"Tematów jest bardzo dużo". Andrzej Duda jest w Waszyngtonie, spotka się z Donaldem Trumpem

Źródło:
PAP
Andrzej Duda: cieszę się, że to spotkanie będzie okazją do wzmocnienia więzi sojuszniczych
Andrzej Duda: cieszę się, że to spotkanie będzie okazją do wzmocnienia więzi sojuszniczychTVN24
wideo 2/6
Andrzej Duda jest w Waszyngtonie, spotka się z Donaldem TrumpemTVN24

Cieszę się, że to spotkanie będzie okazją do wzmocnienia więzi sojuszniczych i budowania dalej relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Przede wszystkim relacji gospodarczych, bo to jest bardzo ważne - mówił prezydent Andrzej Duda w Stanach Zjednoczonych. W środę nad ranem czasu polskiego przyleciał do Waszyngtonu, gdzie spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Po przylocie do Stanów Zjednoczonych we wtorek wieczorem czasu lokalnego (w środę nad ranem polskiego czasu) prezydent Andrzej Duda mówił na konferencji prasowej, że jego zaproszenie do USA "jest chyba dobrą wiadomością dla nas wszystkich, że sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest w Stanach Zjednoczonych traktowany bardzo poważnie". Zauważył, że jest pierwszym prezydentem, który odwiedził ten kraj po pandemii.

Mówiąc o planowanej rozmowie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, Duda przyznał, że "tematów jest bardzo dużo". - Cieszę się, że to spotkanie będzie okazją do wzmocnienia tych więzi sojuszniczych i budowania dalej relacji ze Stanami Zjednoczonymi jednoczonymi. Przede wszystkim relacji gospodarczych, bo to jest bardzo ważne - dodał polski prezydent.

Andrzej Duda o planowanych tematach rozmów z Donaldem Trumpem
Andrzej Duda o planowanych tematach rozmów z Donaldem TrumpemTVN24

Duda: na pewno będziemy mieli dobre i bardzo merytoryczne spotkania

Przekazał także, że prezydenci będą rozmawiali "o różnych innych formach współpracy gospodarczej". - Mówimy dzisiaj także o współpracy medycznej, bo to jest bardzo ważne. Dwa miesiące temu, kiedy rozmawiałem z panem prezydentem telefonicznie, mówiłem o tym, że chciałbym, aby polscy naukowcy współpracowali z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych w opracowaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi. To na pewno też będzie przedmiotem naszych rozmów, bo wiem, że ta kwestia również interesuje pana prezydenta Donalda Trumpa - powiedział Duda.

Przekonywał, że na spotkaniu z Trumpem pojawią się "na pewno kwestie bezpieczeństwa energetycznego". - Na pewno będziemy mówili o cyberbezpieczeństwie i bezpieczeństwie w telekomunikacji, a więc w kontekście [sieci - przyp. red.] 5G. Tych wspólnych tematów jest dużo i cieszę się, że te więzi się zacieśniają - mówił.

- Na pewno będziemy mieli jutro dobre spotkania i bardzo merytoryczne, w bardzo mocnej reprezentacji - zapewnił.

Prezydent Andrzej Duda wyleciał do USA
Prezydent Andrzej Duda wyleciał do USATVN24

"To jest szansa na przyspieszenie naszego rozwoju"

Prezydent ocenił, że relacje Polski z USA rozwijają się. Zwrócił uwagę, że po raz piąty oficjalnie spotyka się z Donaldem Trumpem. - To pokazuje, jak bardzo te stosunki są dynamiczne, jak bardzo są przede wszystkim intensywne. Dla mnie to też pokazuje ogromne zainteresowanie ze strony pana prezydenta i generalnie władz Stanów Zjednoczonych sprawami Europy Środkowej - powiedział.

Przyznał także, że jego punktu widzenia jest to "bardzo korzystne". - Bo to jest szansa na przyspieszenie naszego rozwoju, na lepsze relacje przede wszystkim w dziedzinach gospodarczych - mówił Duda.

Pytany, czy na agendzie rozmów z amerykańskim prezydentem jest kwestia budowy elektrowni atomowej w Polsce, odparł, że "jest współpraca w zakresie energetyki generalnie zasygnalizowana". - Są oczywiście prowadzone rozmowy na temat konwencjonalnej energii nuklearnej - co do współpracy - już od kilku lat. To są bardzo poważne kwestie finansowe, inwestycyjne, bardzo skomplikowane procesy i mogę powiedzieć tylko tyle, że to się toczy w polskim rządzie - mówił.

Ubiegający się o reelekcję prezydent na pytanie, czy nie obawia się, że ominie go w kraju coś ważnego w kampanii wyborczej, odparł: - W czwartek już normalnie będę funkcjonował w kraju.

- Naprawdę niewiele mnie ominie, a zysk, jaki może płynąć dla Polski - nie na teraz, tylko na najbliżej lata, a być może znacznie dłużej z tego właśnie spotkania w bardzo różnych skalach: i w skali gospodarczej i w skali politycznej - jest nie do przecenienia - ocenił.

Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu
Wizyta Andrzeja Dudy w Białym DomuTVN24

Spotkanie w cztery oczy w Trumpem

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że podczas wizyty w Białym Domu zaplanowano spotkanie Andrzeja Dudy w cztery oczy z prezydentem USA. Po tej rozmowie obędą się rozmowy planarne delegacji obu krajów. Następnie prezydenci Polski i USA spotkają się z przedstawicielami mediów.  Według Szczerskiego Andrzej Duda wraz z Donaldem Trumpem wydadzą wspólne oświadczenie, które będzie podsumowaniem głównych, poruszanych w obu rozmowach tematów.

Minister wymienił dwie duże grupy zagadnień. Są to - jak mówił - bezpieczeństwo militarne, energetyczne i zdrowotne, a także kwestie rozwoju gospodarczego: inwestycji amerykańskich, inicjatywy Trójmorza oraz rozwoju sieci 5G i połączeń telekomunikacyjnych. Krzysztof Szczerski wyjaśnił, że ostateczny kształt oświadczenia będzie zależał od przebiegu rozmów i zostanie przyjęty dopiero po ich zakończeniu.

Andrzej Duda, tłumacząc powody swojego wyjazdu do USA, podkreślał, że sojusz z USA jest "niezwykle ścisły", przejawia się w gospodarce i bezpieczeństwie militarnym.

- Chcę, żeby się to pogłębiało, właśnie dlatego udaję się we wtorek na spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że będą kolejne amerykańskie inwestycje w naszym kraju, że amerykańska obecność militarna u nas, gwarantująca nam bezpieczeństwo, będzie gwarantowała to bezpieczeństwo nam, ale będzie przekonywała także wielkich amerykańskich inwestorów, że można tu zainwestować, bo jest bezpiecznie, bo są ich żołnierze, którzy tam gdzie są, tam jest bezpiecznie, bo to jest największa i najmocniejsza armia na świecie - tłumaczył prezydent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Andrzej Duda spotka się w USA z Donaldem TrumpJakub Szymczuk/KPRP

Program wizyty Dudy w USA

Jak wynika z programu opublikowanego we wtorek przez Kancelarię Prezydenta, w środę o godzinie 15.30 czasu polskiego (godz. 9.30 czasu lokalnego) w rezydencji ambasadora Polski w USA w Waszyngtonie Andrzej Duda udzieli wypowiedzi przedstawicielom polskich mediów.

Na godzinę 17.30 czasu polskiego (godz. 11.30 czasu lokalnego) w rezydencji zaplanowana jest ceremonia wręczenia Orderu Orła Białego przyznanego pośmiertnie o. Łucjanowi Królikowskiemu, który odbierze za niego prowincjał amerykańskiej prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych o. James McCurry. Prezydent odznaczył polskiego franciszkanina na początku czerwca "w uznaniu znamienitych zasług w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz polskich sierot wojennych, ofiar przymusowych wysiedleń z Kresów Wschodnich w głąb ZSRR, za pracę duszpasterską i ofiarną postawę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi". Ojciec Królikowski zmarł 11 października 2019 roku w klasztorze w Chicopee w Stanach Zjednoczonych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Michał Dworczyk: prezydent utrzymuje bardzo ożywione relacje z USA

O godzinie 20.15 czasu polskiego (14.15 lokalnego czasu) w Białym Domu polski prezydent zostanie powitany przez Donalda Trumpa, po czym w Gabinecie Owalnym rozpoczną się rozmowy obu przywódców. Później zaplanowano rozmowy delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów. W Ogrodzie Różanym Białego Domu na godzinę 21.30 (15.30 czasu lokalnego) przewidziane jest spotkanie Trumpa i Dudy z dziennikarzami. O godzinie 22 (16 czasu lokalnego) prezydent Donald Trump pożegna Andrzeja Dudę.

Jak przekazał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski wśród tematów rozmów Andrzeja Dudy w USA będzie bezpieczeństwo militarne, energetyczne i zdrowotne, a także kwestie rozwoju gospodarczego: inwestycji amerykańskich, inicjatywy Trójmorza oraz rozwoju sieci 5G i połączeń telekomunikacyjnych.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP

Pozostałe wiadomości

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium