"Bezprecedensowe" ograniczenia w Moskwie, szybko przybywa zakażonych

Liczba zdiagnozowanych zakażeniem koronawirusa w Rosji w ciągu ostatniej doby wzrosła o 182 osoby i zbliża się do tysiąca. W kraju od piątku zostaną wstrzymane połączenia lotnicze. Od soboty, w Moskwie, gdzie liczba zainfekowanych gwałtownie przybywa, zostaną zamknięte restauracje, bary, parki i zakłady usługowe.

Nadzieja na ciepło, rewolucja na Wyspach. Koronawirus i przegląd prasy zagranicznej

Koncerny samochodowe w Niemczech deklarują gotowość do produkcji respiratorów, austriacki informatyk twierdzi, że wiosną epidemia może spowolnić, a brytyjska służba zdrowia doczekała się rzadkiej pochwały. Zagraniczne media piszą o koronawirusie i obecnej sytuacji na świecie ze strachem, ale i z nadziejami. Przegląd prasy przygotował Jacek Stawiski, redaktor naczelny TVN24 BiS.

Iran boi się drugiej fali zakażeń

Zakaz podróżowania między miastami wprowadzony w obawie przed drugą falą zakażeń koronawirusem zaczął obowiązywać w czwartek w Iranie.

Po dwóch miesiącach od zamknięcia miasta, w Wuhanie wrócił transport publiczny

W chińskim mieście Wuhan, pierwotnym ognisku pandemii koronawirusa, część autobusów miejskich wznowiła w środę działalność po dziewięciu tygodniach od wprowadzenia bezprecedensowej blokady i kwarantanny miasta – podała państwowa agencja prasowa Xinhua. Zanotowano ponowny wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa. Wszystkie wykryto u osób, które powróciły z zagranicy - poinformowała w czwartek Narodowa Komisja Zdrowia.

Sprawca masakry w Christchurch zmienia zeznania.

Sprawca masakry w dwóch meczetach w Christchurch, 29-letni Brenton Tarrant zmienił w czwartek swoje wcześniejsze zeznania i przyznał się do wszystkich zarzutów. Za przeprowadzenie ataków w Nowej Zelandii grozi mu dożywocie.

Koreańscy badacze: call center szczególnie narażone na rozprzestrzenianie się koronawirusa

W Korei Południowej wykryto w czwartek 104 nowe przypadki koronawirusa, co zwiększyło ich łączną liczbę w tym kraju do 9241 - poinformowały południowokoreańskie Koreańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób. Koronawirus szczególnie łatwo szerzy się w pomieszczeniach zamkniętych, przy wydłużonej ekspozycji – podała w środę południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, wskazując na wysoką liczbę przypadków infekcji na jednym z pięter seulskiego biurowca.

Dramatyczne dane z Hiszpanii i USA, spowolnienie tempa zakażeń w Holandii, książę Karol zakażony. Co wydarzyło się w środę?

Bardzo szybko rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Stanach Zjednoczonych i w Hiszpanii. Rząd w Madrycie poinformował m.in. o pozytywnym wyniku testu wicepremier Carmen Calvo. Zakażony jest również książę Karol - następca brytyjskiego tronu. Natomiast w Holandii zauważono spowolnienie tempa przyrostu nowych zakażeń. Co jeszcze wydarzyło się w środę w cieniu pandemii?

Brytyjski parlament przyjął ustawę o walce z koronawirusem

Brytyjski parlament przyjął w środę specjalną ustawę w sprawie koronawirusa, która daje rządowi daleko idące kompetencje do walki z epidemią, między innymi do zatrzymywania ludzi i umieszczania ich w izolacji w celu ochrony zdrowia publicznego. Do pomocy brytyjskiej publicznej służbie zdrowia NHS zgłosiło się w ciągu nieco ponad doby ponad pół miliona wolontariuszy.

WHO: dystans fizyczny nie oznacza dystansu społecznego

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje, by ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi wykorzystać na wykrywanie i atakowanie koronawirusa SARS-CoV-2. Kraje muszą rozszerzyć, przeszkolić i rozmieścić pracowników służby zdrowia i zdrowia publicznego, a także wdrożyć systemy wykrywania każdego podejrzanego przypadku oraz przyspieszyć testy.

Holandia: według szacunków tempo zakażania spadło

Mimo że w ciągu minionej doby zanotowano w Holandii najwyższy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem, w środę Jaap van Dissel, szef Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych w Krajowym Instytucie Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) poinformował, że wzrost rozprzestrzeniania się COVID-19 w Holandii znacznie spowolnił.

Bardzo złe dane z Hiszpanii. Zakażona wicepremier, kraj zwraca się o pomoc do NATO

W Hiszpanii w ciągu minionej doby zmarło 738 osób - najwięcej od początku epidemii. Ministerstwo obrony zwróciło się do podległego NATO Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy o udzielenie pomocy humanitarnej. Zakażonych jest ponad 47 tysięcy osób, blisko 3,5 tysiąca zmarło. Zakażona koronawirusem jest wicepremier Carmen Calvo.

Drugi najludniejszy kraj świata nie jest gotowy na epidemię. Przegląd prasy

Krzywa wzrostu zakażeń w Indiach jest podobna do włoskiej, zaś modele matematyczne, zastosowane do analizy pandemii w USA i Wielkiej Brytanii dla Indii są katastroficzne: może tam zachorować 300 mln ludzi, z czego do dwóch milionów może umrzeć - zauważa "Foreign Affairs". Przegląd prasy przygotował Jacek Stawiski, redaktor naczelny TVN24 BiS.

"Musimy przyjść z pomocą tym, którzy nie są w stanie ochronić samych siebie"

COVID-19 zagraża całej ludzkości i dlatego cała ludzkość musi z nim walczyć. Reakcja pojedynczych krajów nie wystarczy - powiedział sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) António Guterres. ONZ, WHO i UNICEF ogłosiły w środę Globalny Plan Działań Humanitarnych o wartości dwóch miliardów dolarów. Plan zakłada pomoc w walce z pandemią COVID-19 w 51 najuboższych krajach świata na terenie: Ameryki Południowej, Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji, ponad 100 milionom ludzi.

Książę Karol zakażony koronawirusem

Książę Karol, następca brytyjskiego tronu i syn królowej Elżbiety II, ma koronawirusa. Pozytywny wynik testu na obecność patogenu SARS-CoV-2 potwierdziła siedziba księcia Walii.