Rosyjski myśliwiec podleciał niebezpiecznie blisko. "Niedopuszczalne akty dominacji"

Szwedzkie MSZ wezwało w niedzielę ambasadora Rosji Wiktora Tatarincewa po incydencie, do którego doszło we wtorek nad Bałtykiem. Rosyjski myśliwiec Su-27 zbliżył się do szwedzkiego samolotu wojskowego na niebezpieczną odległość, mniejszą niż 20 metrów. - To są niedopuszczalne akty dominacji - podkreślił minister obrony Szwecji Peter Hultqvist.

"Jeśli szczyt nie przyniesie efektów, USA zawsze będą zagrożone"

W związku ze zbliżającym się spotkaniem przywódców USA i Korei Północnej w Hanoi państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA napisała, że jeśli ten szczyt nie przyniesie efektów, "USA nigdy nie pozbędą się zagrożeń dla swego bezpieczeństwa". Zauważyła również, że prezydent USA Donald Trump "daje posłuch" przeciwnikom dialogu z Pjongjangiem, a demokraci "spiskują, aby zakłócić" drugi szczyt Ameryka-Korea Północna.

Co najmniej 150 ofiar śmiertelnych po wypiciu trującego alkoholu

Co najmniej 150 osób zmarło, a około 200 jest hospitalizowanych w stanie Asam w północno-wschodnich Indiach po wypiciu nielegalnie pędzonego bimbru - podały w niedzielę lokalne władze. W związku z zatruciem aresztowano właściciela lokalnego browaru i 13 innych osób.

Trump odłożył nałożenie ceł na chińskie towary

Prezydent USA Donald Trump napisał w niedzielę na Twitterze, że w chińsko-amerykańskich rozmowach handlowych osiągnięto znaczący postęp. "W związku z tym odkładam w czasie termin ponownego nałożenia ceł na sprowadzane do USA chińskie towary" - oświadczył.

Mołdawianie wybrali parlament

Obywatele Mołdawii w niedzielę wybierali 101-osobowy parlament. Do walki o mandaty stanęli przedstawiciele 14 partii i jednego bloku. Według sondaży żadnemu z ugrupowań nie uda się zdobyć większości.

Pompeo: dni Maduro są policzone

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył w niedzielę, że dni dotychczasowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro dzięki obywatelom tego kraju "są policzone". Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Federica Mogherini oznajmiła, że Unia gotowa jest zwiększyć pomoc dla Wenezueli.

Awaryjne lądowanie po "próbie porwania" samolotu

Boeing 737 linii Biman Bangladesh Airlines, lecący z Dhaki przez Chittagong w Bangladeszu do Dubaju, zawrócił w niedzielę do Chittagong i lądował awaryjnie w związku z próbą porwania - poinformował przedstawiciel sił powietrznych Bangladeszu Motiur Rahman. Jak pisze lokalny portal "Dhaka Tribune", podejrzany zginął w wymianie ognia z komandosami, po tym jak odmówił poddania się.

Runęła forteca "króla kokainy"

Położona w kolumbijskim mieście Medellin "kryminalna forteca" jednego z najpotężniejszych i najbardziej bezwzględnych baronów narkotykowych w historii została w piątek wysadzona w powietrze. Zniszczeniu należącego do Pablo Escobara budynku towarzyszyła oficjalna państwowa ceremonia.

"Wezwiemy do rozliczenia tych, którzy ukryli nadużycia"

Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić ofiarom nadużyć sprawiedliwość i wyleczenie. Wysłuchamy ich, uwierzymy im - mówił przewodniczący episkopatu Australii, metropolita Brisbane abp Mark Coleridge podczas mszy w Watykanie na zakończenie szczytu na temat ochrony nieletnich.

Strona pokazująca "wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę"

Specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy Kurt Volker zaprezentował w sobotę stronę internetową "Przeciwdziałanie rosyjskiej agresji na Ukrainie". Jest to chronologiczny zapis trwającego od 2014 roku konfliktu, z wyjaśnieniem jego przyczyn oraz najważniejszych wydarzeń.

Prawie 200 kilometrów na godzinę. Wichury szalały w Chorwacji

W Chorwacji huraganowy wiatr zdezorganizował ruch drogowy, lotniczy oraz transport morski na Adriatyku. W niektórych miejscach jego prędkość przekraczała 190 kilometrów na godzinę. W środkowej część chorwackiego wybrzeża wybuchło kilka podsycanych przez wiatr pożarów. W Splicie i okolicach zamknięto dla ruchu niektóre ulice z powodu niesionych przez wichurę dachówek i odłamków szkła z okien.

Kupowanie głosów, awarie techniczne, przemoc. Problematyczne wybory

W sobotę rozpoczęły się w Nigerii wybory powszechne, które wyłonią prezydenta i parlament. Głosowanie miało odbyć się tydzień temu, ale zostało przesunięte w ostatniej chwili z powodu "mnożących się wyzwań". Główni kandydaci to obecnie urzędujący szef państwa Muhammadu Buhari i kandydat opozycji Atiku Abubakar. Warunki do głosowania pozostawiają jednak wiele do życzenia. Brytyjski "Guardian" pisze o zamachach na północy kraju, zabójstwach na południu, awariach technicznych i kupowaniu głosów.

Europejscy socjaliści uchwalili manifest

Partia Europejskich Socjalistów (PES) uchwaliła w sobotę na kongresie w Madrycie swój manifest przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Podkreślili, że Unia Europejska potrzebuje "radykalnych przemian", politycznej zmiany przywództwa i zmiany kursu.

Policja strzelała gazem, manifestanci rzucali jajkami

W sobotę w całej Francji w marszach "żółtych kamizelek" wzięło udział 46,6 tysiąca osób, z czego 5,8 tysiąca manifestowało w Paryżu - poinformowało francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych. W Bordeaux, tak jak w ubiegłym tygodniu, doszło do zamieszek. To piętnasty weekend manifestacji przeciwników rządu Manuela Macrona.

"Dokumenty dotyczące pedofilii były niszczone"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kardynał Reinhard Marx, oświadczył w sobotę podczas trwającego w Watykanie szczytu na temat walki z pedofilią w Kościele, że dokumenty dotyczące sprawców były niszczone. Według informacji hierarchy czasem też dokumentacja spraw pedofilskich w Kościele w ogóle nie powstawała.