Wiktor Janukowycz to "wirus, głos Kremla, niepotrzebny eksponat w muzeum historii"

Po rozmowie Wiktora Janukowycza z brytyjską telewizją BBC, ukraińscy i rosyjscy eksperci uznali, że obalony prezydent Ukrainy "wrócił do eteru, by wygłosić stanowisko Kremla w sprawie Donbasu". - Janukowycz zamierza zarówno się bronić, jak i oskarżać, zaś jego zachowanie wskazuje na to, że chce wrócić do gry politycznej - ocenił Aleksiej Muchin, szef Centrum Informacji Politycznej w Moskwie. - Janukowycz jest uzależniony od reżimu rosyjskiego, dlatego mówi dokładnie to, czego od niego żądają władze na Kremlu - komentował ukraiński politolog Petro Poliszczuk.

Sprzęt US Army w Polsce. "Możemy się spodziewać prowokacyjnych manewrów Rosji"

- Każdy amerykański but i sprzęt na polskiej ziemi zwiększa, choć minimalnie, nasze poczucie bezpieczeństwa - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat były minister obrony narodowej Bogdan Klich. Andrzej Karkoszka, były wiceminister obrony narodowej, dodał z kolei, że sprzęt US Army w Europie Środkowo-Wschodniej "to dopiero pierwszy krok" w kierunku zabezpieczenia granic NATO, ale pokazujący, że w razie potrzeby mogą się pojawić kolejne. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Parlament komplikuje negocjacje. Ostatnie zdanie i tak nie należy do niego

Irański parlament przegłosował ustawę zakazującą inspektorom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dostępu do wojskowych instalacji oraz naukowców zaangażowanych w irański program atomowy. Ustawa potencjalnie może skomplikować przebieg negocjacji Teheranu z mocarstwami, choć należy pamiętać, że w tej kwestii - jak i niemal wszystkich innych w Iranie - ostatnie słowo należy do Najwyższego Przywódcy ajatollaha Aliego Chameneiego.

"Ukrzyżowali dwoje dzieci, bo nie przestrzegały postu"

Dwóch chłopców zostało ukrzyżowanych w Syrii przez dżihadystów z Państwa Islamskiego - donosi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, powołując się na swoich informatorów w terenie. Dzieci zostały zabite za nieprzestrzeganie postu w czasie ramadanu.

Na Okinawie nie chcą już US Army. Premier Japonii obiecuje zmiany

Premier Japonii Shinzo Abe obiecał mieszkańcom Okinawy działania na rzecz rozwiązania problemu tamtejszych baz wojskowych USA. Obietnicę Abe złożył, przebywając na tej południowojapońskiej wyspie z okazji obchodów 70. rocznicy zakończenia prowadzonych o nią zażartych walk.

Zmarła siostra Nirmala, następczyni matki Teresy

Siostra Nirmala Joshi, która na życzenie Matki Teresy z Kalkuty stanęła po jej śmierci na czele Zgromadzenia Misjonarek Miłości, zmarła we wtorek w wieku 80 lat - poinformowała rzeczniczka zakonu.

Łukaszenka: stabilność, pokój i zgoda są kluczowe

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka uważa, że pokój i stabilność w kraju są ważniejsze od kampanii wyborczych. Podkreślił przy tym, że tegoroczne wybory prezydenckie należy przeprowadzić uczciwie i zgodnie z prawem.

USA rozmieszczą w Polsce czołgi i artylerię

Potwierdziły się wcześniejsze nieoficjalne informacje. Między innymi do bazy w Polsce trafi zapas uzbrojenia dla amerykańskich żołnierzy, którzy mogliby zostać przysłani do naszego kraju w wypadku poważnego kryzysu. Sekretarz obrony USA Ashton Carter potwierdził podczas wizyty w stolicy Estonii Tallinie, że sprzęt zostanie umieszczony w szeregu krajów Europy Wschodniej w reakcji na agresywną politykę Rosji. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Chaos wokół batalionu Tornado. Sprzeczne rozkazy MSW, gubernator apeluje o pomoc

Gubernator obwodu ługańskiego Hennadij Moskal zaapelował do władz w Kijowie, by "zrobiły porządek z batalionem Tornado". - Oddział zablokował pociąg towarowy z węglem. Pod przykrywką walki z kontrabandą chce odwrócić uwagę od własnych przestępstw - oświadczył urzędnik. Sytuacja z Tornado jest jednak skomplikowana. Formalnie oddział specjalny milicji ukraińskiego MSW został rozwiązany, jednak jego członkowie wciąż nie złożyli broni.

Krążownik rakietowy Moskwa "rozpocznie misję na Atlantyku"

Grupa okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej szykuje się do rozpoczęcia ćwiczeń na Atlantyku. Nie wiadomo gdzie dokładnie i co będą robić, ale celem Rosjan jest najpewniej po prostu zaprezentowanie flagi swojej floty na wodach, gdzie pojawia się bardzo rzadko.

Korupcja, ludzie Poroszenki i czystka w Departamencie K. Kulisy dymisji szefa SBU

Kolejne dymisje w kierownictwie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Prezydent Petro Poroszenko wymienił dwóch zastępców szefa i naczelnika zarządu śledczego. Zwolnieni oficerowie poszli w ślady Wałentyna Naływajczenki, na którego dymisję parlament zgodził się kilka dni temu. Wszystko wskazuje na to, że faktyczną przyczyną dymisji było konflikt szefa SBU z ludźmi prezydenta.

Prywatny szpital odpowiedzialny za połowę przypadków MERS. Właściciel przeprasza

Około połowa ze 175 przypadków zarażenia wirusem MERS w Korei Południowej ma swoje źródło w Centrum Medycznym Samsunga, gdzie osoba zarażona MERS przez dwie i pół doby przebywała w izbie przyjęć, zanim rozpoznano u niej chorobę. We wtorek południowokoreańska telewizja na żywo pokazała solenne przeprosiny wiceszefa grupy Samsung.

Mieli szpiegować i nawracać. Dożywotnie ciężkie roboty dla dwóch Koreańczyków

Sąd Najwyższy Korei Północnej skazał dwóch Koreańczyków z południa za szpiegostwo. Kara to dożywotnie ciężkie roboty - poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na radio z Korei Północnej. Skazani mieli spiskować przeciw władzom Korei Północnej działając z chińskiego miasta granicznego Dandong.

Przez Putina wielka chińska parada może być uboga. Pekin urażony

Chińskie władze mają problem z zapraszaniem gości na planowaną z wielkim rozmachem paradę z okazji zakończenia II wojny światowej w Azji. Trzeciego września na trybunie w Pekinie ma zasiąść Władimir Putin, i z tego powodu szereg zachodnich przywódców może odrzucić zaproszenia. Chińczycy dają wyraz swojej irytacji. Padają stwierdzenia o "braku obiektywizmu" w ocenie wkładu Chin w zwycięstwo.

W Auschwitz decydował, kto będzie żył. Nie poniesie kary, bo ma demencję

94-letni Hubert Z., który w czasie drugiej wojny światowej był członkiem SS i "medykiem" w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, wyszedł w poniedziałek z niemieckiego sądu jako wolny człowiek. Choć prokuratura zarzuca mu pomocnictwo w morderstwie 3681 osób, to sąd w Neubrandenburgu uznał, że Hubert Z. ma demencję, i umorzył postepowanie.

Gubernator Odessy ostrzega: Rosja szykuje projekt "Besarabia"

Rosyjskie władze aktywnie próbują realizować w obwodzie odeskim projekt tzw. Besarabii - ostrzega gubernator Odessy Micheil Saakaszwili. Zarzuca on władzom w Kijowie, że przez lata zupełnie lekceważyły region, w którym on kieruje administracją od trzech tygodni. Niechęć do ukraińskiego państwa i dominacja mediów rosyjskich sprzyjają realizacji agresywnych planów Moskwy.

"Strategia Putina: wymienić Donbas na Krym i wyjść spod sankcji"

Rosja nie ma sił ani odwagi, aby zaryzykować otwartą wojnę w Donbasie - uważa rosyjski politolog Dmitrij Orieszkin. W rozmowie z ukraińskim portalem "Nowoje Wremja" Orieszkin mówi, jakich kroków spodziewa się ze strony Moskwy po tym, jak UE przedłużyła sankcje wobec Rosji. Jego zdaniem Putin jest gotów oddać Donbas w zamian za uznanie rosyjskich praw do Krymu.

Niszczyciel i pływający szpieg NATO w pobliżu granic Rosji

Amerykański niszczyciel USS Laboon i francuski okręt zwiadowczy Dupuy de Lome wpłynęły na Morze Czarne. Pierwszy okręt ruszył na spotkanie z rumuńską flotą i wspólne ćwiczenia, a drugi bez rozgłosu najpewniej skierował się w pobliże granic Rosji i Ukrainy. Okręty NATO stały się bardzo częstymi gośćmi na Morzu Czarnym od minionej wiosny.

Chore kolano, "tchórz" i jego zastępca. Zwrot w politycznej aferze

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis mianował w poniedziałek wicepremiera Gabriela Opreę na stanowisko tymczasowego premiera. Zastąpi on Victora Pontę, który nieoczekiwanie wyjechał do Stambułu. Oficjalnie na leczenie chorego kolana. Przeciwnicy zwracają uwagę, że oskarżany o szereg przestępstw premier wyjechał do kraju poza UE.