"Niech ziemia płonie pod nogami okupanta. Niech zachłyśnie się swoją krwią"

- Niech ziemia płonie pod nogami okupanta i niech zachłyśnie się swoją krwią, gdy śmie wkroczyć na nasze terytorium - oświadczył w niedzielę lider Prawego Sektora, stowarzyszenia ukraińskich organizacji nacjonalistycznych. Zapowiedział, że w przypadku agresji Rosji na terytorium Ukrainy zostaną zniszczone gazociągi, którymi Rosjanie transportują swoją ropę naftową i gaz na Zachód.

Europa nie uznaje referendum na Krymie. "Farsa", "pseudokonsultacja"

- UE nie uzna niedzielnego referendum na Krymie - oświadczyli przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Podobną opinię wyraził przewodniczący PE Martin Schulz. Szwedzkie MSZ oświadcza, że "tzw. referendum na Krymie" jest sprzeczne z ukraińską konstytucją, natomiast francuskie podkreśla, że "głosowaniu towarzyszyło zagrożenie siłą militarną ze strony Rosji", a Wielka Brytania wzywa do zdecydowanej reakcji - to pierwsze, europjskie komentarze do wyników po referendum na Krymie.

Krym: Odnaleźli się duchowni. Zwłoki Tatara z "widocznymi śladami tortur"

Odnaleźli się trzej duchowni, o których zaginięciu informowała wcześniej Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka. Zaraz po zakończeniu głosowania na wolność wyszli też aktywiści i dziennikarz, porwani wcześniej najprawdopodobniej przez separatystów. W niedzielę w rejonie biełogorskim znaleziono zwłoki krymskiego Tatara ze śladami tortur.

Putin patrzy na referendum. Z Soczi

Władimir Putin obserwuje przebieg referendum na Krymie w Soczi, gdzie wieczorem odbędzie się uroczystość zakończenia 11. Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. Taką informację przekazał w niedzielę sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow.

Sikorski: Polska nie czuje się jeszcze militarnie zagrożona

- Polska nie czuje się jeszcze militarnie zagrożona, ale jesteśmy zaniepokojeni rozwojem sytuacji na Ukrainie - mówił w nadanym w niedzielę w CNN wywiadzie szef MSZ Radosław Sikorski. Przyznał, że UE nie pali się do sankcji, ale Rosja nie pozostawia jej wyboru.

Ukraina zwiększa wydatki na obronność

Prawie 7 miliardów hrywien (ok. 2,1 mld złotych) przyznał w niedzielę rząd Ukrainy na wydatki na obronność państwa w związku z kryzysem między Kijowem a Moskwą wokół zajętego przez Rosję Krymu.

Putin przyjmuje propozycję Merkel. Zgadza się na rozszerzenie misji OBWE

Władimir Putin zgodził się na rozszerzenie misji obserwatorów OBWE na Ukrainie. W rozmowie telefonicznej kanclerz Niemiec Angela Merkel zaproponowała mu rozmieszczenie ich zwłaszcza we wchodnim rejonie kraju. Putin odniósł się również do dzisiejszego referendum na Krymie i podkreślił, że uszanuje wybór głosujących tam ludzi.

Zajrzał w umysł bestialskiego mordercy, "wszedł do piekła" dwa razy. Będzie o nim film

- Jack wszedł do piekła, kiedy wziął udział w wojnie w Wietnamie. Ponownie stanął w obliczu zła, kiedy spotkał seryjnego mordercę Gary'ego Heidnika. Zło zebrało swoje żniwo dwa razy, ale Jack wyszedł z tego obronną ręką. Opowieść o tym, jak to zrobił, jest wstrząsająca i inspirująca - tak producenci, którzy chcą nakręcić film o amerykańskim psychologu Jacku Apsche'u, tłumaczą zainteresowanie jego osobą. Tytuł, nazwiska aktorów ani data premiery nie są na razie znane.

Ukraina domaga się od Rosji zwrotu mienia po b. ZSRR

Ukraina domaga się od Rosji zwrotu jej mienia, które Moskwa przejęła po ZSRR. Premier Arsenij Jaceniuk polecił opracowanie dokumentacji w sprawie "ochrony interesów narodowych przy podziale mienia po ZSRR", w skład którego Ukraina wchodziła do 1991 r.

Skandowali "Rosja, Rosja". Protest przed polskim konsulatem w Charkowie

W Charkowie, Doniecku i Ługańsku na wschodniej Ukrainie oraz w Odessie na południu trwają w niedzielę wiece prorosyjskie, których uczestnicy domagają się federalizacji kraju, ustąpienia władz w Kijowie i popierają referendum ws.przyłączenia Krymu do Rosji. W Charkowie do prorosyjskiego wiecu doszło przed polskim konsulatem, gdzie zebrało się kilkaset osób.

Ukraińskie paszporty nie są potrzebne. Rosjanie też głosują na Krymie

Obywatele Federacji Rosyjskiej też mogą wrzucać swoje głosy do urn - poinformowała w piątek ukraińska telewizja Espreso.tv, powołując się słowa najwyraźniej dobrze poinformowanej rosyjskiej dziennikarki, która ukraińskiego paszportu nie ma, a mimo to oddała swój głos w Symferopolu. Dlaczego? Bo jest zameldowana w tym mieście.

Malezja prosi o międzynarodową pomoc w poszukiwaniach

Władze Indii poinformowały w niedzielę, że zawiesiły poszukiwania w rejonie Morza Andamańskiego i Zatoki Bengalskiej zaginionego przed ponad tygodniem samolotu malezyjskich linii lotniczych. Tymczasem władze Malezji poprosiły o międzynarodową pomoc w poszukiwaniach maszyny. Na pokładzie samolotu było 239 osób.

Premiera i miliardera czeka druga tura. Słowacy wybierają prezydenta

Robert Fico wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich na Słowacji i w drugiej zmierzy się z miliarderem Andrejem Kiską. Jak podał w niedzielę nad ranem na swej stronie internetowej dziennik "SME", powołując się dane z Państwowej Komisji Wyborczej, obecny premier otrzymał 28 proc. głosów.

135 obserwatorów referendum na Krymie. Na zaproszenie Rosji

135 obserwatorów z 21 krajów przyjechało do Symferopolu, żeby przyglądać się przebiegowi referendum na Krymie. Zjawili się tam na życzenie Rosji, rosyjskich organizacji pozarządowych i krymskich władz. Jest wśród nich były poseł Samoobrony Mateusz Piskorski.