Dlaczego Polaków nie ma w negocjacjach? Bo z nimi "byłyby trudne, lub wręcz niemożliwe"

- Mam dużo szacunku dla Angeli Merkel i Francois Hollande'a, że podjęli się tej misji ostatniej szansy - mówił w „Faktach po Faktach” o negocjacjach ws. Ukrainy Marek Siwiec. Jego zdaniem jeśli nie uda się im, nie uda się nikomu innemu. Marek Ostrowski zaznaczał natomiast, że - niezależnie od wyniku negocjacji - Ukraińcy nie będą wyboru. Będą musieli przyjąć to, co zostanie ustalone.

Wydobyli setne ciało z wraku. Znów próbują go podnieść

Indonezyjskie służby po ponad tygodniu przerwy ponownie rozpoczęły próby podniesienia z dna wraku samolotu linii AirAsia. Ze szczątków samolotu wydobyto kolejne ciała. Dotychczas doliczono się ich stu. 72 ofiary zostały zidentyfikowane.

"Na Ukrainie mogło zginąć nawet 50 tys. osób". Informacje niemieckiego wywiadu

Podczas walk na Ukrainie mogło zginąć dziesięciokrotnie więcej osób niż wynika z oficjalnych danych - napisała w niedzielę gazeta Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, powołując się na niemieckie służby specjalne. Według danych ukraińskich władz, które 7 lutego przytaczał w Monachium Petro Poroszenko, od kwietnia 2014 roku w Donbasie zginęło 5400 cywilów i 1200 żołnierzy.

Coraz mniej wiary w porozumienie na Ukrainie. "Ten scenariusz nazywa się wojną"

Monachijska konferencja bezpieczeństwa - pierwsza od czasu aneksji Krymu przez Rosję i rozpętania przez nią wojny na wschodzie Ukrainy - może być symbolicznym końcem "epoki złudzeń" Zachodu wobec Putina - pisze Marek Świerczyński, dziennikarz TVN24. Po zakończonej fiaskiem dyplomatycznej misji przywódców Niemiec i Francji w Moskwie, zachodni świat wyraża coraz mniej wiary w porozumienie, a coraz głośniej mówi o wojnie.

"Kolejny rosyjski konwój wtargnął na Ukrainę". W Donbasie zginęło 12 ukraińskich żołnierzy

12 ukraińskich żołnierzy zgineło, a 24 zostało rannych w ciągu ostatnich 24 godzin na terytorium tzw. ATO - poinformował Andrij Łysenko, rzecznik operacji antyterrorystycznej. Poinformował również, że na terytorium Ukrainy wjechał 13. konwój z Rosji. - Ciężarówki z tzw. pomocą humanitarną wtargnęły na Ukrainę z naruszeniem wszelkich światowych norm prawnych - powiedział Andrij Łysenko. Dodał, że trwa ewakuacja mieszkańców z terenów objętych walkami.

"Wydłużenie rozmów nuklearnych nie jest w niczyim interesie"

Kolejne przedłużenie rozmów dotyczących irańskiego programu nuklearnego nie jest w niczyim interesie, aczkolwiek nieosiągnięcie porozumienia "nie będzie końcem świata" - oświadczył w niedzielę w Monachium szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif.

W Mińsku w środę kolejny szczyt ws. Ukrainy? Ławrow: oczekujemy "ważnych decyzji"

W najbliższą środę planowane jest kolejne spotkanie na szczycie przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji w Mińsku - poinformował w niedzielę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Władimir Putin nie potwierdził, że środa to pewny termin. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że oczekuje, iż w czasie spotkania w Mińsku podjęte zostaną "ważne decyzje".

Die Welt: "niebezpiecznie blisko kapitulacji" przed Rosją

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce zamrozić konflikt na Ukrainie, nie rezygnując z zasad prawa międzynarodowego. Ten pomysł brzmi przekonująco, może jednak oznaczać tymczasową kapitulację przed Rosją - pisze w niedzielę niemiecki dziennik "Die Welt".

Przewaga przeciwników małżeństw homoseksualnych. Ale za niska frekwencja

Sobotnie referendum na Słowacji zainicjowane przez Sojusz na rzecz rodziny będzie prawdopodobnie uznane za nieważne z powodu słabej frekwencji. Organizatorzy chcieli, by obywatele wypowiedzieli się w sprawie małżeństw homoseksualnych oraz adopcji przez nie dzieci. Doprowadzili do głosowania, choć słowackie prawo nie przewiduje takich rozwiązań i nic nie wskazuje, by sytuacja ta miała się zmienić w najbliższym czasie.

Czy to najdroższy obraz świata?

Obraz francuskiego postimpresjonisty Paula Gauguina został sprzedany przez szwajcarskich właścicieli za nieujawnioną kwotę, która - jak się przypuszcza - sięga 300 mln dolarów. Byłoby to więcej niż zapłacono dotąd za jakiekolwiek dzieło sztuki.

Nigeria przekłada wybory prezydenckie. Przez Boko Haram

Nigeryjska komisja wyborcza zdecydowała przełożyć o sześć tygodni zaplanowane na 14 lutego wybory prezydenckie. Jak wskazano, powodem jest brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa przez wojsko, które toczy w północno-wschodnich rejonach Nigerii ciężkie walki z Boko Haram. Celem członków skrajnego ugrupowania jest m.in. utworzenie własnego państwa opartego na zasadach skrajnego islamu i destabilizacja sytuacji w kraju.

O Ukrainie bez Polski? "To jak rozmawiać  o Algierii czy Tunezji bez Włoch i Francji"

- Jeżeli Francuzi czy Włosi mogą domagać się swojego głosu, gdy mowa o Algierii, Tunezji czy Maroku, to my powinniśmy się domagać głosu, gdy mowa o konflikcie u naszych granic - przekonywał w programie "Horyzont" w TVN24 Konrad Szymański. Były europoseł ocenił, że nieobecność Polski w rozmowach o możliwościach rozwiązania konfliktu na Ukrainie jest "porażką polskiej polityki". Bogusław Sonik (PO) stwierdził z kolei, iż to Kijów ma najwięcej do powiedzenia w sprawie tego, kto zasiada przy negocjacyjnym stole.

Radykalny muzułmański kaznodzieja: ta wojna musiała w końcu trafić na wasze terytorium

Zamachowców z 11 września nazywa "wspaniałymi męczennikami", a atak na redakcję "Charlie Hebdo" usprawiedliwia, mówiąc, że "każdy muzułmanin ma obowiązek bronić honoru proroka". Anjem Choudary to radykalny muzułmański kaznodzieja działający w Wielkiej Brytanii - kraju, który "wyeksportował" wielu z zagranicznych bojowników walczących w szeregach Państwa Islamskiego. - Muzułmanie walczą przeciwko niesprawiedliwości i prześladowaniu - przekonuje Choudary w rozmowie z "Faktami" TVN.

Poroszenko deklaruje gotowość do rozejmu. "Bez jakichkolwiek warunków"

- Jestem gotowy w każdej chwili ogłosić zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy: bez jakichkolwiek warunków, aby zatrzymać rosnącą liczbę ofiar wśród ludności cywilnej - powiedział w sobotę wieczorem Petro Poroszenko. Ukraiński prezydent stwierdził także, że ogłoszenie rozejmu w pełni popierają prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Szwed skazany za "czyny homoseksualne"

Obywatel Szwecji został skazany przez sąd w Tunezji na dwa lata więzienia za czyny homoseksualne - poinformowało szwedzkie MSZ. Resort dodał, że nawiązano w tej sprawie kontakty z przedstawicielami władz Tunezji.

Brytyjczycy wydali krocie, żeby pilnować Assange'a

Już 10 mln funtów wyniosły dotychczasowe koszty dozoru nad przebywającym od ponad dwóch i pół roku w ambasadzie Ekwadoru w Londynie twórcą demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julianem Assange'em - informują brytyjskie media.

87 dni Vukovaru. Jak garść obrońców urządziła armii "cmentarzysko czołgów"

Trzy tysiące Chorwatów, Serbów, Węgrów i przedstawicieli innych narodowości naprzeciwko 10-krotnie silniejszym oddziałom jugosłowiańskiej armii ludowej (JNA), jej czołgów, lotnictwa, ciężkiej artylerii i okrętów zakotwiczonych na Dunaju. Tak wyglądał rozkład sił u początków obrony Vukovaru. Przez 87 dni do upadku miasta jego mieszkańcy pokazywali, że podziały etniczne w Jugosławii nie przebiegają wzdłuż linii wyznaczanych przez polityków w Belgradzie. To bowiem na rozkaz tych ostatnich wojskowi postanowili w imię Wielkiej Serbii stworzyć nowe, "czyste etnicznie" państwo na Bałkanach. W Vukovarze dopuścili się bestialskich zbrodni. Po zajęciu miasta zamordowali m.in. pacjentów miejscowego szpitala.