OBWE: wybory spokojnie, ale niedemokratycznie. Prezydent wygrał po raz czwarty

Prezydenckie wybory w Tadżykistanie, które ponad 80 procentami głosów wygrał obecny prezydent Emomali Rahmon, nie spełniały zasad demokratycznych. Choć przeszły spokojnie, nie zapewniały rzeczywistej konkurencji i prawdziwego pluralizmu - uważają przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Papież Franciszek spotka się z Putinem

25 listopada papież Franciszek przyjmie na prywatnej audiencji w Watykanie prezydenta Rosji Władimira Putina - poinformowało w czwartek watykańskie biuro prasowe. Będzie to pierwsze spotkanie nowego papieża i rosyjskiego przywódcy.

Przełamią impas? "Są szanse na porozumienie z Iranem"

W Genewie rozpoczęło się dwudniowe spotkanie przedstawicieli Iranu i grupy 5+1, czyli stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny) i Niemiec, poświęcone kontrowersyjnemu programowi nuklearnemu Iranu.

Czołgi i słynne katiusze. Wielka parada w Moskwie

Na Placu Czerwonym w Moskwie w czwartek odbyła się parada dla upamiętnienia defilady wojskowej z 7 listopada 1941 r., której uczestnicy udali się na front; przebiegał 30-70 km od Moskwy. Tamtą defiladę zorganizowano w rocznicę bolszewickiego przewrotu z 1917 r.

"Były momenty, gdy słowa stawały w gardle". Żona aresztowanego pojechała do Rosji

- Nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu ze sobą, tylko przez telefon i szybę z kratami, w takich małych kabinach - mówiła w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN Natalia Bajorek-Dziemanczuk. Po półtora miesiąca spędzonych w rosyjskiej celi aktywista Greenpeace'u, Tomasz Dziemanczuk, mógł spotkać się z żoną. Kobieta dostała zgodę na widzenie z mężem w murmańskim areszcie w iście ekspresowym tempie. Załatwienie formalności trwało tylko pół dnia, co jest w Rosji rzeczą prawie niespotykaną.

Grecki rząd "odbił" publiczną telewizję

Grecka policja weszła w nocy ze środy na czwartek do siedziby byłej telewizji państwowej ERT i usunęła stamtąd okupujących ją pracowników. Rzecznik rządu Simos Kedikoglu oświadczył, że przywrócono "rządy prawa".

Niemcy nie chcą opublikować listy obrazów. Konsulat RP: niezrozumiała decyzja

Niemiecka prokuratura, zajmująca się sprawą znalezionych u Corneliusa Gurlitta dzieł sztuki, najprawdopodobniej nie opublikuje ich pełnej listy. Konsulat RP w Monachium, który zwrócił się o to do śledczych, wciąż oczekuje na oficjalną odpowiedź w tej sprawie i zapewnia, że będzie na prokuraturę naciskać. Niemieccy śledczy zasłaniają się prowadzonym postępowaniem, dotyczącym uchylania się od płacenia podatków przez Gurlitta.

Polska i Francja będą razem szkolić siły specjalne

Ministrowie obrony Polski i Francji Tomasz Siemoniak i Jean-Yves Le Drian podpisali w środę późnym wieczorem w Szczecinie porozumienie o współpracy sił specjalnych obu państw. W czwartek obaj szefowie resortów obrony udadzą się do Drawska Pomorskiego (Zachodniopomorskie), gdzie będą obserwować działania wojsk podczas ćwiczenia sił NATO Steadfast Jazz.

Najlepsze zdjęcie wykonane przez RAF. Ognisty rozruch Merlina

W czasie pokoju ich praca może być uznawana za "pracę marzenie". Wojskowi fotografowie, zatrudniani przez siły zbrojne wielu państw, mają za zadanie dokumentować życie towarzyszy broni. Brytyjski RAF organizuje coroczny konkurs na najlepsze zdjęcie wykonane przez żołnierzy z aparatami. Niedawno zaprezentowano jego wyniki.

Tajemnica wielkich barek Google'a rozwiązana

Od ponad pół roku trwały spekulacje na temat przeznaczenia szeregu wielkich barek należących do internetowego giganta Google. Zacumowano je w kilku dużych portach USA i rozpoczęto budowę na nich konstrukcji. Ich przeznaczenie było jednak tajemnicą, co wywołało lawinę domysłów. Rzeczywistość okazała się prozaiczna.

Raport ws. Arafata: dawka polonu w kościach przekroczona 18 razy

Wieloletni przywódca Palestyńczyków Jasir Arafat został otruty radioaktywnym polonem w 2004 roku - mówi wdowa po nim, Suha Arafat. W środę poinformowała, że otrzymała ze Szwajcarii wyniki badań kryminalistycznych zwłok męża. Dawka trucizny w kościach była przekroczona ponad 18-krotnie - wynika z raportu, do którego dotarła telewizja Al-Jazeera.

Staruszek prawowitym właścicielem obrazów za ponad miliard euro?

Niemiec, który w swoim mieszkaniu w Monachium przechowywał warte ponad miliard euro obrazy, może okazać się ich prawowitym właścicielem - pisze Reuters. Niemieckie władze mają więc poważny problem, bo z moralnego i etycznego punktu widzenia, dzieła powinny wrócić do ich dawnych właścicieli lub ich spadkobierców.

Belgia: grupa pediatrów za prawem do eutanazji dla nieletnich

Kilkunastu belgijskich pediatrów w opublikowanym w środę liście otwartym opowiedziało się za rozszerzeniem prawa do eutanazji na osoby niepełnoletnie i chorych na Alzheimera. Z kolei siedmiu przywódców religijnych przestrzegło przed banalizowaniem tego tematu.

LOT najgłośniejszy na Heathrow

Polskie Linie Lotnicze LOT zostały uznane za najbardziej hałaśliwego spośród 50 największych użytkowników głównego londyńskiego portu lotniczego Heathrow - poinformowały brytyjskie media, powołując się na raport zarządu lotniska. "Wszystkie samoloty we flocie PLL LOT S.A. spełniają wszelkie wymagania Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego w zakresie hałasu" - odpowiada LOT.