Obama zagroził Putinowi polityczną i ekonomiczną izolacją Rosji

Barak Obama telefonicznie rozmawiał w sobotę wieczorem z Władimirem Putinem o sytuacji na Ukrainie. Prezydent USA wyraził zaniepokojenie wyraźnym naruszeniem przez Rosję ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej, co - zdaniem Obamy - jest jawnym naruszeniem prawa międzynarodowego. Stany Zjednoczone potępiają interwencję wojskową Rosji na terytorium Ukrainy.

Potępiają "okupację terytorium Ukrainy". Bojkot szczytu G-8 w Soczi?

- Jeśli Rosja nie podejmie natychmiastowych i konkretnych działań, by doprowadzić do złagodzenia napięć, poważnie odbije się to na stosunkach amerykańsko-rosyjskich i pozycji międzynarodowej Rosji - zagroził Moskwie w sobotę wieczorem sekretarz stanu USA John Kerry. Zapewnił, że USA i ich partnerzy na świecie będą wspólnie wspierać Ukrainę.

Bitwa o Ukrainę w ONZ. "Wycofajcie wojska, podejmijmy dialog"

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjęła żadnej rezolucji ws. Ukrainy. Ambasador USA przy ONZ wezwała jednak Rosję do przerwania interwencji. - Komunikat dla prezydenta Putina jest taki - wycofajcie wasze wojska i podejmijmy międzynarodowy dialog - oznajmiła w rozmowie z dziennikarzami Samantha Power.

Jest zgoda na interwencję wojsk rosyjskich na Ukrainie

Rada Federacji zezwoliła w sobotę na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę taką do izby zwrócił się prezydent FR Władimir Putin. Jego wniosek uzasadniono nadzwyczajną sytuacją na Ukrainie, zagrożeniem dla rosyjskich obywateli, w tym wojskowych stacjonujących na terytorium Ukrainy. Jak jednak poinformował rzecznik Kremla, prezydent nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji.

MSZ Ukrainy: Rosja odmawia rozmów o uznaniu naszych granic

Rosja odmawia konsultacji ze stronami Memorandum Budapeszteńskiego, które są gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy - oświadczył w sobotę ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Deszczyca. Memorandum podpisane w 1994 r. zostało między USA, Wielką Brytanią i Rosją.

Wiece w Charkowie i Doniecku. "Janukowycz naszym prezydentem"

Ponad 5 tysięcy ludzi zebrało się w sobotę w centrum Charkowa na wiecu "w obronie miasta i całego południowego wschodu Ukrainy”. Jak podaje agencja Interfax, prorosyjscy aktywiści usiłowali przejąć budynek rządowej administracji. Prorosyjski wiec z udziałem 10 tys. ludzi zebrał się w Doniecku.

"Sytuacja poważnie się zaostrzyła"

Francja, Niemcy i Wielka Brytania wyraziły zaniepokojenie z powodu zaostrzającej się sytuacji na Krymie. Wezwały wszystkie strony do zahamowania dalszej eskalacji konfliktu i zaapelowały do Rosji o uszanowanie suwerenności Ukrainy.

Duma prosi Putina, by bronił Krymu. Wyższa Izba mówi o wysłaniu wojsk

Rada Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, zwróciła się do Władimira Putina o podjęcie działań mających na celu "ustabilizowanie sytuacji na Krymie". Jeszcze dalej posunęła się przewodnicząca Rady Federacji, czyli wyżej izby parlamentu, która uznała, że "byłoby możliwe wysłanie ograniczonego kontyngentu wojskowego" na Krym.

Atak na lekarzy. Szczepili dzieci na polio

11 pakistańskich policjantów zginęło w sobotę w wybuchu dwóch bomb podłożonych przy drodze na północnym zachodzie Pakistanu. Funkcjonariusze konwojowali grupę lekarzy prowadzących akcję szczepień przeciwko polio - poinformowała policja.

To rosyjscy marynarze "chronią" budynki administracji na Krymie

Premier Autonomicznej Republiki Krymu Siergiej Aksjonow przyznał, że żołnierze stacjonującej tu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej "zaangażowani są" w ochronę najważniejszych obiektów na półwyspie. Dowództwo floty nie czekało długo z potwierdzeniem tego faktu i rozwiało wątpliwości pisząc, że w istocie tak właśnie jest.

Sikorski w Iranie: potrzebna szersza współpraca

Potrzebna jest szersza niż dotąd współpraca między Polską, a Iranem, szczególnie gospodarcza – zgodzili się w sobotę na konferencji prasowej szefowie MSZ Radosław Sikorski i Mohammad Dżawad Zarif.

Premier Krymu poprosił Putina o pomoc w "zapewnieniu spokoju"

"Rozumiejąc naszą odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo obywateli apeluję do prezydenta Rosji Władimira Putina o zapewnienie spokoju na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu" - stwierdził premier Siergiej Aksjonow. Rosja na apel Krymu odpowiedziała szybko. Administracja prezydenta Władimira Putina stwierdziła, że "nie zignoruje" apelu o pomoc płynącego z Krymu.

Przemówienie z Rosji

Groteskowy - takie słowa padają na Ukrainie po wstąpieniu obalonego prezydenta. Janukowycz przerywa milczenie i przemawia z Rosji. Oświadcza, że ma zamiar kontynuować walkę o przyszłość Ukrainy, bo parlament jest nielegalny i działa pod presją radykałów, a ofiary to "wynik nieodpowiedzialnej polityki Zachodu, który popierał Majdan". Za strategicznego partnera uznaje Rosję, a ta, według opozycjonistów, traktuje go jako instrument w grze politycznej i szykuje wniosek o jego ekstradycję. Kto za jakie sznurki pociąga i jaką rolę odgrywa Janukowycz?

Turczynow zarzucił Rosji agresję

Jawną agresję w Autonomicznej Republice Krymu zarzucił Rosji p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. W wystąpieniu telewizyjnym zaapelował bezpośrednio do prezydenta Rosji Władimira Putina o natychmiastowe zaprzestanie prowokacji na Krymie.

Ukraińskie wojska postawione w stan gotowości bojowej

Rosyjska Rada Federacji przyjęła wniosek Władimira Putina o użycie sił zbrojnych FR na terytorium Ukrainy. Jak powiedział jednak po południu rzecznik Kremla, prezydent nie podjął jeszcze decyzji o interwencji. P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wydał rozkaz postawienia wojsk w stan gotowości bojowej. Jak poinformowała agencja Interfax, wieczorem do jednej z zatok w Sewastopolu wpłynęły dwie jednostki Floty Bałtyckiej do zwalczania okrętów podwodnych.

Hofman: Sikorski pozwolił Janukowyczowi uciec

- De facto finałem jego akcji, czyli porozumienia, jest możliwość ucieczki Janukowycza z Kijowa - mówił Adam Hofman o misji Radosława Sikorskiego na Ukrainie, w wyniku której podpisano porozumienie pomiędzy Wiktorem Janukowyczem, opozycją a delegacją ministrów spraw zagranicznych UE. Stwierdził też, że w Polsce w związku z misją szefa polskiej dyplomacji tworzona jest "pewna propaganda sukcesu".

Sikorski o Janukowyczu: trzeba było nie strzelać

Obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz jest sam sobie winien, bo złamał porozumienie z 21 lutego o przerwaniu przemocy w jego kraju - powiedział polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, komentując konferencję prasową Janukowycza.