Prezydent "jak Berlusconi" i turystyczny boom. Pięć lat pokoju na Sri Lance

Był maj 2009 roku, kiedy prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa oznajmił światu, że w jego kraju zakończyła się wojna. W ciągu pięciu lat po zwycięstwie nad Tamilskimi Tygrysami Sri Lanka odbudowała infrastrukturę, rozwinęła gospodarkę i ściągnęła do siebie tłumy turystów. Teraz, po ponad dwóch dekadach, przywrócono zawieszone połączenie kolejowe między Colombo a Jaffną na północy kraju. Władze wierzą, że da to impuls do prawdziwej jedności między syngaleską większością a Tamilami.

Stan wyjątkowy na Synaju. W zamachu zginęło 30 żołnierzy

Władze Egiptu ogłosiły, że od soboty rano zacznie obowiązywać stan wyjątkowy w niektórych rejonach północnej i środkowej części półwyspu Synaj. Ze względów bezpieczeństwa władze w Kairze postanowiły też zamknąć przejście graniczne ze Strefą Gazy w Rafah. Decyzja zapadła po zamachu samobójczym, w którym zginęło w piątek na Synaju 30 egipskich żołnierzy.

"Nie jesteśmy terrorystami". Czeczeński komendant wspiera Ukraińców w Donbasie

- Osobiście ja walczę za Ukrainę. Bardzo dobrze wiem, co będzie z Ukrainą, gdy nie powstrzymamy Moskali. Walczymy z nimi 23 lata - mówi w rozmowie z dziennikarzem telewizji Bełsat Isa Munajew. Dowodzi on batalionem im. Dżohara Dudajewa, który wspomaga ukraińskich żołnierzy walczących ze wspieranymi przez Rosjan separatystami.

Tajemnica podwodnego intruza nierozwikłana. Rosjanie sprawdzali Szwedów?

Szwedzi zakończyli wielkie poszukiwania niezidentyfikowanego podwodnego intruza bez wyraźnego efektu. Szwedzkie wojsko oznajmiło, że namierzyło przynajmniej jeden "pojazd podwodny". Nie podano jednak dokładniejszych informacji ani nie zaprezentowano żadnych dowodów. Analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich sugeruje, że cały incydent może być celową prowokacją Rosjan, którzy chcieli wywrzeć presję na Szwedów.

Amerykanie dobrze oceniają szanse obrony Kobane

Specjaliści wojskowi USA pozytywnie oceniają zdolność kurdyjskich bojowników do kontynuowania obrony Ajn al-Arab (Kobane) w północnej Syrii przed bojownikami Państwa Islamskiego. Nie widzą jednak na razie szans na odbicie terenów zajętych przez dżihadystów w Iraku.

Zamach w szkole w USA. Zabił jedną osobę i się zastrzelił

W szkole średniej w stanie Waszyngton na zachodnim wybrzeżu USA doszło w piątek przed południem czasy miejscowego do strzelaniny. Jeden z uczniów wyciągnął broń i zaczął celować do osób siedzących w szkolnej stołówce. Ranił sześć osób, a potem się zabił - podają lokalne media w Seattle. W wyniku odniesionych obrażeń zmarła jedna osoba.

Zamachowiec z Ottawy ubiegał się o libijski paszport

Michael Zehaf-Bibeau, 32-letni zamachowiec, który w środę śmiertelnie postrzelił żołnierza przy pomniku w Ottawie, a następnie wdarł się do gmachu parlamentu, gdzie został zastrzelony, ubiegał się o libijski paszport - poinformowała ambasada Libii.

Kopacz z opóźnieniem wróciła do Warszawy. Premier: drobny, niesympatyczny wypadek

W piątek wieczorem Ewa Kopacz wróciła do Warszawy z dwudniowego szczytu UE w Brukseli, na którym liderzy Unii uzgodnili ramy nowej polityki klimatycznej do 2030 roku. Lot polskiej premier do Polski został opóźniony ze względu na usterkę techniczną samolotu. Delegacja wróciła innym samolotem. - Takie rzeczy się zdarzają, to złośliwość rzeczy martwych - powiedziała Ewa Kopacz.

Rosyjski bojownik z Afganistanu ma mieć proces w USA

Przetrzymywany od lat przez USA w więzieniu koło Bagram w Afganistanie Rosjanin ma zostać przetransferowany na proces do USA - donosi "Washington Post". Amerykanie podejrzewają go o zamachy w 2009 r., w wyniku których zginęli żołnierze USA.

Putin zdradza kulisy ucieczki Janukowycza. "Zrobiliśmy to, o co prosił"

- Powiem to otwarcie. Wiktor Janukowycz poprosił o przewiezienie do Rosji - oznajmił Władimir Putin. Szczegóły ucieczki byłego prezydenta z Ukrainy pozostają nieznane, a dotychczas skala zaangażowania Rosji pozostawała niejasna. Słowa Putina potwierdzają, że to Rosjanie wywieźli Janukowycza z Krymu, gdzie widziano go ostatni raz.

Kreml grozi Francji sądem, jeśli nie dostanie Mistrali. Nadchodzi moment decyzji

- Jeśli kontrakt na dostawę okrętów nie zostanie wypełniony, to wyślemy pozew i będziemy domagać się odszkodowania. Tak jak to się robi w cywilizowanym świecie - oznajmił Siergiej Iwanow, szef administracji Kremla. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Paryż ma już tylko tydzień na ostateczne zdecydowanie się w kwestii Mistrali.

MSZ cofnęło akredytację rosyjskiemu korespondentowi

Leonid Swiridow, korespondent rosyskich mediów w Warszawie, na wniosek ABW został pozbawiony akredytacji i musi opuścić Polskę. Informację o cofnięciu akredytacji potwierdziło polskie MSZ. Kilka lat temu Swiridow został usunięty z Czech z powodu podejrzeń o o szpiegostwo.

Putin zaostrza retorykę. "Jednostronny dyktat" USA "destabilizuje świat"

Władimir Putin stwierdził na posiedzeniu Klubu Wałdajskiego, że USA uznawszy się za zwycięzcę w zimnej wojnie, postanowiły przykroić świat do swoich oczekiwań. Rosjanin oskarżył Waszyngton o pogłębianie nierównowagi w świecie i "jednostronny dyktat". Jednocześnie zaprzeczył, że chce odbudowywać radzieckie imperium.

Wirtualna Sweetie wabiła pedofilów w internecie. Jest pierwszy skazany

"Mężczyźni proszą mnie, bym zdjęła ubrania. Nie wiedzą, że jestem modelem komputerowym" - mówi o sobie 10-letnia Sweetie. Powstała na zlecenie organizacji Terre des Hommes, która przy pomocy awatara identyfikowała mężczyzn, chcących zapłacić za oglądanie dziecka nago. Sąd w Australii skazał już pierwszego pedofila zwabionego w ten sposób, a autorzy wirtualnej dziewczynki dostali nagrodę roku w konkursie Dutch Design Award.

ONZ: już ponad 824 tys. uchodźców na Ukrainie

Ponad 824 tysiące osób od początku roku musiało opuścić swe miejsce zamieszkania na Ukrainie w następstwie konfliktu w tym kraju - powiadomił w piątek Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

System kontroli na lotnisku JFK zawiódł. Przepuścił lekarza z ebolą

Amerykański lekarz, u którego zdiagnozowano ebolę, przeszedł przez zaostrzoną kontrolę na nowojorskim lotnisku JFK; ta niczego nie wykryła - potwierdziły w piątek władze. System stworzono specjalnie dla pasażerów wracających z Afryki Zachodniej, miał wychwycić wszystkie osoby z podjerzeniami wirusa i zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się epidemii.

Wraki rosyjskich czołgów zalegają na Ukrainie. "Ten typ nie jest używany poza Rosją"

Szczątki kilkunastu czołgów i pojazdów opancerzonych zalegają na polach w okolicy miejscowości Horbatenko położonej około 40 km od Doniecka. Większość z nich miały pozostawić w sierpniu siły ukraińskie prowadzące akcje antyterrorystyczną na wschodzie Ukrainy. Zdaniem ekspertów wojskowych przynajmniej dwa z czołgów miały należeć do armii rosyjskiej - donosi agencja Reutera.

USA: siły irackie nie są gotowe na ofensywę lądową

Irackie wojsko w najbliższym czasie nie będzie gotowe na przeprowadzenie jakiejkolwiek lądowej ofensywy przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego, a przygotowania do takiej operacji zajmą miesiące - ocenia w czwartek amerykańskie Centralne Dowództwo.

Szwedzi rezygnują z poszukiwań. Koniec akcji na Bałtyku

Szwedzkie wojsko poinformowało w piątek o odwołaniu operacji w archipelagu sztokholmskim, prowadzonej od tygodnia w związku z pojawieniem się niezidentyfikowanego obiektu podwodnego na wodach terytorialnych Szwecji. W akcji brało udział około 200 żołnierzy i okręty marynarki wojennej.