Spalono ośrodek dla uchodźców. Zanim został otwarty

Ośrodek dla 60 uchodźców, który miał wkrótce być oddany do użytku w Eskilstunie, 90 km na zachód od Sztokholmu, został w nocy z piątku na sobotę podpalony - poinformowała policja. Budynek prawie całkowicie spłonął.

Smartfony, ziemniaki, koperty z pieniędzmi, ale i tak jest postęp. Ukraińcy wybierają samorząd

W niedzielę Ukraińcy ruszą do urn. Wybiorą deputowanych rad wiejskich (w systemie większościowym) oraz rad obwodowych, miejskich i rejonowych (w systemie proporcjonalnym). Kandydatów w wyścigu do urzędu merów i radnych wystawiły 142 partie, a kampania nie odbiegała od poprzednich: wielu polityków głosiło puste hasła i składało obietnice, których najprawdopodobniej nie będą w stanie zrealizować. Niektórzy próbowali także wyborców przekupić, wręczając im pieniądze i prezenty.

Pierwszy sukces koalicji. Socjalista przewodniczącym parlamentu

Bardzo zróżnicowana portugalska lewica, która jako jeden blok polityczny negocjuje z prawicą w sprawie utworzenia rządu, odniosła w piątek poważny sukces. Na przewodniczącego parlamentu został wybrany 120 głosami socjalista Eduardo Ferro Rodrigues.

"Szczątki zamachowca znaleziono na miejscu tragedii"

Co najmniej 16 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym na procesję szyitów w Dżakobabadzie na południu Pakistanu - poinformowała lokalna policja. Procesja odbywała się z okazji szyickiego święta Aszura.

Gaz łzawiący w parlamencie. Znowu

Kosowska opozycja rozpyliła w parlamencie w Prisztinie gaz łzawiący, już po raz trzeci w ciągu miesiąca, żeby sparaliżować obrady. Policjantom, których wielu pilnowało porządku w parlamencie, nie udało się temu zapobiec.

Szwecja zaostrzy przepisy azylowe

W obliczu zwiększonego napływu uchodźców złożony z socjaldemokratów i Zielonych rząd Szwecji zawarł ze znaczną częścią opozycji ponadpartyjne porozumienie w sprawie zaostrzenia polityki azylowej.

Mają wziąć 160 tys. uchodźców, na razie mogą przyjąć 854

Kraje UE zaoferowały dotąd 854 miejsca dla uchodźców, którzy mają skorzystać z programu przewidującego relokowanie 160 tys. uchodźców docierających do Grecji i Włoch. KE zapewnia, że proces dopiero nabiera rozpędu, ale zarazem wzywa do realizowania zobowiązań.

Skazani za sprzeciw wobec rosyjskiej bazy wojskowej

Kary grzywny wymierzył sąd w Mińsku dwóm białoruskim opozycjonistom za udział w zorganizowanym bez zezwolenia wiecu przeciwko planom rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej – podało Radio Swaboda.

Izrael zezwolił Palestyńczykom wejść na Wzgórze Świątynne

Izrael zezwolił w piątek na wstęp Palestyńczykom na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie bez ograniczeń wiekowych. To próba, jak zauważają agencje światowe, złagodzenia ostatnich napięć wokół tego miejsca, świętego zarówno dla wyznawców islamu, jak i judaizmu.

Niemcy przyspieszają deportacje imigrantów

Niemieckie władze przyspieszyły wprowadzanie w życie zaostrzonych przepisów azylowych. Już w przyszłym tygodniu mają rozpocząć się deportacje imigrantów, którym odmówiono statusu azylanta bądź uchodźcy. Początkowo nowe prawo miało obowiązywać od listopada.

Słowenia straszy ogrodzeniem na granicy z Chorwacją

W obliczu kryzysu migracyjnego premier Słowenii Miro Cerar ogłosił, że jeśli zaplanowany na niedzielę szczyt UE-Bałkany nie zapewni Słowenii wystarczającego wsparcia, nie wyklucza on w ostateczności budowy ogrodzenia na granicy z Chorwacją - podała w piątek AFP.

"Czarna śmierć" zabijała już w epoce brązu

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli w szkieletach sprzed kilku tysięcy lat uszkodzenia DNA wskazujące na śmierć ofiar w efekcie zachorowania na dżumę - pisze BBC. Naukowcy sądzą, że dżuma miała wpływ na populację ziemi przez prawie 6000 lat.

Świadek obrony Mladicia znaleziony martwy w hotelu

Wieloletni ekspert haskiego trybunału ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, serbski lekarz sądowy Duszan Dunjić, został w czwartek znaleziony martwy w swym pokoju hotelowym w Hadze, a holenderskie władze badają przyczynę jego zgonu - poinformował trybunał.