Adwokaci nie chcą już bronić neonazistki. Sąd ich zmusił

Sąd w Monachium nie wyraził zgody na rezygnację trojga adwokatów, broniących z urzędu neonazistowskiej terrorystki Beate Zschaepe, oskarżonej o współudział w zamordowaniu 10 osób. Dzięki temu trwający od ponad 2 lat proces może być kontynuowany bez przeszkód.

Adwokaci "buchaltera z Auschwitz" złożyli apelację

Obrońcy Oskara Groeninga, byłego strażnika z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, złożyli w poniedziałek apelację od ubiegłotygodniowego wyroku sądu w Lueneburgu, który skazał 94-letniego mężczyznę na karę czterech lat pozbawienia wolności.

Na Ukrainie manewry NATO, Rosja protestuje. "To demonstracja"

Wspólne międzynarodowe ćwiczenia NATO w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy, odbywające się pod dowództwem amerykańskim i ukraińskim, zagrażają kruchemu procesowi pokojowemu na wschodzie tego kraju - oznajmiło w poniedziałek w oświadczeniu rosyjskie MSZ.

TVN24: brak porozumienia w Brukseli w kwestii przyjęcia 60 tys. imigrantów

Ministrowie spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej obradujący w Brukseli nad przejęciem od Włoch i Grecji 40 tys. uchodźców i 20 tys. osób z obozów poza Unią nie osiągnęli pełnego porozumienia w tej sprawie. Jak przekazał korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, szefowie resortów zgodzili się w sumie na przyjęcie niespełna 55 tys. osób. To o ponad 5 tysięcy osób mniej, niż chciała tego Komisja Europejska.

Wilno pozbywa się radzieckich rzeźb

Władze litewskiej stolicy podjęły decyzję o zdemontowaniu radzieckich rzeźb, które mieściły się na Zielonym Moście w centrum Wilna. Pomniki, przedstawiające robotników, kołchoźników i studentów, stanęły na moście w 1952 roku. Sprawa pomników oburzyła rządową "Rossijską Gazietę", która przypomina, że rzeźby to "pomnik kultury".

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ws. irańskiego atomu

Rada Bezpieczeństwa ONZ zaakceptowała w poniedziałek porozumienie zawarte z Iranem przez sześć światowych mocarstw, dotyczące jego programu nuklearnego. Tymczasem w Iranie dowódca Strażników Rewolucji oświadczył, że rezolucja RB ONZ jest nie do zaakceptowania.

Radio Swoboda: Rosja przypisuje sobie zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem

"W Rosji pojawiła się reklama społeczna, w której Moskwa przypisuje sobie zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem" - poinformował portal białoruskiej sekcji Radia Swoboda. Radio zacytowało historyka, który powiedział, że "twierdzenia te są kompletnym nonsensem, zaś Moskwa w tym czasie formalnie, mentalnie i psychologicznie była po stronie Krzyżaków”.

Watykan: Wesołowski wyszedł ze szpitala. Przechodzi kurację

Sądzony przed watykańskim trybunałem za pedofilię były nuncjusz Józef Wesołowski powrócił w piątek do Watykanu ze szpitala - podało w poniedziałek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Wesołowski spędził tam tydzień po tym, jak zasłabł w przeddzień otwarcia procesu w jego sprawie.

Zamach w miejskim domu kultury w Turcji. 30 zabitych, około 100 rannych

Silny wybuch wstrząsnął budynkiem ośrodka kultury w tureckim mieście Suruç w pobliżu granicy z Syrią. Turecki minister spraw wewnętrznych poinformował, że był to atak terrorystyczny. Pierwsze informacje mówiły o 20-25 ofiarach śmiertelnych, potem jednak liczba ta zaczęła rosnąć. W szpitalu tuż po godz. 16.00 polskiego czasu zmarła 30. ofiara ataku. Około 100 osób zostało rannych.

"FT": po roku od zestrzelenia MH17 nie udało się wskazać sprawców tragedii

"Od zestrzelenia nad wschodnią Ukrainą pasażerskiego samolotu linii Malaysia Airlines minął rok, mimo to nadal nie udało się wskazać sprawców tej tragedii i pociągnąć ich do odpowiedzialności" - pisze poniedziałkowy "Financial Times". Władze Ukrainy, które o zestrzelenie samolotu oskarżyły prorosyjskich separatystów, mają nadzieję, że winnych osądzi powołany trybunał międzynarodowy.

Media: kres wszechmocy Merkel, CDU ma "konkurencyjnego kanclerza"

Spór Angeli Merkel z jej ministrem finansów Wolfgangiem Schaeuble o politykę wobec Grecji doprowadził do utraty przez szefową rządu i przewodniczącą CDU nieograniczonej władzy w partii. Schaeuble stał się drugim kanclerzem - pisze w poniedziałek "Sueddeutsche Zeitung".

Chiny ćwiczą desant, Amerykanie lecą na zwiad. Napięcie na spornych wodach

Głównodowodzący amerykańskiej Floty Pacyfiku admirał Scott Swift wziął udział w „rutynowym locie zwiadowczym” nad spornymi wodami Morza Południowochińskiego. Według informacji chińskich mediów miało to miejsce w trakcie manewrów chińskiej marynarki lub krótko po ich zakończeniu. Flota Chin ćwiczyła na tym akwenie operacje desantowe.

"W tej wyprawie liczy się świt i zmierzch"

Polski podróżnik Marcin Gienieczko nie poddaje się w walce z największą rzeką świata, Amazonką. W sportowym stylu pokonał odcinek między brazylijskimi portami Tabatinga i Tefé. - Teraz płynę do Coari, ale nie będę do miasta wpływał, raczej je opłynę. Cel to Manaus - zapowiada Gienieczko.

Atak rakietowy w Jemenie. Zginęło co najmniej 57 osób

Co najmniej 57 osób zginęło, a 220 zostało rannych w niedzielę w ostrzale rakietowym, który najprawdopodobniej przypuścili rebelianci z ruchu Huti w Adenie na południu Jemenu. Wśród ofiar jest dwanaścioro dzieci - poinformowały źródła medyczne.

Szef Pentagonu: strategia USA na Bliskim Wschodzie bez zmian

Szef Pentagonu Ashton Carter powiedział dziennikarzom towarzyszącym mu w podróży do Izraela, że nie liczy na to, iż przekona tamtejszych partnerów do porozumienia z Iranem, lecz chce zapewnić Izrael, że strategia USA na Bliskim Wschodzie nie ulega zmianie.