Ciężarówka w ogniu zatrzymała pociągi

Stanęły pociągi na linii Gdańsk-Warszawa. Wszystko po tym, gdy w Tczewie samochód-wywrotka na przejeździe kolejowym zerwał trakcję elektryczną. Pojazd stanął w płomieniach, na szczęście kierowcy nic się nie stało. Uszkodzenie nastąpiło na ważnej linii kolejowej, łączącej Trójmiasto z Warszawą i dalej prowadzącej na południe kraju.

GOPR odnalazł Andrzeja Gwiazdę

Andrzej Gwiazda już bezpieczny w rękach ratowników GOPR. Rano dawny lider Solidarności wezwał pomoc, bo towarzysząca mu osoba miała kłopoty z kontynuowaniem wycieczki w Beskidzie Niskim.

PiS odpuści Smoleńsk w kampanii?

- O katastrofie smoleńskiej nie wolno zapomnieć i to jest obowiązkiem każdego Polaka, ale wybory samorządowe to kwestia rozwiązywania problemów, którymi żyją Polacy - uważa wiceprezes PiS Beata Szydło. Zapowiada, że PiS nie będzie atakować PO, ale skupi się na merytorycznych rozwiązaniach dla samorządów.

Pijemy mniej. I słabiej

Polacy piją coraz mniej i coraz słabsze trunki. Wódkę zastąpiło piwo i wino, spożywane w umiarkowanych ilościach - tak przynajmniej wynika z sondażu CBOS, publikowanego przez "Rzeczpospolitą". Według ekspertów, przyczyną jest zmiana stylu życia Polaków.

Mijają trzy lata od Nangar Khel. Żołnierze żyją w zawieszeniu

W poniedziałek mijają dokładnie trzy lata od czasu masakry w afgańskiej wiosce Nangar Khel. Proces żołnierzy, oskarżonych o zabójstwo cywilów, jest w stanie zawieszenia: sąd nakazał prokuraturze zgromadzić dodatkowe dowody. Podczas przewodu sądowego pojawiło się bowiem zbyt wiele wątpliwości.

Nie straszny im brud i smród

To nie jest atrakcja dla tych, którzy boją się pobrudzić. W Lublińcu w województwie śląskim po raz szósty kobiety, mężczyźni, nawet dzieci pobiegli w Biegu Katorżnika. Do rywalizacji stanęło półtora tysiąca zawodników.

Warszawskie metro rusza dalej

W poniedziałek na warszawskiej Woli rozpoczynają się prace związane z budową centralnego odcinka II linii warszawskiego metra. Stolicę czekają utrudnienia w ruchu, a ratusz zapowiada spotkania informacyjne z mieszkańcami dzielnic, w których powstaną stacje podziemnej kolejki.

Piractwo i terroryzm na Bałtyku

24 okręty oraz kilka samolotów i śmigłowców z 12 państw, w tym Polski, weźmie udział w rozpoczynających się w poniedziałek na Bałtyku międzynarodowych ćwiczeniach Danex 2010. Manewry zorganizowała Dania.

Pociąg stołecznej SKM w płomieniach

Przed godz. 23 w niedzielę na stacji Warszawa Śródmieście doszło do pożaru składu pociągu SKM relacji Warszawa - Łowicz. W kilkanaście minut sytuacja została opanowana. Nikt nie ucierpiał.

Rosjanie ostrzegali przed własnym lotniskiem

Już w marcu rosyjskie MSZ oficjalnie ostrzegało polskie władze, że lotnisko w Smoleńsku jest zaniedbane i nie nadaje się do przyjmowania samolotów rejsowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Do katastrofy doszło w kwietniu.

"Wielka rzecz" bitwa warszawska

- Bitwa Warszawska 1920 r. zwana "Cudem nad Wisłą" była wielką rzeczą, której Bóg dokonał za pośrednictwem ludzi i ich kompetencji - mówił arcybiskup Nycz podczas uroczystości rocznicowych w Radzyminie. Także w niedzielę w namiocie przed PKiN w Warszawie otwarta została rocznicowa wystawa.

"Przed nami cała noc pracy"

Górskie potoki, które wezbrały po nawałnicach, które przeszły nad Małopolską zamuliły i podtopiły kilkanaście gospodarstw we wsi Kadcza (woj. małopolskie). - Na miejscu pracują trzy jednostki straży pożarnej - poinformował Jacek Krawiec z PSP w Krakowie. Informację o sytuacji w Kadczy otrzymaliśmy na skrzynkę Kontakt TVN24.

Nitras: Rozwiązanie problemu krzyża "w najbliższych dniach"

- Jestem przekonany, że z szacunkiem dla tego symbolu religijnego uda nam się ten problem w najbliższych dniach rozwiązać, tzn. przenieść krzyż do kościoła św. Anny do kaplicy katyńskiej, gdzie nikt nie będzie go szargał - oświadczył w "Faktach po Faktach" w TVN24 Sławomir Nitras z PO. Roman Giertych stwierdził zaś, że jest kategorycznie przeciwny budowie pomnika Lecha Kaczyńskiego na Krakowskim Przedmieściu.

16-latek zginął pod kołami pociągu

Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym koło Iławy doszło do tragedii. Pod pociąg wpadł 16-letni motorowerzysta. Ruch pociągów na trasie Olsztyn-Iława był wstrzymany przez prawie dwie godziny. Obecnie na tej trasie nie ma już utrudnień.

Czworo rażonych piorunem

W niedzielę pioruny raziły aż cztery osoby. Dwie zostały ranne w Niedzicy (woj. małopolskim). Wcześniej piorun raził dwóch turystów na Giewoncie. Jeden z nich doznał ciężkich obrażeń.

Zmarł na festynie po interwencji ochrony

Tragiczny finał festynu w Korfantowie w woj. opolskim - informuje portal 24opole.pl. Podczas interwencji ochrony zabezpieczającej imprezę, zmarł mężczyzna, który wcześniej miał brać udział w bójce z ochroniarzami. Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności tragedii.

Odsłonięcie krzyża dla bolszewików odwołane

Planowane na niedzielę odsłonięcie pomnika, upamiętniającego żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1920 r., nie obyło się. Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert postanowił przerwać uroczystość po protestach kilkudziesięciu mieszkańców Ossowa i okolicznych miejscowości, którzy skandowali "hańba!" i "to akt pogardy dla Polaków". Wcześniej przeciwko odsłonięciu krzyża protestowali też kombatanci.

Prałat Malacki spoczął obok ks. Popiełuszki

Długoletni proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, znany na warszawskim Żoliborzu ks. prałat Zygmunt Malacki został w niedzielę pochowany przy tym kościele, tuż obok grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystej mszy pogrzebowej przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Autobus zawisł na skraju drogi

Chwile strachu przeżyli pasażerowie autobusu niedaleko Zakopanego. Pojazd zawisł na skraju drogi. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Jedni świętują, inni sprzątają

Kiedy żołnierze w całym kraju hucznie obchodzą święto Wojska Polskiego, są też tacy, którzy zamiast brać udział w uroczystościach ciężko pracują. I wcale nie przeszkadza im to, że jest niedziela. Wojskowi w Bogatyni niestrudzenie - nawet po kilkanaście godzin dziennie - pomagają mieszkańcom porządkować tereny, zniszczone przez wodę.

Abp Głódź: Naród oczekuje godnego pomnika

W niedzielnych kazaniach sprawa krzyża spod Pałacu Prezydenckiego nie pozostała przemilczana. Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk wezwał skłócone strony - obrońców i przeciwników krucyfiksu przed Pałacem Prezydenckim - do dialogu. Ostrzejszy ton miała homilia metropolity gdańskiego abp Sławoj Leszek Głódź, który powiedział, że postawy polityków domagających się świeckości państwa są "oddechem Lenina". - Naród oczekuje godnego pomnika w godnym miejscu w stolicy - stwierdził abp Głódź.

Prezydent wręczył nominacje generalskie

Dziesięciu oficerów Wojska Polskiego, a także czterech z Policji, dwóch z Państwowej Straży Pożarnej oraz jeden ze Straży Granicznej otrzymało w niedzielę z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego awanse generalskie. Dwóch wojskowych odebrało nominacje na wysokie stanowiska.

Bogatynia sprząta. Opady mniejsze niż przewidywano

Tydzień po wielkiej wodzie, która zniszczyła 18-tysięczną Bogatynię mieszkańcom w sprzątaniu znów przeszkodzi woda. Tym jednak razem jest nadzieja, że nie wyrządzi kolejnych strat. Jak zapewnił na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec opady będą znacznie mniejsze, i tylko lokalnie będą intensywne. Tymczasem w powiecie zgorzeleckim nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy

Krok wstecz w cyfryzacji TV?

- Zwróciłem KRRiT ogłoszenia koncesyjne dla nadawców naziemnej telewizji cyfrowej - ujawnia prezes Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek. Jak wyjaśnił, nie mógł ich opublikować z powodów prawnych. Publikacja ogłoszenia to niezbędny etap w uruchomieniu nadawania telewizji w technologii cyfrowej.

Po trupie Polski nie udało się przejść do Europy

- Tuchaczewski powiedział, ze po trupie Polski przez Warszawę przejdziemy do Europy. Ale nie udało się bo użyto przemocy i to był pierwszy krok ku zagładzie tej rewolucji - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 w przeddzień 90. rocznicy Cudu nad Wisłą prof. Jerzy Pomianowski. Inny historyk, prof. Andrzej Friszke podkreślał trudną sytuację ówczesnej Polski, osamotnionej w walce z falą bolszewizmu.

Wciąż szukają dawcy wątroby dla 6-letniego Tomka

Mały Tomek po zjedzeniu trujących grzybów czeka na przeszczep wątroby, ale nie każdy może mu pomóc. - Apelujemy do ludzi, którzy chcą być dawcami wątroby o niezgłaszanie się do Centrum Zdrowia Dziecka - mówił w Poranku TVN24 rzecznik placówki Paweł Trzciński. Dawcą może być bowiem albo ktoś z rodziny dziecka, albo zmarły.

Zabytkowa kamienica w ogniu

Dwanaście jednostek straży pożarnej gasiło pożar w centrum Mysłowic na Śląsku. Płonęła zabytkowa kamienica. W chwili wybuchu ognia w budynku najprawdopodobniej nikogo nie było. Przyczyny pożaru jak dotąd nie są znane.

Kościelne święto Królowej Polski

15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji znane jako święto Matki Bożej Zielnej - od kwiatów i ziół, święconych w tym dniu w kościołach. Na to święto do Częstochowy przybywają liczne piesze pielgrzymki, nawet z najodleglejszych zakątków Polski.

Chcieli do lepszego świata. Zginęli na pustyni

Sześciu afrykańskich imigrantów zostało zastrzelonych na pustyni na Półwyspie Synaj przez beduińskich przemytników i egipską straż graniczną - ujawnili anonimowi funkcjonariusze egipskich służb bezpieczeństwa. Ofiary próbowały dostać się do Izraela.