Prowokacje rebeliantów w Donbasie. "Ostrzeliwują własne oddziały"

Dowódcy operacji antyterrorystycznej w Donbasie (ATO) informują o nasileniu ataków rebeliantów na pozycje ukraińskie. Z ich relacji wynika, że terroryści dopuszczają się także prowokacji, ostrzeliwując własne oddziały. W ciągu ostatniej doby w rejonie walk zginęło sześciu żołnierzy ukraińskich, a 14 zostało rannych. W okupowanej przez rebeliantów Gorłówce mieszkańcy zaatakowali grupę obserwatorów OBWE.

Niemiecki dziennik uspokaja: Duda nie będzie Kaczyńskim

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" uspokaja Niemców, pisząc, że prezydent Andrzej Duda, przedstawiciel obozu politycznego Jarosława Kaczyńskiego, nie dokona zmiany kierunku polityki zagranicznej Polski, ani też nie będzie odgrzewał dawnych sporów z Berlinem.

Mógł być nóż w plecy, jest blokada. Rosja straszy wojną o Naddniestrze

Kijów ostatecznie zablokował rosyjski tranzyt wojskowy do separatystycznego Naddniestrza. Poważnie ograniczyła go też Mołdawia. Rosja alarmuje, że to początek sterowanej przez Zachód operacji likwidacji "republiki". Ukraina, zabezpieczając się przed dywersją na tyłach, dała jednocześnie Moskwie wygodny pretekst do rozpętania wojny.

Z kulami, ale o własnych siłach. John Kerry opuścił szpital

Szef amerykańskiej dyplomacji, który blisko dwa tygodnie temu złamał nogę, opuścił w piątek szpital w Bostonie. - W najbliższych dniach polecę do Wiednia na decydującą fazę negocjacji w sprawie irańskiego programu atomowego - zapowiedział John Kerry.

MERS coraz groźniejszy. Są kolejne ofiary

Do 14 wzrosła w Korei Południowej liczba ofiar śmiertelnych epidemii wirusowego schorzenia dróg oddechowych (MERS) - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Potwierdziło także kolejnych 12 przypadków zachorowań. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że istnieje duże ryzyko, że pojawią się kolejne przypadki wirusa.

Chcą uniknąć starcia na morzu. "Produktywne" spotkanie admirałów z Rosji i USA

Przedstawiciele sił morskich USA i Rosji spotkali się po raz pierwszy od początku kryzysu na Ukrainie - poinformował dowódca amerykańskich sił morskich w Europie, wiceadmirał James Foggo. Celem spotkania było przedyskutowanie - w obliczu niebezpiecznych incydentów, do których dochodziło w ostatnich tygodniach - metod uniknięcia przypadkowego starcia na morzu lub w powietrzu.

UNICEF: wojna na Ukrainie dotknęła prawie 2 mln dzieci

Od marca ubiegłego roku co najmniej 68 dzieci zostało zabitych, a 180 rannych na skutek walk we wschodniej Ukrainie - poinformował UNICEF. Organizacja szacuje jednak, że liczby te mogą być wyższe, bo wiele obszarów jest niedostępnych i brakuje danych.

Pięć tysięcy spódnic na stadionie. Protest przypomina o gwałtach

Ponad pięć tysięcy spódnic i sukienek wywieszono na sznurach do bielizny na głównym stadionie piłkarskim w Prisztinie. Jest to część instalacji mającej zwrócić uwagę na losy ofiar gwałtów podczas wojny w Kosowie z lat 1998-1999. Instalację otwarto w piątek, w 16. rocznicę wkroczenia sił NATO do stolicy Kosowa.

Tysiąc batów dla blogera. Władze oburzają się na krytykę

Arabia Saudyjska potępiła w oficjalnym oświadczeniu "niektóre kraje i organizacje międzynarodowe za wtrącanie się w kwestie ustawodawstwa Królestwa" po tym, jak sąd zdecydował w ubiegłym tygodniu o utrzymaniu wyroku chłosty dla liberalnego blogera Raifa Badawiego. Od stycznia, gdy skazany za obrazę islamu otrzymał serię pierwszych 50 batów, wyrok Arabii Saudyjskiej komentuje się na całym świecie.

USA nie chcą wysłać Polsce raportu o więzieniach CIA

Stany Zjednoczone ignorują wniosek Polski o przekazanie pełnej wersji raportu Senatu w sprawie działań CIA - donosi agencja Reutera. O udostępnienie dokumentu wystąpiła krakowska Prokuratura Apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce.

Trzy tysiące lat historii niszczone przez bomby

W piątek celem nalotów koalicji dowodzonej przez Arabię Saudyjską walczącej z bojownikami Hutich stało się Stare Miasto w stolicy Jemenu, Sanie. Bomby o potężnej sile spadły na zabudowania trwającej od 3 tys. lat starówki. Wiele z nich - objętych ochroną i wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - runęło.

Coraz mniej Amerykanów uważa wojny w Iraku i Afganistanie za pomyłki

Nieco ponad połowa Amerykanów (51 proc.) uważa interwencję w Iraku z 2003 r. za pomyłkę, a tego samego zdania w przypadku Afganistanu jest 42 proc. obywateli USA. To zdecydowanie mniej niż jeszcze w ubiegłym roku - poinformował Instytut Gallupa po przeprowadzeniu ogólnonarodowego badania za oceanem.

Dzieci zginęły "przez pomyłkę", ale "zgodnie z prawem"

Śmierć czterech palestyńskich chłopców grających w piłkę 16 lipca ubiegłego roku w czasie walk w Strefie Gazy przez izraelskie lotnictwo była "tragiczną pomyłką" - poinformowała izraelska armia, publikując raport ze śledztwa w tej sprawie. Według armii śmierć dzieci wynikła jednak z "błędnego" określenia celu, a nie zaplanowanego, przemyślanego działania, dlatego żaden z żołnierzy i ich dowódców nie zostanie za nią osądzony.

Partia Erdogana pod ścianą. "Koalicje nie trwają długo"

W Turcji po niedzielnych wyborach parlamentarnych rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) rozważa możliwe scenariusze koalicji. Lider AKP, premier Ahmet Davutoglu ostrzegł kierownictwo partii, że do przedterminowych wyborów może dojść "wkrótce".

Po ostrzale z moździerzy Mariupol odcięty od gazu

"W wyniku ostrzału z granatników w rejonie Jasynuwatej w obwodzie donieckim jeden z pocisków trafił w gazociąg Kramatorsk-Donieck" - poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Gazu pozbawione są trzy miasta: Wołnowacha, Mariupol i Berdiańsk. Naprawa gazociągu może potrwać kilka dni.