"Warszawa nie ma prawa uczyć historii rosyjskiego ambasadora"

Media w Moskwie informują o dyplomatycznym skandalu, który wybuchł po wypowiedziach Siergieja Andriejewa w TVN24. "Napięcie w stosunkach między Rosją i Polską zaczęło rosnąć po wyborze Andrzeja Dudy na prezydenta" - komentuje dziennik "Kommiersant". Wcześniej agencja RIA Nowosti przytoczyła komentarz szefa Komisji Spraw Zagranicznych w Dumie Aleksieja Puszkowa, który stwierdził, że "po oświadczeniach w sprawie Auschwitz Warszawa nie ma prawa uczyć historii rosyjskiego ambasadora".

Minister obrony oskarżana o plagiat rozprawy doktorskiej

Antyplagiatowy portal zarzucił minister obrony Niemiec Ursuli von der Leyen, że dopuściła się nielegalnych zapożyczeń w swej rozprawie doktorskiej. Sprawa może zaszkodzić politycznej przyszłości minister, typowanej do niedawna na następczynię Angeli Merkel.

Putin spotka się z Castro i Rowhanim. Irańczyk wraca szybciej do domu

Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku to wyśmienita okazja do spotkań dwustronnych na jego marginesie. Kreml ogłosił, że prezydent Rosji Władimir Putin spotka się nie tylko z Barackiem Obamą, ale i z Raulem Castro oraz Hasanem Rowhanim. Ten ostatni skrócił swoją wizytę w USA i wraca do kraju wcześniej, by być w Teheranie, gdy przybędą do niego trumny z ciałami ofiar tragedii w Mekce.

Dwaj nastolatkowie zatrzymani po pożarze w meczecie

Brytyjska policja zatrzymała dwóch nastolatków, którym zarzuca podpalenie meczetu Baitul Futuh na przedmieściach Londynu. Świątynia płonęła w sobotę przez kilka godzin, w efekcie zniszczeniu uległa część administracyjna budynku.

Od noty protestacyjnej do wydalenia. Ambasador Rosji na dywaniku u Schetyny

Według zapowiedzi ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny ambasador rosyjski Siergiej Andriejew zostanie dziś wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Powód to piątkowy wywiad ambasadora dla TVN24. Mówił w nim m.in., że stosunki polsko-rosyjskie są najgorsze od 1945 r. i nie jest to wina Rosji, lecz wybór strony polskiej.

Papież Franciszek zakończył wizytę w USA

Franciszek zakończył w niedzielę wieczorem czasu lokalnego swoją pierwszą wizytę w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie określaną przez amerykańskie media jako historyczną. Na lotnisku w Filadelfii papieża pożegnał, m.in. wiceprezydent Joe Biden z małżonką.

Ukraina za Syrię? Niemiecki dwugłos w sprawie polityki wobec Rosji

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier wyraził nadzieję, że współpraca z Rosją przy próbach uregulowania konfliktu w Syrii pomoże znaleźć rozwiązanie kryzysu we wschodniej Ukrainie. Nie chcemy mieszać obu spraw - zastrzegł minister. Wcześniej jego partyjny kolega, wicekanclerz Gabriel opowiedział się za zniesieniem sankcji. Zareagował na to zdecydowanie szef urzędu kanclerskiego Altmaier.

"Obraźliwe oskarżenia" i "historyczne insynuacje". Rzeczniczka MSZ Rosji odpowiada Warszawie

- Słysząc obraźliwe oskarżenia lub historyczne insynuacje Warszawy pod adresem Moskwy, MSZ Rosji za każdym razem zmuszone jest przedstawiać swoje stanowisko i zalecać, by historię pozostawić historykom - oświadczyła w niedzielę rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zacharowa. Skomentowała w ten sposób wypowiedzi rzecznika polskiego rządu Cezarego Tomczyka na temat słów ambasadora Rosji w Warszawie.

Większość absolutna zwolenników niepodległej Katalonii

Partie proniepodległościowe zdobyły absolutną większość w wyborach do parlamentu Katalonii. Według oficjalnych wyników Ruch Razem dla Tak zdobył 62 mandatów w 135-osobowym parlamencie, jego lewicowy sojusznik Kandydatura Jedności Ludowej (CUP) - 10. Ich intensywna kampania sprawiła, że wybory traktowane są jak plebiscyt, mający pokazać, jak wielu mieszkańców regionu popiera oddzielenie się od reszty Hiszpanii.

"Intensywna wymiana poglądów". Kerry rozmawiał z Ławrowem o Syrii

Sekretarz stanu USA John Kerry rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem na temat zaangażowania wojskowego Moskwy w Syrii, a także o możliwościach zakończenia konfliktu w tym kraju i przyszłości politycznej państwa. Przedstawiciel amerykańskiej administracji określił ją jako "intensywną wymianę poglądów".

Cameron też zmienia zdanie w sprawie Asada

- Prezydent Syrii Baszar el-Asad mógłby pozostać w tymczasowym rządzie tego kraju, lecz tylko w krótkiej perspektywie czasowej, a nie być elementem syryjskiej przyszłości na dłuższą metę - uważa brytyjski premier David Cameron, cytowany przez telewizję Sky News.

Berlusconi o miłości mieszkańców Krymu do Putina. "Kobiety rzucały mu się w ramiona"

- Powinniście zobaczyć miłość, wdzięczność i serdeczność, z jaką mieszkańcy Krymu witali Putina. Kobiety rzucały się mu w ramiona i mówiły: dziękujemy, Władimirze! - wspominał w niedzielę swoją niedawną wizytę na okupowanym przez Rosję półwyspie Silvio Berlusconi. Rosyjskiego prezydenta nazwał "numerem jeden wśród światowych przywódców".

"Bóg płacze". Papież spotkał się z ofiarami księży pedofilów

- Mam wbite w serce historie cierpienia i i bólu najmłodszych, którzy zostali wykorzystani seksualnie przez księży - powiedział w czasie przemówienia w Filadelfii papież Franciszek. Potwierdził przy tym, że spotkał się z ofiarami molestowania seksualnego i podkreślił, że pedofilia wśród księży nie może być dłużej trzymana w tajemnicy.