Van Rompuy spotka się z Putinem? Unia nałoży kolejne sankcje?

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma spotkać się w środę w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformowały we wtorek źródła dyplomatyczne, na które powołuje się agencja AFP. Doniesień nie potwierdzają natomiast współpracownicy szefa Rady Europejskiej. Van Rompuy oraz szef Komisji Europejskiej Jose Barroso stwierdzili, że Unia Europejska nie uznaje i nie uzna aneksji Krymu przez Rosję i zapowiedzieli, że przywódcy państw UE uzgodnią "wspólną odpowiedź" na działania Moskwy.

Merkel za szybką pomocą dla Ukrainy

Za szybkim uruchomieniem pomocy finansowej dla Ukrainy, pomimo obecności w ukraińskim rządzie osób mogących mieć związki z faszyzmem, opowiedziała się kanclerz Niemiec Angela Merkel, podczas posiedzenia klubu parlamentarnego swojej partii CDU.

USA: koszty będą rosnąć dopóki Rosja nie zmieni kursu

Stany Zjednoczone potępiają dążenia Rosji w celu formalnej aneksji Krymu i nigdy nie uznają tego kroku - powiedział we wtorek rzecznik Białego Domu Jay Carney. Zapewnił, że USA pracują nad wzmocnieniem sankcji, by ukarać Rosję za jej działania na Ukrainie.

"Krym i Sewastopol zawijają do rodzimego portu". Na placu Czerwonym wielka feta

- Po długim, męczącym rejsie Krym i Sewastopol zawijają do rodzimego portu, do portu stałego zacumowania, czyli Rosji - powiedział Władimir Putin podczas wielkiej fety na placu Czerwonym, gdzie Rosjanie świętują aneksję Krymu. Prezydent Federacji Rosyjskiej podziękował Krymczanom za ich konsekwentną, zdecydowaną postawę oraz za ich jasno wyrażoną wolę bycia razem z Rosją.

"Doku Umarow nie żyje". Islamiści ogłaszają śmierć przywódcy

Nie żyje Doku Umarow, przywódca islamskich radykałów na Północnym Kaukazie - poinformowano na stronie internetowej sympatyzującej z islamską rebelią przeciw rosyjskim rządom. Rosyjskie władze nie potwierdziły jeszcze tej informacji. Informacje o śmierci Umarowa pojawiały się już w przeszłości wielokrotnie.

Putin zacytował dokumenty USA. Wniosek? Krym jak Kosowo

Władze Krymu, ogłaszając niepodległość, skorzystały z precedensu Kosowa, który stworzył Zachód - powiedział w czasie swojego orędzia przed podpisaniem decyzji o aneksji półwyspu do Rosji Władimir Putin. Jego zdaniem podejście Zachodu, a zwłaszcza USA, do zrozumienia kryzysu na Krymie cechuje "absurdalny, prymitywny cynizm".

Całe orędzie Władimira Putina

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał we wtorek na Kremlu traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do FR. Uroczystość poprzedziło jego orędzie do obu izb parlamentu Rosji, w którym Putin zapewnił, że Moskwa nie chce rozbioru Ukrainy.

Putin liczy na wsparcie Niemiec, przypomina im zjednoczenie

We wtorkowym przemówieniu do parlamentu Władimir Putin porównał przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej ze zjednoczeniem Niemiec i powiedział, że liczy na obywateli tego kraju, którzy powinni wspierać dążenia "historycznie rosyjskiego świata do odbudowania jego jedności".

Amerykańscy komandosi zajęli tankowiec. "To akt piractwa"

Libijscy rebelianci uznali we wtorek zajęcie tankowca z ropą naftową przez wojska amerykańskie za akt piractwa. Zdaniem rebeliantów Amerykanie pogwałcili w ten sposób prawo międzynarodowe. Załadunek odbył się w porcie, który był pod libijską kontrolą.

Biden: Stajemy ramię w ramię z Polską, będą dodatkowe sankcje

- Faktyczna aneksja Krymu przez Rosję jest nie do zaakceptowania przez wspólnotę międzynarodową, w tym przez Polskę - oświadczył premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z wiceprezydentem USA, informując jednocześnie o "gwarancjach bezpieczeństwa ze strony USA". - Stajemy ramię w ramię z Polską i społecznością międzynarodową, potępiając napaść na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy - dodał Joe Biden.

Turcja uwięzi Rosjan na Morzu Czarnym? Doniesienia o groźbie Erdogana

Turcja grozi zamknięciem cieśnin czarnomorskich dla Rosjan - informacja o takiej treści pojawiła się na ukraińskim portalu Hvylya. Autor powołuje się na "źródła dyplomatyczne". Informacje podchwyciły inne media, ale niewiele wskazuje na to, by informację tę należało uznać za coś innego niż plotkę. Zamknięcie cieśnin nie jest bowiem takie proste.

Piskorski w windzie z dziennikarzami. Przestraszył się uzbrojonych ludzi

Rosyjska dziennikarka Beata Bubiec przypadkowo nagrała Mateusza Piskorskiego, który pojechał na Krym jako jednen z "obserwatorów" referendum. Były poseł Samoobrony wyraźnie przestraszył się uzbrojonych ludzi w hotelu Moskwa. Piskorski przestrzegał towarzyszących mu dziennikarzy przed fotografowaniem mężczyzn w nieoznakowanych mundurach.

"Nie mogliśmy pozostawić mieszkańców Krymu w nieszczęściu, to byłoby zdradą"

Na Kremlu podpisano porozumienie o przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej. Ceremonię zaaranżowano błyskawicznie po długim przemówieniu Władimira Putina, w którym podkreślał historyczne związki półwyspu z Rosją i wolę Krymczan do połączenia się z Federacją. Prezydent zwrócił się do parlamentu z prośbą o ratyfikację umowy i rozpatrzenie stosownych wniosków. - Liczę na wasze poparcie - stwierdził. Wątpliwości co do decyzji deputowanych nie ma. Krym staje się częścią Rosji.

Joe Biden w Polsce. Rozmawia z Tuskiem o Ukrainie

We wtorek po godz. 12.30 w kancelarii premiera rozpoczęło się spotkanie szefa polskiego rządu Donalda Tuska z wiceprezydentem USA Joe Bidenem. Rozmowa ma dotyczyć sytuacji na Ukrainie. Ponadto Biden ma potwierdzić wspólne zobowiązania obronne w ramach NATO.

"New York Times": ktoś komputerowo zmienił kurs boeinga

- Boeing Malaysian Airlines zboczył z pierwotnego kursu i skręcił na Zachód, ponieważ zostało to zaprogramowane w komputerze pokładowym – pisze "The New York Times", powołując się na amerykańskich urzędników. Taka zmiana wymaga jednak zaawansowanej wiedzy. - Jeśli przyjęlibyśmy ewentualność, że ten samolot został porwany, to rzeczywiście ludzie, którzy to robili musieli znać dokładnie wyposażenie takiego samolotu - mówił na antenie TVN24 kontroler ruchu lotniczego Janusz Janiszewski.

Verheugen ostrzega przed Kijowem. "Rząd, w którym zasiadają faszyści"

- Problem nie leży w Moskwie czy u nas. Problem tkwi w Kijowie, gdzie mamy pierwszy w XXI wieku europejski rząd, w którym zasiadają faszyści - ostrzegł w niemieckim radiu były komisarz UE ds. rozszerzenia, Gunter Verheugen. Jego zdaniem wsparcie nowych władz Ukrainy było błędem Berlina. Należy spokojnie i "cicho" rozmawiać z Rosjanami, a zwłaszcza zapobiec rozszerzeniu sankcji.

Ukraińcy okopują się na Mierzei Arabackiej

Władze w Kijowie deklarują, że uznają Krym za terytorium Ukrainy i nie przyjmują do wiadomości nielegalnych działań separatystów. Na "granicy" z Krymem trwają jednak prace fortyfikacyjne.