Janukowycz boi się o życie. Pierwszy wywiad dla zachodnich mediów

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz udzielił pierwszego wywiadu od czasu jego ucieczki z Ukrainy w lutym zeszłego roku. W rozmowie z BBC powiedział, że przyjmuje część odpowiedzialności za rozlew krwi, który poprzedził jego obalenie w lutym ubiegłego roku. Zaprzeczył jednak, że wydał rozkaz otwarcia ognia do demonstrantów na Majdanie. Jego zdaniem Donbas powinien pozostać częścią Ukrainy.

Linia Merkel - Hollande - Putin. Tematem Ukraina

Przywódcy Francji i Niemiec - Francois Hollande i Angela Merkel - którzy w poniedziałek rozmawiali telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, uważają postęp na Ukrainie za "niewystarczający" - poinformowały źródła z otoczenia Hollande'a.

Obrazy Hitlera sprzedane za 391 tys. euro

Kilkanaście obrazów Adolfa Hitlera sprzedano na aukcji w Norymberdze za 391 tys. euro. Wystawa mogła się odbyć w Niemczech, bo tamtejsze prawo zezwala na sprzedawanie tych prac dyktatora III Rzeszy, które nie zawierają symboliki nazistowskiej.

Lepsze niż F-16. Nowe rosyjskie Su-35 u polskich granic jeszcze w tym roku

Dowództwo rosyjskiego zachodniego okręgu wojskowego poinformowało w poniedziałek, że do służby wzdłuż "zachodnich i północno-zachodnich granic Rosji" wejdą jeszcze w 2015 r. najnowsze egzemplarze wielozadaniowych myśliwców S-35S i Su-30SM. Rosjanie uważają myśliwce Su-35S za lepsze od amerykańskich F-15, F-16 i F-18.

Nowy wysłannik OBWE w Donbasie. Rebelianci wrócą do rozmów

Austriacki dyplomata Martin Sajdik został specjalnym wysłannikiem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Ukrainę - podała w komunikacie OBWE. Sajdik zastąpi na tym stanowisku Szwajcarkę Heidi Tagliavini. Rebelianci w Donbasie zapowiadali, że "wrócą do rozmów pokojowych po zapoznaniu się z nowym przedstawicielem OBWE".

Europol idzie na wojnę z dżihadem

Europol utworzył specjalną grupę operacyjną, której zadaniem jest m.in. walka w cyberprzestrzeni z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS). Zespół ma działać we współpracy z firmami internetowymi i przedstawicielami portali społecznościowych - podało BBC.

Aresztowany w Berlinie dziennikarz wyszedł na wolność

Egipski dziennikarz został w poniedziałek zwolniony z niemieckiego aresztu - podaje telewizja Al-Dżazira. Wcześniej w poniedziałek rzecznik niemieckiego MSZ Martin Schaefer oświadczył, że nikt nie będzie wydalony z Niemiec, jeśli grozi mu kara śmierci. Chodzi o jednego z czołowych dziennikarzy telewizji Al-Dżazira Ahmeda Mansura., który został w sobotę zatrzymany na lotnisku w Berlinie ze względu na egipski nakaz aresztowania.

Wybite zęby, wstrząśnienie mózgu. Rosyjska polityka lokalna w praktyce

Rosyjski aktywista Dmitrij Tarałow, współpracownik opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, został ciężko pobity w Magadanie na Dalekim Wschodzie, w którym prowadził kampanię wyborczą partii RPR-Parnas. Według świadków pobicia dwóch napastników śledziło aktywistę Fundacji Walki z Korupcją, a później napadło na niego, skopało i wybiło mu zęby. Mężczyzna trafił do szpitala.

Napięcia z Rosją to nic. W NATO jest coraz mniej pieniędzy

Niezależnie od wyjątkowo złych relacji z Rosją i wojny na Ukrainie, państwa NATO ciągle obcinają wydatki na obronność. Według najnowszych danych statystycznych ujawnionych przez Sojusz, nie zmieni się to w przyszłości. Prognozy na ten rok zakładają dalsze spadki. Nie zmienia to faktu, że NATO nadal wydaje na obronność więcej niż reszta świata razem wzięta.

Wyszkolili go Amerykanie, dołączył do islamistów. "Nie jestem wariatem"

"Jestem całkowicie zdrowy. I zaskoczony, że mogliście wysłać wariata na szkolenia do Stanów Zjednoczonych i przyznać mu stopień pułkownika" - z takimi słowami zwrócił się do władz w Duszanbe były dowódca oddziałów specjalnych OMON w Tadżykistanie Gulmurod Chalimow. W kwietniu wstąpił on w szeregi Państwa Islamskiego, a w kraju jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym.

Historyczna wizyta papieża u waldensów. "Przebaczcie nam"

Podczas poniedziałkowej wizyty w świątyni waldensów w Turynie papież Franciszek poprosił o przebaczenie prześladowań i "nieludzkich czynów", jakich doznali przez wieki ze strony Kościoła katolickiego. Była to pierwsza w historii wizyta papieża u waldensów.