"To żadna tajemnica". Kreml ujawnia, co utrudnia naloty w Syrii

[object Object]
Rosyjskie śmigłowce Mi-24 i Mi-8 w Syrii mil.ru
wideo 2/23

Umiarkowani rebelianci w Syrii mieszają się z bojownikami islamistycznego Frontu al-Nusra, co utrudnia wykonywanie nalotów wymierzonych w dżihadystów - oświadczył dziś rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Dmitrij Pieskow odniósł się w ten sposób podczas rozmowy z dziennikarzami do wypowiedzi anonimowego przedstawiciela amerykańskiego ministerstwa obrony, który oskarżył rosyjskie siły w Syrii o bombardowanie popieranych przez USA rebeliantów.

- Operacja naszego lotnictwa w Syrii jest kontynuowana. To żadna tajemnica, że obserwowane mieszanie się pozycji tzw. umiarkowanej opozycji z Frontem al-Nusra jest bardzo poważnym problemem, który bardzo komplikuje akcję antyterrorystyczną (kampanię rosyjskich nalotów w Syrii) - powiedział Pieskow.

"Chaos w całym regionie"

Kremlowski rzecznik ostrzegł też władze USA przed bombardowaniem sił lojalnych wobec syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, podkreślając, że powiększyłoby to chaos w całym regionie.

- Próba obalenia rządu Asada nie pomogłaby w skutecznej walce z terroryzmem i mogłaby pogrążyć region w totalnym chaosie - zaznaczył, proszony o skomentowanie wewnętrznego dokumentu Departamentu Stanu USA, w którym kilkudziesięciu dyplomatów domaga się od sił amerykańskich podjęcia zbrojnych działań przeciw oddziałom wiernym syryjskiemu prezydentowi.

"Na początku trwającej już szósty rok wojny domowej w Syrii prezydent USA Barack Obama apelował o zmianę władzy w tym kraju, jednak dotąd zatwierdził jedynie ataki powietrzne w Syrii przeciw tzw. Państwu Islamskiemu i innym organizacjom uznawanym przez Waszyngton za terrorystyczne" - przypomina agencja AP.

Również w piątek ministerstwo obrony w Moskwie poinformowało, że dotychczas w Syrii zginęło 10 rosyjskich żołnierzy. Dziewięciu wojskowych zginęło w walce, a jeden miał popełnić samobójstwo w rosyjskiej bazie sił powietrznych Hmejmim w październiku ubiegłego roku.

Naloty w Syrii

We wrześniu 2015 roku Rosja, sojuszniczka Asada, rozpoczęła naloty w Syrii, wskazując jako ich cel IS i inne "ugrupowania terrorystyczne" walczące z syryjskimi siłami rządowymi. W czasie tej operacji Zachód i antyreżimowi bojownicy syryjscy oskarżali Moskwę o to, że koncentruje bombardowania na rebeliantach uważanych za umiarkowanych.

W połowie marca br. Rosja poinformowała o wycofaniu głównej części swojego kontyngentu wojskowego z Syrii. Dotychczas wojna w Syrii pociągnęła za sobą śmierć kilkuset tysięcy ludzi.

Autor: tas//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Raporty: