Wschodnia flanka NATO krytykuje Rosję i chce wojsk "tam, gdzie będzie to potrzebne"

Przywódcy krajów członkowskich NATO stanowiących wschodnią flankę sojuszu zdecydowali w Bukareszcie o przyjęciu wspólnego stanowiska ws. przyszłej obecności wojsk w Europie Środkowo-Wschodniej. W deklaracji podkreślili, że winna obecnej sytuacji w Europie jest Rosja, która "dokonała nielegalnej aneksji Krymu" i prezentuje "agresywną postawę" wobec swoich sąsiadów. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Granaty, broń, materiały wybuchowe. Mieli zorganizować zamach

Policja w południowej prowincji Turcji, Gaziantep, zatrzymała dziewięciu domniemanych członków Państwa Islamskiego (IS), którzy planowali atak samobójczy na biura partii politycznej w Stambule - poinformowało we wtorek wieczorem biuro gubernatora prowincji.

An-12 spadł w Sudanie. "Katastrofę przeżyło dziecko, ofiarami są przypadkowi ludzie"

Informacje na temat liczby ofiar katastrofy samolotu An-12 w Sudanie Południowym sa sprzeczne. Agencja Reuters podaje, że zginęło w niej co najmniej 41 osób. Według rosyjskiej agencji RIA Nowosti nie żyje 15 osób. Wśród ofiar są mieszkańcy osady rybackiej, gdzie spadła maszyna. "Dwie osoby, w tym dziecko, przeżyły katastrofę" – relacjonuje rosyjska agencja Interfax.

Erdogan idzie za ciosem. Chce systemu prezydenckiego w Turcji

W Turcji może odbyć się referendum w sprawie zmian w konstytucji i wprowadzenia w kraju systemu rządów prezydenckich - oświadczył w środę rzecznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zapewnił, że Turcja utrzyma politykę otwartych drzwi wobec uchodźców. Słowa rzecznika Erdogana padły kilka dni po wielkim zwycięstwie partii AKP w wyborach parlamentarnych.

Duda: taka sama ochrona dla wszystkich w NATO. Szczyt w Rumunii

- Bezpieczeństwo jest niepodzielne - powiedział w Bukareszcie Andrzej Duda. Prezydent Polski jest współgospodarzem spotkania szefów państw wschodniej flanki NATO. Rozmowy mają zakończyć się przyjęciem wspólnej deklaracji przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie w 2016 roku.

Trzecia relokacja uchodźców. Tym razem trzydziestu

Rozpoczął się program relokacji uchodźców z Grecji do innych państw Unii Europejskiej. Grupa pierwszych 30 osób - cztery rodziny z Syrii i dwie z Iraku - starających się o azyl w UE wyleciała w środę z ateńskiego lotniska do Brukseli, skąd uda się do Luksemburga.

Egzekucja wstrzymana w ostatniej chwili. Obrona: to byłby niewyobrażalny ból

Amerykański Sąd Najwyższy na nadzwyczajnym posiedzeniu zdecydował we wtorek późnym wieczorem o wstrzymaniu egzekucji skazanego na śmierć Ernest Johnsona. Upośledzony umysłowo 55-latek miał umrzeć po wstrzyknięciu trucizny. Jego obrońcy twierdzili jednak, że nie wolno jej użyć, bo u chorego na raka mózgu więźnia spowoduje ona "niewyobrażalny ból".

Ekspert: rosyjski airbus na Synaju jak boeing Aloha Airlines

Rosyjski airbus A321 rozbił się nad Synajem w Egipcie z powodu uszkodzenia konstrukcyjnego, a jego katastrofa przypomina wypadek samolotu hawajskich linii Aloha Airlines z 1988 r. - uważa były ekspert amerykańskiej Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA), Mike Rioux cytowany przez rosyjską agencję Sputnik.

Zbliżenie Chin i Tajwanu. Pierwsze takie w historii

Prezydent Tajwanu Ma Jing-cu i Chin Xi Jinping spotkają się w sobotę w Singapurze - poinformowały we wtorek tajwańskie władze. To pierwsze i tym samym - jak podkreślają komentatorzy - historyczne spotkanie przywódców od wojny domowej w 1949 roku.

Lider Tatarów do Kijowa: odetnijcie Krymowi prąd

Jeden z przywódców Tatarów krymskich Refat Czubarow zaapelował we wtorek do władz Ukrainy o przerwanie dostaw prądu na zaanektowany w 2014 roku przez Rosję Krym. Powodem jest łamanie praw ludności tatarskiej i ukraińskiej zamieszkującej półwysep - wyjaśnił.

Niemieccy dziennikarze chcą się zlustrować. Chodzi o Stasi

Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy (DJV) zapowiedziało we wtorek na zjeździe w Fuldzie przeprowadzenie lustracji członków tej największej organizacji dziennikarskiej. Niezależni naukowcy mają prześwietlić dziennikarzy pod kątem współpracy ze Stasi.

Informacje o lotach, dane wywiadu. Izrael ma z Rosją układ w Syrii

Rosja i Izrael informują się nawzajem o sytuacji w przestrzeni powietrznej nad Syrią - poinformował we wtorek przedstawiciel rosyjskiego sztabu generalnego generał Andriej Kartapołow. Również we wtorek źródła w rosyjskich siłach zbrojnych poinformowały, że jednostki lotnictwa Rosji i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia w Syrii.

"To mógł być snajper". Zamach na prokuratora generalnego Ukrainy

Nieznani sprawcy ostrzelali z broni palnej gabinet kontrowersyjnego prokuratora generalnego Ukrainy Wiktora Szokina. Zdaniem ukraińskich komentatorów, Szokin nieudolnie prowadzi wojnę z korupcją i przestępstwami gospodarczymi. Jest też krytykowany za blokowanie reform proeuropejskich.

"Będziemy badać rejon katastrofy centymetr po centymetrze"

Rosyjscy śledczy przystąpili do odczytu czarnych skrzynek airbusa, który rozbił się na Synaju. - Analiza ich zapisu, a także sporządzenie raportu z odczytu, potrwa od jednego do czterech tygodni - zapowiada przedstawiciel egipskiego rządu Husam al-Karim, cytowany przez agencję RIA Nowosti. Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zapewnia, że "rejon katastrofy będzie badany centymetr po centymetrze".