Prezydent w niewoli, ale "nie obalony". Południe Jemenu obawia się rebelii

Bojownicy z ruchu Huti zajęli we wtorek pałac prezydencki w Sanie, ale - jak twierdzą - nie obalili urzędującej głowy państwa, prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. W Jemenie od trzech dni trwają zaciekłe walki pomiędzy bojownikami a wojskiem. W obawie przed atakami szyickich rebeliantów południe Jemenu odgradza się od północy.

Japończycy chcą negocjować z Państwem Islamskim. Zdążą?

Japonia dołoży wszelkich starań, aby uwolnić dwóch obywateli przetrzymywanych przez bojowników z Państwa Islamskiego - oświadczył w środę premier Shinzo Abe. CNN twierdzi, że Tokio próbuje nawet negocjować z terrorystami, żeby zakładnicy bezpiecznie wrócili do domu.

Kim Dzong Un przyjedzie do Moskwy? Ławrow: otrzymaliśmy „pozytywny sygnał”

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział w środę, że otrzymał ze stolicy Korei Północnej „pozytywny sygnał” w odpowiedzi na wysłane przez Moskwę w listopadzie zaproszenie dla Kim Dzong Una. Władimir Putin zaprosił dyktatora do stanięcia z nim w loży honorowej 9 maja w czasie obchodów Dnia Zwycięstwa, czyli zakończenia II wojny światowej.

Szukała "prawdziwej religii", chciała walczyć w Syrii. Kim jest Polka sądzona za pomoc terrorystom?

Pięć lat temu przyjęła islam, założyła burkę i zradykalizowała się. Polka, która w Niemczech odpowiada za pomoc terrorystom z Państwa Islamskiego, nie przyznaje się do winy. Prokuratura twierdzi, że dwukrotnie była w Syrii, chciała walczyć w szeregach IS, ale wróciła do Bonn zbierać pieniądze dla dżihadystów. Od kilku miesięcy przebywa w areszcie dla kobiet, gdzie wychowuje syna.

Premier Francji: Trzy tysiące osób wymaga obserwacji. Będą nowe etaty w policji

Francja musi rozszerzyć działania w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego, jeżeli jej obywatele mają żyć w spokoju - stwierdził w środę premier Manuel Valls, ogłaszając, że w ciągu trzech lat powstanie 1400 nowych etatów w policji, MSW, ministerstwie sprawiedliwości i finansów, by koordynować działania wymierzone w dżihadystów. - Dziś potrzebna jest obserwacja 24 godziny na dobę aż 3 tys. osób - dodał.

"Nie było oficjalnego zaproszenia", ale delegacja rosyjska będzie w Auschwitz

Nie było oficjalnego zaproszenia na uroczystości w Auschwitz, a jedynie list - oświadczył w środę szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Rosji na rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu nie będzie zatem reprezentował prezydent Władimir Putin. Początkowo Moskwa zamierzała wysłać jedynie swojego ambasadora w Polsce, we wtorek podniosła jednak rangę delegacji na rocznicę.

Lider Prawego Sektora ranny podczas walk o lotnisko w Doniecku

- Wojska częściowo powstrzymały atak bojowników w rejonie drogi łączącej Ługańsk z Łysyczańskiem – poinformowali dowódcy ukraińskiej operacji antyterrorystycznej w Donbasie. W wyniku walk jeden żołnierz zginął, a siedmiu zostało rannych. Rebelianci przypuścili zmasowany atak na Awdiejewkę w obwodzie donieckim. Władze ewakuują stamtąd dzieci do obwodu dniepropietrowskiego. Jak informują wolontariusze, podczas walk o lotnisko w Doniecku ranny został Dmytro Jarosz, lider Prawego Sektora i deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy.

Ukraińcy dostrzegają coraz więcej Rosjan. "Nie noszą widocznych oznak"

Według władz w Kijowie do Donbasu masowo napływają regularni rosyjscy żołnierze. Jak twierdzi rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko, wielu widziano w rejonie Ługańska. Ukraiński rząd wystąpił do parlamentu o zgodę na rozbudowanie sił zbrojnych. Mają nominalnie liczyć 250 tys. ludzi.

Policjant zastrzelił brazylijskiego surfera

Brazylijski zawodowy surfer Ricardo dos Santos zmarł w szpitalu po postrzeleniu przez policjanta przed swoim domem. Funkcjonariusz policji nie usłyszał jeszcze zarzutów - twierdzi, że działał w swojej obronie, bo dos Santos groził mu nożem i próbował zaatakować

Krym nacjonalizuje firmę najbogatszego Ukraińca. "W interesie mieszkańców"

Prorosyjski parlament Krymu znacjonalizował firmę DTEK Krymenergo, wchodzącą w skład holdingu DTEK należącego do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa. Znacjonalizowano także regionalną międzybankową giełdę walutową. Szef władz Krymu Siergiej Aksjonow oświadczył, że decyzję o nacjonalizacji Krymenergo podjęto "w interesie mieszkańców półwyspu".

Ławrow krytykuje Obamę za język "dyktatu". "Rosji nie da się izolować"

Minister spraw zagranicznych Rosji oświadczył, że wszelkie próby izolowania jego kraju nie przyniosą rezultatu. W ten sposób Siergiej Ławrow skomentował orędzie o stanie państwa wygłoszone ostatniej nocy przez prezydenta USA Baracka Obamę. Wezwał go do odejścia od polityki „dyktatu”. Zapewnił przy tym, że Rosja chce tylko pokoju na Ukrainie i ma zapewnienie separatystów, że mogą wycofać się na wcześniej ustaloną linię demarkacyjną.

Pływający szpieg Rosji zawinął do Hawany. Tuż przed wizytą ważnej delegacji USA

Na Kubę przybyła pierwsza od 35 lat wysoka rangą delegacja amerykańska na rozmowy w sprawie przywrócenia stosunków dyplomatycznych i znormalizowania stosunków. Zaledwie dzień wcześniej do portu w Hawanie zawinął rosyjski okręt zwiadowczy Wiktor Lewonow. Oficjalnie jedno z drugim nie ma żadnego związku, ale wizyta Rosjan może zostać poczytana jako wyraźny sygnał, że nadal się liczą na Kubie.

Zarzuty wobec domniemanych wspólników zamachowca z Paryża

Paryska prokuratura poinformowała w środę o przedstawieniu zarzutów czterem osobom w związku z niedawnymi zamachami w Paryżu. Mężczyźni podejrzani są o udzielenie pomocy logistycznej Ahmedy Coulibaly'emu, który wziął zakładników w sklepie koszernym.

Ofensywa na Froncie Północnym. Żelazna Brygada zatrzyma Rosjan?

Środa rozpoczęła się w Donbasie od zmasowanego ostrzału pozycji ukraińskich pod Mariupolem. To może być kolejny odcinek frontu, na którym ruszy ofensywa rebeliantów. Od wtorku najcięższe walki toczą się jednak na północy, na zachód od Ługańska. Tutaj Ukraińcy muszą bronić się przed atakami także regularnej armii rosyjskiej. Analiza sytuacji w Donbasie w ciągu ostatniej doby.

Obama rozpoczyna "nowy rozdział": dzisiaj to Ameryka jest silna, a Rosja izolowana

Prezydent USA Barack Obama oświadczył we wtorek w dorocznym orędziu o stanie państwa, że nadszedł czas aby "rozpocząć nowy rozdział" bez kłopotów ekonomicznych, terroryzmu i wojen. - Nadszedł czas by współpracować - powiedział. Obama przedstawił program pomocy klasie średniej kosztem najbogatszych Amerykanów. Odniósł się też do konfliktu na Ukrainie, mówiąc, że obecnie "Rosja jest izolowana, a jej gospodarka jest w ruinie".

Dziecko z odludnej wyspy wyleczone z pomocą smartfona

Chore na ostre zapalenie oskrzeli dziecko z włoskiej wyspy, na której nie ma opieki pediatrycznej, zostało wyleczone przez lekarkę dzięki popularnemu komunikatorowi na smartfony. Za jego pośrednictwem matka wysłała lekarzowi z sąsiedniej wspy nagranie oddechu syna.

Zgubili się w gęstej mgle i weszli prosto na separatystów. "Ośmiu naszych w niewoli"

Gęsta mgła zalegająca nad Donieckiem przez ostatnie dwa poranki doprowadziła do niemałego zamieszania na linii frontu. Separatyści twierdzą, że odparli duży atak ukraińskiego wojska, niszcząc szereg czołgów i biorąc do niewoli dowódcę brygady. Ukraińcy o niczym takim nie mówią, ale przyznają, że grupa ich żołnierzy „zgubiła się w mgle” i weszła prosto na pozycje wroga.

Zginęło kilkaset osób. Boko Haram przyznało się do rzezi

Przywódca skrajnego ugrupowania Boko Haram Abubakar Shekau przyznał w nagraniu wideo umieszczonym we wtorek wieczorem w internecie, że to bojówki tego ugrupowania dokonały na początku stycznia krwawej rzezi w mieście Baga, w północno wschodniej Nigerii.

Poroszenko wcześniej wyjedzie z Davos

Ukraiński prezydent Poroszenko postanowił skrócić swój pobyt na rozpoczynającym się w środę Światowym Forum Gospodarczym w szwajcarskim Davos z powodu nasilenia się walk na wschodzie Ukrainy i wrócić tego samego dnia do kraju - poinformował jego rzecznik.

Kolejny rosyjski samolot podrywa siły NATO

20 stycznia samoloty misji NATO Baltic Air Policing poderwały się do lotu, by przechwycić samolot Ił-20 rosyjskich sił powietrznych przelatujący nad Bałtykiem - poinformowało na Twitterze łotewskie ministerstwo obrony. To kolejny taki przypadek w ciągu ostatnich tygodni.

Huti zdobyli pałac prezydencki. "Kroki do zaprowadzenia pokoju"

Prezydent Jemenu przyzwalał na korupcję i odmówił wysłania wojska do walki z Al-Kaidą - oświadczył lider ruchu Huti, który domaga się większego udziału w sprawowaniu władzy. Bojownicy Huti wcześniej zajęli pałac prezydencki w Sanie. Rząd twierdzi, że "bojówki chcą obalić system" i dokonały próby zamachu stanu. Zaciekłe walki o władzę mogą sprawić, że Jemen pogrąży się w chaosie.