Oficjalne chrzciny brytyjskiego giganta. Dostał imię po królowej

Oficjalne chrzciny największego brytyjskiego okrętu wojennego
Oficjalne chrzciny największego brytyjskiego okrętu wojennego
Fakty TVN
Elżbieta II ochrzciła największy brytyjski lotniskowiecFakty TVN

Jest największy, najdroższy i najbardziej nowoczesny w całej brytyjskiej flocie. Miał wyjątkowo uroczysty chrzest i wyjątkową matkę chrzestną - królową Elżbietę. Lotniskowiec brytyjskiej marynarki Queen Elizabeth został oficjalnie ochrzczony w szkockiej stoczni.

Ceremonia zgromadziła około 4 tys. osób, wśród nich premiera Davida Camerona i pierwszego ministra szkockiego regionalnego rządu Alexa Salmonda, który promuje głosowanie za niepodległością Szkocji w wyznaczonym na 18 września referendum. Naciśnięciem guzika królowa uruchomiła rozbicie o burtę lotniskowca butelki szkockiej whisky. - Wierzę, że Queen Elizabeth jako okręt flagowy Royal Navy będzie dla nas wszystkich źródłem inspiracji i dumy - powiedziała. "HMS Queen Elizabeth jest okrętem flagowym morskich ambicji naszego narodu. Jest inwestycją w przyszłość brytyjskiego bezpieczeństwa, brytyjskiego dobrobytu i miejsca naszego kraju w świecie" - napisał Cameron w opublikowanym przez biuro premiera oświadczeniu.

Największy brytyjski okręt

Program budowy mającego 65 tys. ton wyporności okrętu i jego bliźniaczej jednostki Prince of Wales ma kosztować łącznie 6,2 mld funtów czyli o 2,6 mld funtów więcej niż pierwotnie planowano. W związku z ograniczeniami budżetowymi przyszłość drugiego lotniskowca nie jest pewna, a ostateczną decyzję w jego sprawie podejmie nowy rząd, powstały w rezultacie wyborów parlamentarnych w maju przyszłego roku. Eksperci z dziedziny obrony nie wykluczają, że Prince of Wales zostanie zakonserwowany w stanie niekompletnym bądź sprzedany. Na Queen Elizabeth ma stacjonować do 40 samolotów i śmigłowców. Podstawowy element jego parku lotniczego będą stanowić dostarczone z USA wielozadaniowe myśliwce Lockheed Martin F-35 Lightning II, ale dokładna ich liczba pozostaje sprawą otwartą. Wielka Brytania zamierzała początkowo zakupić dla swych sił powietrznych i marynarki wojennej łącznie 138 maszyn F-35, lecz zmniejszyła zamówienie do 48 sztuk, z których odebrano dotąd tylko trzy egzemplarze treningowe.

HMS Queen Elizabeth ma wejść do służby w 2017 roku.

WIĘCEJ NA STRONIE FAKTÓW TVN

Proud to be in Rosyth for the naming of aircraft carrier HMS Queen Elizabeth - a tribute to UK shipbuilding. pic.twitter.com/HrTMB7ZE5M— David Cameron (@David_Cameron) lipiec 4, 2014

Autor: kło//gak / Źródło: TVN24, PAP