Uciekł z promu, "zachowywał się jak zwykły pasażer". Kapitan trafił do aresztu

Kapitan promu, który zatonął w wybrzeży Korei Południowej, został w piątek zatrzymany - donosi NBC News. Ciąży na nim pięć zarzutów. Wcześniej prokurator poinformował, że w chwili tragedii kapitana nie było na mostku, a promem dowodził zaś trzeci oficer. Jedna z koreańskich telewizji opublikowała film, na którym widać, że kapitan uciekł z promu i stanął na lądzie w gronie pierwszych uratowanych rozbitków.

"Nowym wcieleniem szatana jest pieniądz"

- Za każdym złem w naszym społeczeństwie stoi pieniądz albo przynajmniej także pieniądz - mówił ojciec Raniero Cantalamessa w Wielki Piątek podczas nabożeństwa Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra. Nabożeństwu przewodniczył papież Franciszek. Najpierw Ojciec Święty długo modlił się, leżąc przed Konfesją Świętego Piotra. Tradycyjnie w Rzymie odbyła się też Droga Krzyżowa.

"Większej hipokryzji nie widziano". Kreml o "dwulicowym" Zachodzie

Kreml jest zadowolony z rezultatów rozmów w Genewie na temat kryzysu ukraińskiego, ale trzeba jeszcze przeanalizować wynik spotkania - powiedział rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Zaznaczył przy tym, że Zachód zachowuje się "dwulicowo" i jest pełen "hipokryzji".

UE do Izraela i Palestyńczyków: "Więcej powściągliwości"

Unia Europejska domaga się od Izraela i Palestyńczyków "natychmiastowego zaniechania wszelkich aktów przemocy". W piątkowym komunikacie szefowej unijnej dyplomacji jest żądanie pod adresem Izraela, aby cofnął decyzje podjęte na niekorzyść Palestyńczyków, ale także m.in. potępienie ataku, w którym zabito izraelskiego policjanta.

"Remilitaryzacja" Kuryli. Kreml robi sobie wroga z Japonii

Rosja do 2016 roku zamierza zrealizować plan remilitaryzacji Wysp Kurylskich, będących przedmiotem sporu z Japonią. Resort obrony ogłosił plany budowy infrastruktury wojskowej na wyspach, których zwrotu Tokio domaga się od 1945 roku. Krok ten oznacza najpewniej koniec prób zbliżenia stanowiska obu państw.

Putin otworzył platformę, od której "odbił się" Greenpeace

Za pośrednictwem telemostu prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczył w uroczystej inauguracji wywozu ropy z platformy wydobywczej na arktycznym Morzu Peczorskim. To ją próbowali blokować ekolodzy z Greenpeace we wrześniu ubiegłego roku. Wszyscy zostali wówczas aresztowani.

Milczenie ws. Krymu. "Nie mogą doprowadzić do eskalacji"

- Rozumiem politykę zagraniczną rządu ukraińskiego, który nie chce doprowadzić do eskalacji napięć na wschodzie, przejść przez te wybory, a potem na zasadzie partnerskiej rozmawiać i kontynuować rozmowy genewskie - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych tłumacząc milczenie ws. Krymu.

"Poczekamy kilka dni. Potem akcje przeciw separatystom będą stanowcze"

- Nie wiem, co Putin ma w głowie, ale ciągle wierzymy, że jest dyplomatyczne wyjście z sytuacji - stwierdził po powrocie z rozmów w Genewie szef MSZ Ukrainy Andrij Deszczyca. Przestrzegł, że jeśli separatyści nie będą przestrzegać zawartego tam porozumienia, zostanie zwiększona "intensywność" operacji antyterrorystycznej. Mają na to "parę dni".

Separatyści odrzucają porozumienie. Nie rozbroją się

- Ławrow nie podpisywał porozumienia dla nas - mówi samozwańczy lider prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy Denis Puszylin. Nie uważa porozumień Rosji z Ukrainą w Genewie za wiążące. Jego ludzie opuszczą okupowane budynki, gdy rząd w Kijowie poda się do dymisji

Kijów oferuje amnestię. Ruszają prace nad ustawą

Ludzie, którzy okupują dziś instytucje państwowe na wschodzie Ukrainy, zostaną objęci amnestią, jeśli dobrowolnie opuszczą zajmowane budynki oraz złożą broń – oświadczył w parlamencie w Kijowie premier Arsenij Jaceniuk. Projekt stosownej ustawy "niebawem" zostanie zaprezentowany deputowanym.

Komorowski po Genewie: Mamy nową melodię. Ukraina zyskuje czas 

- Ustalenia przyjęte w Genewie w moim przekonaniu na pewno dają jedno: eliminują na tym etapie ryzyko gwałtownego zaostrzenia się konfliktu wokół Ukrainy - ocenił Bronisław Komorowski. - Warto zdać sobie sprawę, że każdy tydzień względnego spokoju lub nienarastania konfliktu to dodatkowe szanse dla nowej władzy, okrzepnięcia państwa ukraińskiego - podkreślił.

Samobójstwo wicedyrektora szkoły, która wysłała uczniów promem

Wicedyrektor liceum, którego uczniowie zginęli po zatonięciu promu u południowo-zachodnich brzegów Korei Płd., popełnił samobójstwo - poinformowała policja. Liczba ofiar wzrosła do 29, ale kolejnych 267 osób wciąż jest poszukiwanych. Media ujawniają coraz więcej szczegółów wypadku. Świadkowie twierdzą, że kapitan jako jeden z pierwszych opuścił statek. W chwili katastrofy nie było go na mostku.

Dał się ukrzyżować po raz 28. "Idzie się przyzwyczaić"

Najpierw jest samobiczowanie w czasie uroczystej procesji, później koledzy w strojach rzymskich żołnierzy wyciągają kilkunastocentymetrowe gwoździe z nierdzewnej stali i proszą o położenie ręki na belce drewna. Gdy upewnią się, że gwóźdź utrzyma ciało, wznoszą krzyż z pokutnikiem. Chętnych do ukrzyżowania na wzgórzach filipińskiego San Fernando jest więcej niż miejsc, dlatego po kilku minutach stają następne krzyże. I tak co roku. Ci z największym doświadczeniem mówią, że "idzie się przyzwyczaić".

Saryusz-Wolski: "Mizerny" wynik rozmów w Genewie, 1. runda dla Putina

- Rezultat rozmów w Genewie jest bardzo mizerny - uważa europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski. W jego ocenie ostatnie ustalenia z Moskwą nie powstrzymają na dłuższą metę Władimira Putina przed realizacją "planu poddania sobie części albo całej Ukrainy". - Pierwsza runda do przerwy jest wygrana przez Rosjan. Obie strony udają, że nie pada, podczas gdy wiedzą, że pada i będzie gorzej - mówił Saryusz-Wolski w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Hromadske TV: Separatyści porwali mera Słowiańska

Separatyści porwali mera Słowiańska - Helenę Sztepę - i zaprowadzili ją do swojego samozwańczego burmistrza, urzędującego w zajętej radzie obwodowej - podaje telewizja Hromadske. Bojówkarze na wschodzie Ukrainy nie mają zamiaru się rozbrajać, ani przystać na propozycję amnestii. Podobnie ludzie wciąż tkwiący na Majdanie.

Obama grozi Rosji nowymi sankcjami

Prezydent USA Barack Obama powiedział w czwartek, że liczy na zastosowanie się Rosji do ustaleń, które zapadły w czwartek na rozmowach w Genewie. W przeciwnym razie USA i sojusznicy nałożą na Moskwę dodatkowe sankcje - zapowiedział Obama.

Po rozmowach w Genewie "pozostaje różnica zdań"

Po wielogodzinnych rozmowach w Genewie szefowie dyplomacji UE, USA, Rosji i Ukrainy przyjęli ustalenia, które zawarli we wspólnym oświadczeniu. Ich pilne wcielenie w życie ma złagodzić kryzys na Ukrainie. Jeden z warunków to powstrzymanie się od przemocy.

USA i Polska zacieśnią współpracę wojskową

Amerykańskie myśliwce, które przebywają w Polsce w ramach rotacyjnych ćwiczeń, mogą zostać tam do końca roku – powiedział sekretarz obrony USA Chuck Hagel po rozmowach z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. Strony zapowiedziały zacieśnienie współpracy wojskowej także na innych płaszczyznach, m.in. operacji specjalnych.

Do Polski przyleci sześć myśliwców z Kanady

- Kanada wysyła do Polski sześć myśliwców CF-18 i personel wojskowy, aby pomóc NATO w operacji na wschodzie Europy - poinformował w czwartek rano premier Kanady Stephen Harper. Myśliwce mają stacjonować w Łasku.

Rosja zamieni Ukrainę w drugą Somalię? "Bez rządu, bez prawa, bez porządku"

- Jeżeli nie urządzimy wyborów prezydenckich teraz, to będzie znaczyć, że nie będziemy mieli prezydenta. Że będzie pustka prawna, którą Rosja jest bardzo zainteresowana - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Petro Poroszenko, kandydat na prezydenta Ukrainy. Jak dodał, Rosja mogłaby wówczas zamienić część Ukrainy w "coś w rodzaju Somalii". - Bez rządu, bez prawa, bez porządku. Nie możemy na to pozwolić - powiedział Poroszenko.