Hetman Sahajdaczny nie przepędził Rosjan. Dementi z Kijowa

Doradca ministra obrony Ukrainy Leonid Polakow zdementował podawaną przez ukraińskie media informację o tym, że flagowy okręt ukraińskiej marynarki wojennej, fregata Hetman Sahajdaczny, zmusił cztery okręty Floty Czarnomorskiej do opuszczenia wód terytorialnych Ukrainy.

Jako jedyny zagłosował przeciwko aneksji Krymu. Teraz chcą mu odebrać mandat

- Pośpiech sprawił, że naród Ukrainy i cały świat uważają nas za agresorów - powiedział rosyjski deputowany Ilja Ponomariow, który jako jedyny sprzeciwił się ratyfikowaniu traktatu o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. Jego zdaniem decyzja ta zapadła zbyt pochopnie. To nie pierwszy raz, kiedy znany z niezależnych poglądów deputowany Sprawiedliwej Rosji sprzeciwił się Putinowi.

Szef GRU, bankier Putina i "prawosławny czekista". Zobacz, kogo objęły sankcje USA

Nowe amerykańskie sankcje uderzają w najbliższe otoczenie prezydenta Rosji. W jego przyjaciół, kolegów z KGB, biznesowych wspólników. Na liście znaleźli się m.in. były pierwszy wicepremier i minister obrony, a obecnie szef prezydenckiej administracji Siergiej Iwanow, gazowo-naftowy potentat Giennadij Timczenko oraz Jurij Kowalczuk - jak się nieoficjalnie mówi, dbający o finanse Putina.

Duma ratyfikowała aneksję Krymu. Jeden głos przeciw

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, w czwartek ratyfikowała traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. Ratyfikowała też federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola.

Prezydent Estonii w Gdańsku. "Nic nie jest droższe od wolności"

- Nic nie jest droższe od wolności, żadna cena gazu nie jest w stanie przebić ceny wolności - powiedział w czwartek w Gdańsku prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves odnosząc się do sytuacji na Ukrainie. Podkreślił, że Gdańsk jest symbolem walki z komunistycznym totalitaryzmem.

"UE przygotowuje się na nowy czas. Długi okres bardzo trudnych stosunków z Rosją"

- Byłoby w ogóle złudzeniem sądzić, że sankcje wizowe, dotyczące kont i innych zasobów, jednoznacznie wpłyną czy zmodyfikują politykę rosyjską - mówił Donald Tusk przed rozpoczynającym się szczytem w Brukseli. Jego zdaniem dyskusja o sankcjach wobec Rosji to dyskusja o tym, jak Europa ma się przygotować do "być może długiego okresu zamrożonych relacji z Rosją".

"Gospodarka europejska też odczuje sankcje"

Gospodarka europejska odczuje efekty sankcji nałożonych na Rosję, ale trzeba sobie zadać pytanie, co jest ważniejsze: dobrobyt Unii Europejskiej czy bezpieczeństwo - powiedział w czwartek we "Wstajesz i wiesz" Jacek Sasin. Tadeusz Iwiński z SLD twierdzi, że "sankcje nigdy nigdzie nie okazały się skuteczne".

Pierwszy statek dotarł w rejon poszukiwań boeinga

- Norweski samochodowiec Hoegh St. Petersburg dopłynął w rejon poszukiwań rzekomych szczątków zaginionego boeinga - podał armator jednostki. Statek płynął z Madagaskaru do Melbourne, gdy australijskie władze poprosiły go o włączenie się w poszukiwania. W czwartek Australijska Rada Bezpieczeństwa Morskiego udostępniła zdjęcia satelitarne dwóch obiektów unoszących się na wodzie ok. 2,6 tys. km od wybrzeży Australii. Jeden z nich ma około 24 m, a drugi 5 m i mogą być one szczątkami zaginionego samolotu.

B777 szukają w planetarnym śmietniku. Pływają tam setki lat podróży człowieka

Wskazane przez Australijczyków miejsce, w którym być może unoszą się szczątki zaginionego 13 dni temu samolotu Malaysian Airlines, znajduje się w obrębie tzw. wiru Oceanu Indyjskiego. To miejsce to nic innego jak ogromny śmietnik ukształtowany przez odpady zostawiane przez ludzi odbywających przez setki lat podróże morskie w tamtym rejonie. Śmieci krążą w nim jak w spirali, wciąż spychane do środka przez potężne prądy oceaniczne.

Merkel: Unia gotowa wprowadzić najostrzejsze sankcje dla Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w czwartek, że przywódcy państw UE wprowadzą dalsze sankcje wobec Rosji, w tym rozszerzą listę osób, objętych zakazem wjazdu oraz blokadą kont. Zdaniem Merkel z powodu polityki Rosji G8 obecnie nie istnieje.

Zbigniew Brzeziński: Putin może spróbować przejąć resztę Ukrainy

W przemówieniu Władimira Putina ws. aneksji Krymu był duch zemsty i triumfu. Teraz może próbować przejąć resztę Ukrainy - ocenił prof. Zbigniew Brzeziński. - Nie wiem, czy to już jest zimna wojna, ale to wygląda jak jej początek - dodał podczas debaty poświęconej Rosji w waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).

"Potrzebujemy twardej linii" wobec Rosji

- Ta cała historia ostatnich tygodni jest sukcesem Polski - mówił w "Jeden na jeden" szef komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna o działaniach naszego kraju w związku z ukraińsko-rosyjskim kryzysem. Jego zdaniem wobec Moskwy "potrzebujemy twardej linii i determinacji ze strony wolnego świata".

Dowódca ukraińskiej floty uwolniony

Dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Serhij Hajduk został zwolniony przez separatystyczne władze Krymu, które zatrzymały go w środę. Informacje ukraińskich mediów potwierdziły władze w Kijowie.

"Siły powietrzne bardziej czujne niż zwykle". Finowie "w gotowości"

Fińskie siły powietrzne wzmocnią monitoring przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem w związku z wydarzeniami na Krymie i odbywającymi się blisko fińskich granic amerykańskimi i rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi - poinformowały fińskie władze. Jednocześnie zapewniły, że nie ma powodów do obaw, a działania mają charakter profilaktyczny.

Polscy Tatarzy: Sercem i duchem jesteśmy z wami, krymscy bracia!

Apel poparcia dla Tatarów krymskich wystosowali delegaci nadzwyczajnego kongresu Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Większość członków organizacji to polscy Tatarzy. Historycznie część Tatarów przybyłych na ziemie polskie może mieć przodków na Krymie.