przemocy policyjnej ujawnionych w Rosji.

"To była lekcja, jak być politykiem"

Europoseł Paweł Kowal dostał zgodę ukraińskich władz na widzenie ze skazanym na cztery lata więzienia byłym szefem MSW Jurijem Łucenką i spotkał się z nim w piątek w areszcie śledczym w Kijowie, gdzie przetrzymywany jest opozycjonista. - Dla mnie i spotkanie z Julią Tymoszenko i dzisiejsze spotkanie z Łucenką było lekcją, jak być politykiem - powiedział przewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego.

Napadli na klub go-go

Policjanci z Linden w amerykańskim stanie New Jersey poszukują pięciu mężczyzn podejrzanych o rozbój w klubie go-go. Jak informują lokalne media, w czwartek po południu lokalnego czasu uzbrojeni napastnicy ranili menadżera klubu i ukradli z sejfu kilka tysięcy dolarów i dwa diamentowe pierścionki.

"Czy dawny Niemiec nagle powrócił i znów podnosi głowę?"

Pomimo zarzutów o antysemityzm niemiecki noblista Guenter Grass podtrzymuje swoje ciężkie zarzuty wobec "atomowego mocarstwa" Izraela w sporze z Iranem. Pisarz uważa się też za ofiarę zmasowanej kampanii medialnej. Za jego antyizraelski wiersz skrytykowali go politycy w Niemczech i Izraelu. A więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, pisarz Eli Wiesel pyta: "Czy dawny Niemiec nagle powrócił i znów podnosi głowę?".

Zmarł prezydent Malawi. Zwłoki zabalsamują

W wieku 78 lat zmarł na atak serca prezydent Malawi, Bingu wa Mutharika - poinformowały w piątek źródła rządowe i lekarze. Oskarżany o autorytaryzm szef państwa, który władzę sprawował od 2004 roku, nie cieszył się w kraju dużą popularnością.

Klucznik na drabinie. Bazylika otwarta

Tryduum Paschalne szczególnie uroczyście obchodzone jest w Ziemi Świętej, tam, gdzie rozgrywały się wydarzenia, które upamiętniają chrześcijanie. W Jerozolimie otwarto rano Bazylikę Grobu Pańskiego, wzniesioną w prawdopodobnym miejscu złożenia ciała Jezusa. Uroczysta procesja weszła do świątyni.

Biczują się i wiszą na krzyżach

Chcą przeżyć mękę Chrystusa jak najbardziej realistycznie. Dlatego biczują się, niosą krzyż i na koniec dają się do niego przybić. To stały element Tryduum Paschalnego na Filipinach. Zdaniem krytyków wydarzenie bardziej turystyczne niż religijne. Krwawych procesji zakazuje tamtejszy Kościół. Bez skutku.

"Na polityczne zamówienie". Rosja odrzuca wyrok na Buta

Wyrok "bezpodstawny i stronniczy", wydany "na polityczne zamówienie". Takiej reakcji rosyjskich władz na skazanie Wiktora Buta w USA na 25 lat więzienia można się było spodziewać. W wydanym oświadczeniu MSZ Rosji nie zostawia suchej nitki na całym procesie handlarza bronią i zapowiada, że będzie walczyło o ekstradycję i powrót swego obywatela do ojczyzny.

Tuaregowie ogłosili niepodległość swojego państwa

Tuarescy powstańcy z separatystycznego Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu (MNLA) ogłosili niepodległość swego samozwańczego państwa na północy Mali. Poinformowali też, że Azawad zachowa granice z sąsiadami.

Hakerzy za karę mają uczyć dzieci

Dwóch włoskich hakerów zostało skazanych przez sąd na Sardynii na rok nauczania młodzieży informatyki. Mężczyźni jeszcze jako nieletni popełnili przestępstwo kradzieży danych kont bankowych i okradli z pieniędzy dziesiątki osób w całych Włoszech.

Miss miasta pod ostrzałem. "To był mechanizm przetrwania"

Bośnia i Hercegowina obchodzi 20. rocznicę wybuchu krwawej wojny domowej, w której zginęło prawie 100 tysięcy ludzi. W Sarajewie w południe odbędzie się koncert ku czci ofiar oblężenia miasta, których przypominać będzie 11 541 pustych krzeseł. Jednym z symboli tragicznego losu miasta był konkurs na miss Sarajewa w 1993 roku. Jego zwyciężczyni, Inela Nogic, po raz pierwszy wróciła na scenę, gdzie odbył się pokaz.

USA zatopiły statek-widmo

Amerykańska straż przybrzeżna ostrzelała i zatopiła japoński statek-widmo, który po roku dryfowania po Pacyfiku znalazł się u wybrzeży Alaski. "Rykoun Maru" stał się zagrożeniem dla żeglugi.

Afgańska emancypacja na linii frontu

Huk wyważanych drzwi, krzyki i zamaskowani mężczyźni z bronią. Tak co noc w Afganistanie budzi się niejedna rodzina. To element strategii NATO, która zakłada nocne rajdy i aresztowania domniemanych rebeliantów. Jednocześnie to front emancypacji afgańskich kobiet. Żołnierki są potrzebne podczas nocnych rajdów, aby łagodzić kulturowy szok.

"Batman" w lamborghini niesie radość dzieciom chorym na raka

250 tysięcy dolarów na lamborghini-Batmobil, pięć tysięcy na strój superbohatera i 25 tysięcy na prezenty. Lenny Robinson zainwestował w swoją misję niesienia radości dzieciom chorym na raka znaczne pieniądze. Były przedsiębiorca twierdzi, że było warto. Jego życiowa pasja stała się znana na całym świecie, dzięki rekordowo popularnemu filmikowi w internecie, przypadkowo nakręconemu przez policję.