Ukraina pójdzie w stronę Unii? Środa będzie sądnym dniem

W środę poznamy raport Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa ws. przygotowań Ukrainy do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Tego samego dnia w Kijowie zbierze się ukraiński parlament, który zadecyduje o tym, czy była premier Julia Tymoszenko wyjedzie na leczenie do Niemiec.

Szczyt klimatyczny rozpoczęty. Korolec: przed nami wielkie wyzwanie

W Warszawie oficjalnie rozpoczął się szczyt klimatyczny COP19. Minister środowiska Marcin Korolec przejął przewodnictwo nad światowym procesem negocjacji klimatycznych, którym Polska będzie kierowała przez rok. COP19 potrwa do piątku 22 listopada. Pierwsze sześć dni poświęcone będzie na sesje, w tym nieformalne, różnych zespołów ONZ-owskiej konwencji klimatycznej. Drugi tydzień to spotkania najwyższych rangą przedstawicieli stron konwencji.

Amerykańscy marines dotarli na Filipiny. Będą walczyć ze skutkami tajfunu

Grupa 90 żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej wylądowała na lotnisku Tacloban na Filipinach. Będą pomagać mieszkańcom tego kraju walczyć ze skutkami tajfunu. To pierwsza część pomocy, do której zobowiązały się USA. Potężny tajfun Haiyan, uznawany za jeden z najpotężniejszych w historii, zabił już co najmniej 10 tys. osób.

Wiceminister przemysłu zastrzelony w Teheranie

Nieznany sprawca zastrzelił w niedzielę wieczorem w Teheranie irańskiego wiceministera przemysłu Safdara Rahmata Abadiego - poinformowała irańska agencja prasowa IRNA. Zabójstwo irańskiego urzędnika wysokiej rangi jest pierwszą taką sprawą od wielu lat.

Sojuz bezpiecznie wylądował. Olimpijska pochodnia wróciła na Ziemię

Statek kosmiczny Sojuz TMA-09M z olimpijską pochodnią, od której w lutym zostanie zapalony znicz zimowych igrzysk w Soczi, wylądował bezpiecznie na kazachskim stepie. Na Ziemię powróciło także trzech członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS): Rosjanin Fiodor Jurczychin, Amerykanka Karen Nyberg i Włoch Luca Parmitano.

Grecki parlament odrzucił wniosek o wotum nieufności dla rządu

Po burzliwej debacie grecki parlament odrzucił w nocy z niedzieli na poniedziałek wniosek o wotum nieufności dla rządu. Jak poinformowało prezydium parlamentu, przeciwko wnioskowi głosowało 153 deputowanych, 124 było za jego przyjęciem, a 17 powstrzymało się od głosu.

Chwilę po starcie samolot zgubił część silnika

Samolot tanich amerykańskich linii lotniczych Spirit Airlines musiał awaryjnie zawrócić na lotnisko O'Hare w Chicago po tym, jak od maszyny oderwała się część silnika. Jako pierwsza awarię dostrzegła jedna z pasażerek, która zobaczyła przez okno, jak od samolotu odpada pokrywa silnika. - Chciałam od razu wysiąść - opowiadała.

"Baza 80" przejęta przez siły rządowe

Po dwudniowych krwawych walkach siły rządowe odzyskały całkowitą kontrolę nad "Bazą 80". Ma ona strategiczne znaczenie dla utrzymania kontroli nad pobliskim międzynarodowym lotniskiem Aleppo na północym-zachodzie Syrii.

Będą zmiany w królewskiej przysiędze? "Król nie jest Boskim pomazańcem"

Niektóre elementy przysięgi koronacyjnej monarchy są archaiczne, ponieważ sugerują, że król jest Boskim pomazańcem - ogłosiło brytyjskie stowarzyszenie świeckich. Organizacja licząca 10 tys. członków zróciła się dwóch firm prawniczych, by je zaskarżyły na drodze sądowej. W jednej z kancelarii pracuje żona byłego premiera Wielkiej Brytanii, Cherie Blair.

Niemiecka policja znalazła kolejne obrazy. 22 płótna u szwagra Gurlitta

Policja zabezpieczyła kolejne obrazy mogące mieć związek z kolekcją arcydzieł odnalezioną w Monachium - podał w niedzielę "Bild am Sonntag". Znajdowały się w domu szwagra Corneliusa Gurlitta, syna handlarza dzieł sztuki Hildebranda Gurlitta, który w czasie wojny w imieniu władz III Rzeszy handlował zrabowaną sztuką.

Amerykanie mają PRISM, a Rosjanie SORM i PAK. Tak podsłuchują w państwie Putina

Jeśli Edward Snowden faktycznie jest wrogiem wszechobecnych podsłuchów, to na miejsce azylu nie mógł wybrać gorszego kraju. Putinowska Rosja należy do światowych liderów w inwigilacji własnych obywateli i ograniczaniu wolności słowa. Oprócz zaawansowanych technologii ma służby specjalne wciąż pielęgnujące ducha totalitarnych poprzedników. SORM, PAK, filtracja internetu - z roku na rok rosyjski Wielki Brat widzi coraz więcej.

Fiskus ściga podatników z pomocą Facebooka i Google

Satelitarna usługa Google’a – Google Earth - oraz portale społecznościowe, zwłaszcza Facebook, wykorzystywane są w coraz szerszym zakresie przez brytyjski urząd podatkowy do wyrobienia sobie opinii o stanie majątkowym podatników – donoszą media.