Papież w ośrodku dla uchodźców. Umył stopy 11 migrantom

Papież Franciszek odprawił w Wielki Czwartek mszę Wieczerzy Pańskiej, inaugurującą obchody Triduum Paschalnego, w ośrodku dla uchodźców w miejscowości Castelnuovo di Porto pod Rzymem. W tradycyjnym geście umył stopy 11 migrantom i jednej pracownicy placówki.

"Mamy pewne pomysły". Na Kremlu o Syrii i Ukrainie

Nadzieję na postęp w zbliżeniu stanowisk Rosji i USA w kwestii kryzysu ukraińskiego i konfliktu w Syrii wyraził prezydent Rosji Władimir Putin, rozpoczynając w czwartek wieczorem rozmowy z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym w Moskwie.

Belgia obniża poziom zagrożenia. W Brukseli miała być powtórka z Paryża?

Belgijskie władze obniżyły poziom zagrożenia terrorystycznego o jeden stopień. Dotychczas, po wtorkowych zamachach, obowiązywał najwyższy. Tymczasem belgijski nadawca publiczny VRT informuje, że Salah Abdeslam, podejrzany o koordynowanie zamachów w Paryżu z 13 listopada i aresztowany w zeszłym tygodniu, planował dokonanie podobnych aktów terroru w Brukseli.

Szekspir stracił głowę. "Dziwne zakłócenia w szkielecie"

Archeolodzy, którzy za pomocą specjalnego radaru zbadali grób Williama Szekspira w jego rodzinnej miejscowości Stratford-upon-Avon, dokonali zaskakującego odkrycia: według nich wszystko wskazuje na to, że w grobie poety nie ma jego... czaszki.

Dziennikarze oskarżają rząd: naciska na media

Pięciu japońskich dziennikarzy oskarżyło w czwartek rząd premiera Shinzo Abe o wywieranie na nadawców telewizyjnych nacisków, by łagodzili jego krytykowanie, oraz zarzuciło mediom godzenie się z takimi praktykami.

Kreml ma faworyta w USA. "Wprost nie mogą uwierzyć w swoje szczęście"

- Barack Obama i jego sekretarz stanu John Kerry byli wymarzoną drużyną dla Kremla, ale teraz opcja jest jeszcze lepsza. To ktoś, kto uważa, że USA powinny odizolować się od świata - mówi Konstantin von Eggert, analityk polityczny z Moskwy. Tą osobą jest Donald Trump, któremu gorąco kibicuje Władimir Putin.

Bitwa o Palmirę. Czołgi Asada wjechały do miasta

Syryjskie siły rządowe wkroczyły do historycznego miasta Palmira w środkowej części kraju - poinformowało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Świadkowie relacjonują jednak, że nadal trwają walki z siłami dżihadystów poza miastem.

IS w specjalnym przesłaniu do zwolenników: Belgia ukarana

Tak zwane Państwo Islamskie opublikowało w czwartek zapis wideo adresowany do zwolenników, w którym ogłasza swe zwycięstwo i zapowiada kontynuację dżihadu po wtorkowych zamachach bombowych w Brukseli. IS przyznało się do nich jeszcze we wtorek, kilka godzin po wybuchach.

Rodzina królewska i parlament oddali hołd ofiarom ataków

Król Belgów Filip I i królowa Matylda oraz przedstawiciele wszystkich rządów i parlamentów federalnej Belgii oddali w czwartek w Pałacu Narodu w Brukseli hołd wszystkim ofiarom wtorkowych zamachów, w których zginęło co najmniej 31 osób.

Samobójca z lotniska uczył się w katolickiej szkole. "Był bardzo dobrym uczniem"

Coraz więcej wiadomo o zamachowcach z Brukseli. Okazuje się, że 25-letni Najim Laachraoui, zamachowiec samobójca z lotniska, uczył się kiedyś w elitarnej katolickiej szkole w Brukseli. Reuters dotarł do dyrektorki, która wspomina, że Laachraoui był wzorowym uczniem. Zresztą to nie jedyny w ostatnim czasie islamski terrorysta, który chodził kiedyś do katolickich szkół.

Sondaż: połowa ludzkości ma "dobre zdanie" o papieżu Franciszku

Papież Franciszek jest najpopularniejszym przywódcą na świecie - wynika z sondażu Instytutu WIN/Gallup International. W jego analizach zauważa się, że papież cieszy się sympatią nie tylko chrześcijan, lecz wyznawców wszystkich religii, ateistów i agnostyków.

BBC: Pilot, który rozbił się w Rostowie, był na wypowiedzeniu

Kapitan samolotu linii FlyDubai, który w sobotę rozbił się w rosyjskim mieście Rostów nad Donem, miał zrezygnować wcześniej z pracy ze względu na przemęczenie - poinformowali inni piloci, cytowani przez BBC. W katastrofie boeinga 737-800 zginęły wszystkie lecące nim 62 osoby.

Rzeczniczka prokurator ścigającej zbrodniarzy zatrzymana

Była rzeczniczka prokuratury trybunału ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii została zatrzymana w czwartek w Hadze przez policję sądową. Doszło do tego przed odczytywaniem wyroku w procesie byłego przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżicia.

Zmiany w prawie antyterrorystycznym to zmiany w konstytucji. Orban jest gotów

Rząd węgierski postanowił przygotować pakiet posunięć antyterrorystycznych, obejmujących m.in. zmiany w konstytucji – powiadomił minister spraw wewnętrznych Węgier Sandor Pinter na konferencji prasowej w parlamencie. - Należy wyciągnąć wnioski z wydarzeń w Brukseli. Jest dla nas oczywiste, że trzeba zwiększyć środki bezpieczeństwa – oznajmił Pinter.

Papież do księży: dobrze robi nam wyjście poza nasze ogrodzenie

Ksiądz musi wyróżniać się postawą godności, ale też zdolności do wstydu - powiedział papież Franciszek podczas mszy Krzyżma w Wielki Czwartek, w uroczystość ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Apelował do księży, aby nie bali się przekraczać granic, wychodzili na spotkanie ludzi i nie obawiali się przebaczać.

Groźba zamachu. Ostrzega ambasada USA

Amerykańska ambasada w Bułgarii ostrzegła obywateli Stanów Zjednoczonych, by unikali dużego węzła komunikacyjnego w Sofii z powodu groźby zamachu na jeden lub wiele miejskich autobusów.

Prezydent Litwy chce wojny

Na wojnę prowadzoną przez terrorystów należy odpowiedzieć wojną – oznajmiła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w czwartkowym wywiadzie dla litewskiego radia publicznego LRT. Zdaniem prezydent zagrożenie terrorystyczne Europa ocenia zbyt naiwnie i powierzchownie.

Trump: Wielka Brytania wyjdzie z szalonej Europy

Ubiegający się o nominację republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA Donald Trump uważa, że Brytyjczycy zagłosują w czerwcowym referendum za wyjściem swego kraju z UE ze względu na duży napływ imigrantów.

Nie chcieli "ręcznika plażowego". Nowa Zelandia nie zmieni flagi

Mieszkańcy Nowej Zelandii zagłosowali w referendum za niezmienianiem obecnej flagi narodowej. Prawdopodobnie kończy to 16-miesięczne starania władz, aby zmienić flagę z wizerunkiem tzw. Union Jacka - flagi Wielkiej Brytanii, która sprawowała w przeszłości kolonialną władzę nad tym państwem.