Turczynow zwolnił ambasadora Ukrainy w Polsce

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zwolnił w środę wieczorem ze stanowiska ambasadora w Polsce Markijana Malskiego. Zwolnieni zostali też ukraińscy ambasadorowie w Danii i Szwecji.

Niemiecki rząd zamraża kontrakt zbrojeniowy z Rosją

W związku z sytuacją na Krymie niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel wstrzymał w środę kontrakt koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG na dostawę do Rosji centrum szkolenia bojowego dla rosyjskiej armii. Kontrakt opiewał na kwotę 120 mln euro.

Moskwa "zaniepokojona" sytuacją Rosjan w Estonii. Przy granicy ćwiczy wojsko

Przedstawiciel Rosji przy ONZ stwierdził, że jego kraj jest "zaniepokojony" traktowaniem Rosjan w Estonii. Moskwa i Tallin od wielu lat pozostają w trudnych stosunkach właśnie ze względu na mniejszość rosyjską. Wypowiedź przedstawiciela Rosji brzmi jednak złowróżbnie w kontekście wydarzeń na Ukrainie i dużych ćwiczeń rosyjskiego lotnictwa w pobliżu granic Estonii.

Cimoszewicz: Sankcje personalne wobec Rosji są śmieszne

W "Kropce nad i" Włodzimierz Cimoszewicz podkreślał, że "w 1939 też nikt nie wierzył wojnę, bo wszyscy liczyli na powiązania ekonomiczne". - Wiemy jak to się skończyło - skwitował były premier, podkreślając, że agresorowi, za jakiego uznana została Rosja, nie można odpuszczać.

Z symulatora lotów pilota boeinga wykasowano dane. W ich odzyskaniu pomoże FBI

Trwają poszukiwania zaginionego boeinga, na którego pokładzie znajdowało się 239 pasażerów. Na środowej konferencji prasowej malezyjski minister transportu ocenił jako "nieprawdziwe" informacje o tym, że samolot był widziany na Malediwach. Powiedział również, że z domowego symulatora lotów pilota zniknęły dane. Malezyjskie władze o pomoc w zbadaniu symulatora zwróciły się do FBI.

Tusk: Dziś nie musimy stawiać pytania "bić się czy nie bić"

- Dzięki naszej pozycji w UE i w NATO dzisiaj, w chwili krytycznej, nie musimy stawiać młodym Polakom tego dramatycznego i znanego z przeszłości pytania: bić się czy nie bić? Nie musimy stawiać pytania, czy warto umierać za ojczyznę - powiedział w środowym orędziu Donald Tusk. - Dziś nie zgadzamy się na agresywną politykę Moskwy wobec Ukrainy - podkreślił polski premier.

Dziennikarze chcą ukarać posłów, którzy pobili szefa ukraińskiej telewizji

Blisko stu ukraińskich dziennikarzy i działaczy społecznych pikietowało w środę pod prokuraturą generalną w Kijowie, domagając się ukarania deputowanych nacjonalistycznej partii Swoboda, którzy pobili szefa państwowej telewizji i wymusili jego dymisję. - Ten atak na wolność słowa musi być bezzwłocznie zbadany, a winni ukarani. Każde inne działanie utoruje drogę do dalszych ataków na dziennikarzy i (demokratycznych) aktywistów - apeluje Amnesty International.

Berlin nie uzna decyzji Rosji. Aneksja Krymu jak zjednoczenie Niemiec? "Zdumiewające"

Rząd Niemiec potępił uznanie przez Rosję secesji Krymu oraz traktat o przyjęciu półwyspu wraz z Sewastopolem do Federacji Rosyjskiej - oświadczył w środę rzecznik kanclerz Angeli Merkel Steffen Seibert. - To oczywiste, że rząd niemiecki nie uzna decyzji podjętych przez Federację Rosyjską - zaznaczył. Berlin sprzeciwił się również porównywaniu aneksji Krymu do zjednoczenia Niemiec.

Działacze Swobody wymusili dymisję szefa telewizji. "Psie moskalski, sługusie jeden!"

Grupa działaczy z ukraińskiej nacjonalistycznej partii Swoboda wtargnęła do gabinetu szefa Kanału Pierwszego ukraińskiej telewizji państwowej. Obrzucając Aleksandra Pantelejmonowa wyzwiskami, przepychając, bijąc i zarzucając mu "wysługiwanie" się Moskwie, zmusili go do napisania podania o dymisję. Sprawą ma zająć się prokuratura, na której czele stoi przedstawiciel partii Swoboda.

Bronisław Komorowski przyjmie jutro wicepremiera Ukrainy

W czwartek o godz. 10 prezydent Bronisław Komorowski przyjmie w Pałacu Prezydenckim wicepremiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Będzie to pierwsza, oficjalna wizyta w Polsce przedstawiciela powołanego pod koniec lutego ukraińskiego rządu. Hrojsman jest wicepremierem, ministrem ds. rozwoju regionalnego i gospodarki komunalnej.

Niemcy pomagają rosyjskiemu wojsku dogonić NATO. Za miliony euro

O sile współczesnego wojska nie decyduje tylko ilość czołgów, samolotów czy rakiet. Ogromne znaczenie ma wyszkolenie, a armia rosyjska od zawsze miała z tym problem. Teraz to się zmienia, w znacznej mierze dzięki Niemcom. Koncern zbrojeniowy Rheinmetall kończy budowę wielkiego ultranowoczesnego centrum szkoleniowego w Mulino, gdzie tysiące rosyjskich żołnierzy będą szlifować swoje umiejętności w warunkach, o jakich Polacy mogą pomarzyć.

Joe Biden: Rosja podąża "mroczną ścieżką" ku izolacji

Wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił w środę w Wilnie przywódców Litwy i Łotwy, że Stany Zjednoczone będą broniły każdego z członków NATO przed agresją. Ostrzegł jednocześnie Rosję, że w związku z działaniami na Ukrainie wstąpiła na "mroczną ścieżkę".

MSZ uspokaja: Polacy na Ukrainie nie są zagrożeni

Nie ma sygnałów o zagrożeniach dla Polaków mieszkających na Ukrainie ze względu na narodowość, o wzroście nastrojów antypolskich lub gorszym niż poprzednio traktowaniu spraw polskich ze strony nowych władz Ukrainy - twierdzi MSZ.

Zastrzelił sześć osób i popełnił samobójstwo

Pracownik firmy państwowej zastrzelił sześć osób w Tureckim Urzędzie Statystycznym (TUIK) w prowincji Kars na wschodzie kraju, a następnie popełnił samobójstwo - podała w środę telewizja TRT Haber.

Sztab ukraińskiej floty "zajęty przez Rosjan". Dowódca "wyprowadzony w kajdankach przez GRU"

Rosyjscy wojskowi zajęli sztab marynarki wojennej Ukrainy w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie - podała w środę agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na źródła w ukraińskiej flocie. Wcześniej agencja informacyjna Kryminform podała, że władze Krymu zatrzymały dowódcę ukraińskiej Marynarki Wojennej admirała Serhija Hajduka. Rano oddziały prorosyjskiej samoobrony Krymu szturmowały siedzibę dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy w Sewastopolu.

Kto pogwałcił suwerenność Ukrainy? Według Moskwy to Zachód

Rosja oskarżyła państwa zachodnie o pogwałcenie zobowiązań do respektowania suwerenności Ukrainy i jej politycznej niezawisłości, o czym traktowała umowa z r. 1994, czyli Memorandum Budapeszteńskie. Według Moskwy Zachód sprzyjał "zamachowi stanu" na Ukrainie.

Zniknięcie Maddie McCann: policja szuka "opalonego bruneta"

Brytyjska policja, badająca sprawę Madeleine McCann poinformowała, że poszukuje mężczyzny podejrzewanego o seksualne wykorzystywanie dziewczynek, które były na wakacjach w Portugalii między latami 2004 a 2010. Mężczyzna opisywany jest jako opalony brunet, który miał włamywać się do letnich willi i molestować dzieci w ich łóżkach.