Morawiecki: w Wielkiej Brytanii nastąpi stabilizacja polityczna

Mamy nadzieję na otwarcie nowego rozdziału - powiedział przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej premier Mateusz Morawiecki, komentując wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii. Jak dodał, Boris Johnson i torysi odnieśli ogromne zwycięstwo, co z perspektywy Unii jest istotne, ponieważ w Wielkiej Brytanii nastąpi stabilizacja sceny politycznej.

Sowite wynagrodzenie dla policjantów w Hongkongu

Z piątkowego sprawozdania władz Hongkongu wynika, że aż 950 milionów dolarów hongkońskich (467 milionów złotych) zostało wypłacone policjantom za nadgodziny przepracowane podczas trwających od pół roku antyrządowych protestów.

UE: porozumienie Turcji z Libią "narusza suwerenne prawa państw trzecich"

Na szczycie przywódców państw Unii Europejskiej w Brukseli odrzucono ustalenia turecko-libijskie w sprawie granicy na Morzu Śródziemnym. W uzasadnieniu decyzji można przeczytać, że porozumienie Turcji z Libią "narusza suwerenne prawa państw trzecich", czyli prawa Grecji i Cypru do ich wyłącznych stref ekonomicznych wokół wysp.

Algierczycy zagłosowali. Masowe protesty i najniższa frekwencja w historii

Opóźnionym o pięć miesięcy wyborom prezydenckim w Algierii towarzyszyły masowe protesty w całym kraju. Przez wiele godzin po otwarciu lokali wyborczych w czwartek demonstranci wzywali do bojkotu głosowania, domagając się odejścia całej klasy politycznej. Protesty przyniosły efekt - frekwencja wyborcza była najniższa w całej historii Algierii.

Zełenski do Putina: dla nas najważniejsze jest ludzkie życie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartkowym programie telewizyjnym odniósł się do wypowiedzi Władimira Putina o ewentualnym przejęciu władzy w Donbasie przez siły ukraińskie. "Będzie Srebrenica i tyle" - mówił we wtorek prezydent Rosji. - Rozumiemy, że żyją tam Ukraińcy, z szacunkiem odnosimy się do obywateli Ukrainy i żadnej rzezi nie będzie - odpowiada Putinowi prezydent Zełenski.

"Wyprą lokalną kulturę". Boją się napływu imigrantów, wyszli na ulice

Jedna osoba zginęła, a kilkadziesiąt zostało zatrzymanych w czwartek w stanie Asam w wyniku zamieszek, które przerodziły się w demonstracje przeciw ustawie, przyznającej obywatelstwo niemuzułmanom. W związku z zamieszkami na północny wschód Indii przerzucono kilka tysięcy żołnierzy i wprowadzono godzinę policyjną.

Johnson: Będziemy mogli w końcu doprowadzić do brexitu. Żadnych "ale"

Partia Brexitu nie dostała się do Izby Gmin, ale przytłaczające zwycięstwo konserwatystów Borisa Johnsona oznacza, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do końca stycznia jest już niemal przesądzone. Szef rządu zapowiedział "uszanowanie woli Brytyjczyków" w sprawie brexitu, a przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wyraził oczekiwanie jak najszybszego głosowania nad tą sprawą w brytyjskim parlamencie.

Morales w Argentynie. Były prezydent ma dostać status uchodźcy

Evo Morales przybył w czwartek do Buenos Aires, gdzie otrzyma status uchodźcy - poinformował szef argentyńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Felipe Sola. Były prezydent Boliwii kilka ostatnich dni spędził na Kubie, gdzie przechodził badania lekarskie.

Unia przedłuża sankcje wobec Rosji

Rada Europejska, obradująca w czwartek w Brukseli z udziałem przywódców państw i rządów państw Unii Europejskiej, dała zielone światło na kolejne przedłużenie o sześć miesięcy sankcji wobec Rosji. Dotyczą one między innymi sektora finansowego, energetycznego i obronnego.

Zmarła siódma ofiara ataku w czeskim szpitalu

Zmarła kobieta, która została ranna we wtorek od kul napastnika w szpitalu w Ostrawie na wschodzie Czech. To siódma ofiara śmiertelna ataku. Jedną z pozostałych dwóch rannych osób wypisano już do domu, druga jest w stanie stabilnym.

Ogłoszono wyniki w okręgu premiera Johnsona

Premier Boris Johnson, mimo że niektóre prognozy przedwyborcze wróżyły mu porażkę, zdecydowanie wygrał w swoim okręgu wyborczym i uzyskał mandat do Izby Gmin. – Na tym etapie wygląda na to, że konserwatywny rząd otrzymał potężny mandat, by dokonać brexitu i zjednoczyć naród – powiedział lider Partii Konserwatywnej.

Nowa premier stawia na kobiety. "Nowoczesne i progresywne państwo"

34-letnia Sanna Marin w środę została zaprzysiężona na urząd premiera, stając się najmłodszym szefem rządu w historii Finlandii. Jest także trzecią kobietą-premierem w dziejach tego kraju. Kobiety kierują także wszystkimi pięcioma partiami, które wchodzą w skład koalicji rządzącej. Były fiński premier Alexander Stubb stwierdził, iż zdominowany przez kobiety rząd "pokazuje, że Finlandia jest nowoczesnym i progresywnym państwem".

Chowali własną córeczkę, znaleźli dziecko pogrzebane żywcem. "Cud, że przeżyło"

Dziewczynka, którą znaleziono zakopaną żywcem w płytkim grobie w północnych Indiach, po dwóch miesiącach zmieniła się nie do poznania. Czuje się dobrze, przybrała na wadze i wkrótce ma trafić do adopcji. - To cud, że przeżyła. Wierzę, że Bóg ocalił jej życie i przysłał do mnie - powiedział Rajesh Kumar Mishra z rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej, który zapowiedział, że przygarnie dziewczynkę i wychowa jak własną córkę.

Wiadrogłowi rywale Johnsona. Lord Buckethead i Hrabia Binface

Premier Boris Johnson ma ciekawą konkurencję w swoim okręgu wyborczym w czwartkowych wyborach parlamentarnych. Wśród 12 kandydatów jest dwóch, którzy w wyborczy bój ruszyli wyposażeni nie tylko w programy, ale też w specyficzne odzienie, którego najważniejszą częścią są hełmy. Lord Buckethead i Hrabia Binface ubiegają się o miejsca w Izbie Gmin.

Parlament Ukrainy przedłużył ustawę, o której "odrzuceniu marzy Putin"

Przedłużenie ustawy o specjalnym statusie władz samorządowych w zajętych przez separatystów rejonach Donbasu przegłosowała w czwartek Rada Najwyższa Ukrainy. - Ustawę należy przyjąć, by prezydent Rosji Władimir Putin nie miał argumentów przeciwko Ukrainie - mówił w trakcie debaty były prezydent, a obecnie przedstawiciel opozycji w ukraińskim parlamencie Petro Poroszenko.

Misja na Maltę "zidentyfikowała kilka poważnych problemów"

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zwrócił się w liście do Charles'a Michela, szefa Rady Europejskiej, by przywódcy Unii zajęli się na zbliżającym się szczycie sprawą praworządności na Malcie. Delegacja Parlamentu Europejskiego, która na początku grudnia była na Malcie z misją, "zidentyfikowała kilka poważnych problemów" w kontekście oskarżeń o udział ludzi z kręgów władzy w zamordowaniu dziennikarki Daphne Caruany Galizii.

Liderzy brytyjskich partii poszli do urn. Corbyn mógł zagłosować na siebie

W Wielkiej Brytanii trwają przedterminowe wybory do Izby Gmin. Swoje głosy oddali już prawie wszyscy liderzy głównych partii politycznych, z wyjątkiem Nigela Farage'a, który tym razem nie ubiega się o miejsce w parlamencie. Jedynym z politycznych przywódców, który mógł zagłosować na samego siebie, był przewodniczący opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn.

"Nawet odstraszanie nuklearne może stworzyć jedynie złudne bezpieczeństwo"

Papież Franciszek w ogłoszonym w czwartek orędziu na Światowy Dzień Pokoju przestrzegał przed fałszywym poczuciem bezpieczeństwa. "Wojna często zaczyna się od nietolerancji wobec odmienności drugiego, co wywołuje chęć posiadania i wolę panowania" - napisał. Dodał też, że "nawet odstraszanie nuklearne może stworzyć jedynie złudne bezpieczeństwo".

Rewanż Moskwy. Dwóch pracowników ambasady Niemiec wydalonych z Rosji

Dwóch pracowników ambasady Niemiec w Moskwie ma opuścić Rosję w ciągu siedmiu dni - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Działanie jest odpowiedzią Moskwy na wydalenie z Berlina dwóch rosyjskich dyplomatów w związku z sierpniowym zabójstwem obywatela Gruzji w stolicy Niemiec. "Krok bezpodstawny, który wysyła zły sygnał" - komentuje niemieckie MSZ.