Niespodziewana wizyta sekretarza stanu w Kabulu

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który niespodziewanie przyleciał we wtorek do Kabulu, spotkał się z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim, aby omówić nadchodzące rozmowy pokojowe z talibami i sytuację w tym kraju przed wrześniowymi wyborami prezydenckimi.

"Mamy marzenie". Mimo zakazu poszły pływać w burkini

Grupa muzułmanek pojawiła się na basenie we francuskim Grenoble w burkini, łamiąc zakaz obowiązujący na wielu pływalniach. - Chciałybyśmy, aby zasady były zmienione i dostosowane do wszystkich kobiet, abyśmy mogły kąpać się w burkini - tłumaczyła jedna z uczestniczek protestu.

Donald Trump grozi Iranowi "unicestwieniem"

Jakiekolwiek uderzenie Iranu na "cokolwiek amerykańskiego" spotka się z atakiem odwetowym Stanów Zjednoczonych - zagroził we wtorek prezydent USA Donald Trump. Wcześniej tego dnia Teheran oznajmił, że najnowsze sankcje Waszyngtonu wykluczają jakąkolwiek dyplomację.

Niemiecki książę przegrał proces o zamek

Jerzy Fryderyk, książę pruski, głowa dynastii Hohenzollernów, przegrał proces o zamek Rheinfels w Nadrenii-Palatynacie. Domagał się zwrotu tej dawnej siedziby rodzinnej nad Renem, ale sąd w Koblencji odrzucił we wtorek jego roszczenia.

Kandydat Rosji do prezydium Rady Europy na "czarnej liście" Unii

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że przywrócenie Rosji pełnego prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy jest "zwycięstwem zdrowego rozsądku", ale Rosja nie uważa, by oznaczało ono, że Unia Europejska zmienia stanowisko w sprawie Krymu. Tego samego dnia Moskwa zaproponowała na wiceprzewodniczącego Zgromadzenia kandydata, który w 2014 roku został objęty zachodnimi sankcjami.

Rosja własnej winy nie widzi. Oskarża USA po protestach w Gruzji

Moskwa obawia się, że Waszyngton próbuje zapobiec normalizacji stosunków między Rosją a Gruzją - oświadczył na wtorkowej konferencji szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Napięcie w stosunkach Tbilisi z Moskwą wzrosło po wystąpieniu w gruzińskim parlamencie rosyjskiego deputowanego, które doprowadziło do gwałtownych starć na ulicach gruzińskiej stolicy.

Polak skazany w Rosji na 14 lat kolonii karnej

Moskiewski Sąd Miejski skazał we wtorek obywatela polskiego oskarżonego o szpiegostwo na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - poinformowała agencja TASS. Według FSB, skazany próbował organizować przewóz do Polski części do systemów rakietowych S-300. MSZ w Warszawie, w odpowiedzi na pytania tvn24.pl, napisało, że "nie komentuje wyroku". Resort zaznaczył, że skazany ma kontakt z polskim konsulem.

Wywiad w Seulu: siostra Kima awansowała na szczebel przywódczy

Wydaje się, że siostra lidera Korei Północnej Kim Dzong Una, Kim Jo Dzong, awansowała na "szczebel przywódczy" i jest obecnie na poziomie zbliżonym do Czhwe Riong He, określanego jako numer dwa w krajowej polityce – ocenił we wtorek południowokoreański wywiad.

"Powstrzymując łzy", generał zdradza tajemnice Maduro

Były szef wenezuelskiego wywiadu generał Manuel Ricardo Cristopher Figuera przebywa w USA. W wywiadzie dla dziennika "Washington Post" mówi o tajemnicach otoczenia prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, m.in. nielegalnym handlu złotem czy wpływach kubańskich.

"Można spróbować wciągnąć Rosję w system"

Trzeba wysyłać sygnały, że jeżeli Rosja podejmie pewne kroki, to może liczyć na wznowienie dialogu - tak wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk skomentował we wtorek decyzję o przywróceniu Rosji pełnego prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Z 10 Polaków głosujących nad rezolucją w tym gremium, dziewięciu opowiedziało się przeciwko oddaniu Rosji prawa głosu. Jeden zagłosował za.

"Niedopuszczalne ustępstwo wobec Rosji" i 33 miliony euro składki

W Kijowie nie kryją rozczarowania z powodu odzyskania przez Rosję prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił, że jest tym "rozczarowany". Na znak protestu delegacja ukraińska wstrzymała pracę w tym gremium.

Amerykański wywiad wątpi w zapowiedzi Kima

Społeczność wywiadowcza w Stanach Zjednoczonych nie wierzy, by przywódca Korei Północnej Kim Dong Un był gotowy do denuklearyzacji swojego kraju - powiedział w poniedziałek Fox News generał Robert Ashley z Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony.

Doradca Trumpa: Iran ma otwarte drzwi, powinien przez nie przejść

Przebywający z wizytą w Izraelu doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton zapewnił we wtorek, że USA nadal chcą rozmawiać z Iranem. Ostrzegł jednak, że jeśli Teheran przekroczy określone w porozumieniu nuklearnym limity zapasów nisko wzbogaconego uranu, "wszystkie opcje będą na stole". Dzień wcześniej Stany Zjednoczone nałożyły kolejny pakiet sankcji na Teheran.

"Odeprzeć największego na świecie sponsora terroru". Pompeo buduje koalicję

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo omawiał w poniedziałek w Abu Zabi z tamtejszym następcą tronu księciem Muhammadem ibn-Zajedem al-Nahajanem sposoby przeciwdziałania zagrożeniom stwarzanym w regionie przez Iran. Przed odlotem z Waszyngtonu Pompeo zapowiadał, że rozmowy będą dotyczyły między innymi tego, "jak możemy zbudować globalną koalicję", by "odeprzeć największego na świecie sponsora terroru".

"Trwałe zamknięcie ścieżki dyplomacji". Iran odpowiada na amerykańskie sankcje

Decyzja USA o nałożeniu sankcji na najwyższego duchowego i politycznego przywódcę Iranu ajatollaha Alego Chameneiego i innych przedstawicieli władz tego kraju trwale zamyka "ścieżkę dyplomacji" między Waszyngtonem i Teheranem - oświadczyło we wtorek irańskie MSZ. Prezydent tego kraju Hasan Rowhani ocenił, że nowe restrykcje są "oburzające i idiotyczne".